«مکینتاش» نویسنده‌ی کتاب‌های ترسناک برای کودک و نوجوان، کتاب‌هایی هم‌چون «1984» و «دختران کوچک لال» را در فهرست 10 کتاب ترسناکی قرار داد که تا به‌حال خوانده است.

به گزارش ایبنا به نقل از گاردین کلیف مکینتاش نویسنده‌ی آثار فانتزی و ترسناک برای نوجوانان، فهرستی از 10 کتاب ترسناک مورد علاقه‌اش را تهیه کرده است.

آثار این نویسنده به دلیل استفاده از تخیل گسترده و عجیب مورد توجه خوانندگان نوجوان کشورهای مختلف جهان قرار گرفته، اما هیچ‌یک از کتاب‌های او تا کنون به فارسی برگردانده نشده است.

«مکینتاش» درباره‌ی علاقه‌ی مخاطبان به موضوعات مختلف داستانی می‌گوید: «برای من جالب است که ذائقه‌ی کتاب‌خوانی مردم با افزایش سن‌شان به تدریج تغییر پیدا می‌کند. با افزایش سن افراد، تمایل‌شان به مطالعه‌ی آثار سیاه کم‌تر می‌شود. من در بین دوستان هم‌سن خودم کم‌تر کسی را دیده‌ام که علاقه‌ای به خواندن کتاب‌های ترسناک داشته باشد؛ اما نوجوانان معمولاً از خواندن چنین کتاب‌هایی لذت می‌برند.»

این نویسنده با اشاره به تنوع موضوعات داستانی مناسب کودکان و نوجوانان در ادبیات وحشت، 10 اثر برگزیده‌اش در این سبک را معرفی کرد:

1- «1984» نوشته‌ی «جورج اورول»
من خوشحالم که وقتی دانش‌آموز بودم، مطالعه‌ی این کتاب مشهور جزء برنامه‌ی درسی ملی بود و مجبور شدم «1984» را بخوانم.

2- «کوتوله» اثر «تیم بولر»
«بولر» را کم‌تر با این کتاب می‌شناسند. داستان این کتاب، ماجرای پسر کوتاه‌قدی است که فکر می‌کند در بدنی بی‌فایده اسیر شده است؛ بدنی که او هیچ کنترلی بر آن ندارد. به این‌ها باید شکنجه‌‌ی همیشگی این پسر توسط برادرش را هم افزود. این کتاب پر است از تاریکی‌های روانی که در پایان به امواجی نورانی منتهی می‌شوند.

3- «لمس تولیپ» نوشته‌ی «آن فاین»
هیچ‌کدام از بچه‌ها «تولیپ» را به گروه‌شان راه نمی‌دهند؛ اما «ناتالی» با او دوست می‌شود. «آن فاین» در این کتاب سطح تکان‌دهنده‌ای از وحشت را به مخاطب ارائه می‌دهد.

4- «کورالین» اثر «نیل گی‌من»
چطور می‌شد اگر داخل چشمان‌مان به جای عدسی، یک جفت دکمه گذاشته بودند؟ «کورالین» به همراه نامادری‌اش به خانه‌ی جدیدی نقل مکان می‌کند. نامادری همیشه یک سوزن و قرقره نخ به همراه دارد. او مستقیم به چشمان کورالین نگاه می‌کند و پیشنهادی به او می‌دهد... .

5- «پیاده‌روی طولانی» نوشته‌ی «استفان کینگ»
«کینگ» بهترین نویسنده‌ی داستان‌های ترسناک در دنیاست و به‌نظر من(کلیف مکینتاش) «پیاده‌روی طولانی» بهترین اثر اوست. ماجرای کتاب درباره‌ی گروهی از پسران نوجوان‌ است که در آینده‌ای نزدیک تصمیم می‌گیرند پای پیاده عرض آمریکا را طی کنند. این رمان یک اثر واقعاً دلهره‌آور است.

6- «هنگ» اثر «دن ابنت»
«ابنت» بی‌شک از بهترین نویسندگانی است که آثاری درباره‌ی سیاهی‌های ارتش دارد. وقتی خواندن این کتاب را آغاز می‌کنید، فکر می‌کنید قرار است داستانی درباره نبردهای گلادیاتورهای زمان آینده را بخوانید؛ اما در پایان با داستانی از جنسی متفاوت آشنا شده‌اید.

7- «جست‌وجوی جی.جی.» نوشته‌ی «آن کسیدی»
زندگی آلیس 17 ساله بعد از این‌که دوستش‌ را به قتل رساند به چه شکلی درخواهد آمد؟ آیا او موفق می‌شود یک زندگی طبیعی را در پیش بگیرد؟ آیا او لیاقت یک زندگی طبیعی را دارد؟ این کتاب به سوالاتی از این دست پاسخ می‌دهد. «جست‌وجوی جی.جی.» در سال 2005 جایزه‌ی کتاب‌های داستانی گاردین را به دست آورد.

8- «روح دخترک» اثر «توری هایدن»
این کتاب درباره‌ی دختر کوچکی به نام «جادی» است که هیچ‌وقت حرف نزده، نخنیدیده و گریه نکرده است. او تقریباً یک روح است. وقتی حقیقت این ماجرا و دلیل این رفتارها را می‌فهمید، واقعاً شوکه می‌شوید.

9- «جریان خون» نوشته‌ی «ملوین برگس»
من همیشه کتاب‌هایی را که خیلی دوست دارم در انتهای فهرست جای می‌دهم. «جریان خون» داستانی است که در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد. «ویندی کولینگ»، منتقد آثار ادبی درباره‌ی این اثر می‌گوید: «جریان خون» تغییری در احساسات نوجوانان به‌وجود می‌آورد که برای همیشه باقی خواهد ماند.

10- «خاطرات آن فرانک» اثر «آن فرانک»
این کتاب داستانی واقعی و هراس‌آور درباره‌ی خانواده‌ی یک دختر کوچک است که تلاش می‌کنند در اروپای جنگ‌زده زنده بمانند. حقیقت موضوع داستان به تنهایی ترسناک است؛ اما این تنها دلیلی نیست که باعث شد من کتاب را در فهرستم جای دهم.