کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خود آگاهی چیست

 1. #1

  Cool خود آگاهی چیست

  خودآگاهي چيست؟

  خودآگاهي توانايي شناخت خود و آگاهي از خصوصيات ، نقاط ضعف و قوت، خواسته ها، ترس ها و انزجارهاست. رشد خود آگاهي به فرد كمك مي كند تا دريابد تحت استرس قرار دارد يانه.

  خودآگاهي از ديد روان شناسي اجتماعي تجربي، توانايي ارگانيسم انساني در توجه داشتن به خود به عنوان موضوع انديشه است. وقتي دقت برخود تمركز مي يابد، فرد در حال آگاهي بر «خود» يا « خودآگاهي » است زيرا مي تواند رفتار و ويژگي هاي شخصي خود را زير بررسي داشته باشد. ( محسني 1375) خود آگاهي يكي از عوامل هوش عاطفي است كه توسط گلمن2 درمدل خوشه اي توانش هاي پنجگانه عاطفي در سال 1995 ارائه شده است و شامل خودآگاهي عاطفي ، خودارزيابي صحيح و اعتماد به نفس است. (نوري 1383)
  روان شناسان براي آگاهي فرد از فراينده انديشه ، اصطلاح فراشناخت و براي آگاهي فرد از فرآيند احساسات و عواطف خود اصطلاح metamood را برگزيده اند گلمن اصطلاح self.awareness يا خود آگاهي را به جاي هر دو آنها انتخاب كرده كه هم بمعناي آگاهي فرد از انديشه هاي خود و هم بيداري نسبت به احساسات و عواطف خويش است.
  اين كيفيت از آگاهي شبيه همان چيزي است كه فرويد آن را به عنوان توجه سيّال همسان توصيف كرده است و آن را به روانكاران توصيه مي كند. چنين توجيهي هر آنچه را كه از حوزه آگاهي عبور مي كند با بي طرفي مي پذيرد و همچون ناظري علاقمند و خنثي عمل مي كند. برخي روانكاران آن را «مشاهده خود» ناميده اند.
  خود آگاهي مستلزم برانگيختگي قشر كورتكس ، به ويژه مناطق مربوط به زبان است كه احساسات برانگيخته شده را مورد شناسايي قرار داده و نامگذاري مي كنند. اما خودآگاهي به معني توجهي نيست كه به دنبال احساسات كشيده شود و هر آنچه را كه درك مي شود بزرگ نمايي كرده و نسبت به آن واكنش افراط آميز نشان دهد. بلكه نوعي وضعيت عصبي است كه حتي در بحبوحه ي احساسات برآشفته به خود- انديشي ادامه مي دهد. خويشتن نگري2 در بهترين حالت، دقيقاً چنين آگاهي بردبارانه اي را از احساسات برآشفته و آشوب زده ميسر مي سازد و در بدترين حالت، خود را به عنوان گامي عقب از تجربه نشان مي دهد كه در كنار آن بال و پر مي زند و به آنچه در حال وقوع است آگاهي دارد، ولي در آن غرق نمي شود.
  به عنوان مثال بين حالت « خشم شديد نسبت به كسي» و اين حس دروني كه « اين خشم است كه دارم ابراز مي كنم» تفاوت هست. اما از زاويه مكانيزم عصبي آگاهي ، اين تغيير ظريف در فعاليت ذهني انسان احتمالاً نشان از آن دارد كه مدارهاي نئو كورتيكال بطور فعال درحال كنترل احساس خشم هستند و اين تخستين گام در كسب كنترل هاي بعدي است. اين آگاهي از احساسات ، نوعي قابليت احساس اساسي است كه ديگر مهارت ها، همچون كنترل عاطفي خود بر روي آن بنا مي شوند. به گفته جان ماير روانشناس دانشگاه نيو همپشاير، كه با همكاري پيتر سالوي موفق به تدوين تئوري هوش عاطفي3شده اند. خودآگاهي به طور خلاصه به معني « آگاه بودن از خلق و خوي خويشتن ، همچنين انديشه هايي است كه راجع به اين خلق و خود داريم » خودآگاهي مي تواند نوعي نگرش و توجه بي طرفانه به حالات دروني باشد.


  ضرورت خودآگاهي


  همان گونه كه علم پزشكي سلامت بدن انسان را با معيارهائي ارزشيابي مي كند كه مشخص شود اعضاي مختلف ، وظايف محوله و مورد انتظار را انجام مي دهد يا نه ، علم روان شناسي نيز بايد همان معيارها را براي تشخيص ميزان سلامتي يا بيماري ذهني انسان به كار گيرد ، سلامت ذهني انسان بايد براين اساس داوري شود كه وظيفه زيستي خود را تا چه حد انجام مي دهد. وظيفه اساسي ضمير هوشيار و يا وجدان انسان آگاهي و شناخت و به موازات آن تنظيم رفتار خويشتن است. اگر قرار باشد كه رفتار انسان مؤثر و مفيد شود و حافظ و ممدّ زندگي او باشد، نياز دارد كه نسبت به وضع خويش ، محيط زندگي خويش واقعيتهاي جهان برون و درون خويش و جهان محل زيست خودآگاه شود (براندن 1379).
  از ديرباز تلاشي براي خودشناسي ، تلاش پر ارزش تلقي شده است. پيامبران الهي ، كتب مقدس و افراد فرزانه انسان ها را به خودشناسي دعوت كرده اند و آنرا افضل تر از هر علمي و مقدمه خداشناسي دانسته اند. چنانچه پيامبر اكرم (ص) در حديث مشهور خود مي فرمايد: « مَنْ عَرَفَ نَفْسَهِ فَقَدْ عَرَفَ رَّبهِ» و در اين حديث شريف شناخت خداوند را منوط به شناخت خود مي كنند. اميرالمؤمنين علي (ع) شناخت نفس را سودمندترين معرفت ها مي داند و در توضيح آن مي فرمايد: اين نفس (من، شخصيت، روح) آدمي است كه همه استعدادها و فعاليت هاي علمي و معرفتي را به دست مي آورد. اگر اين نفس شناخته نشود، نه ماهيت شناخت هاي علمي و معرفتي خود را درك خواهد كرد و نه ارزش ها و ضرر و نفع آنها را. و باز در فضيلت شناخت نفس مي فرمايند: « نظر و شناسايي نفس درباره ي خويشتن ، اهميت دادن به صلاح نفس است» و « به رستگاري بزرگتري نايل شد كسي كه به معرفت نفس پيروز گشت»
  « نهايت معرفت اين است كه انسان خويشتن را بشناسد» و در باب اثرات اجتماعي شناخت خويشتن مي فرمايد: به قدر و ارزش نفس خود جاهل نباشيد. زيرا كسي كه به ارزش خويشتن نادان باشد به ارزش ديگران نادان تر خواهد بود» ( نهج البلاغه نامه شماره 53).
  به هر حال ، تلاش براي خودآگاهي از دو نظر داراي اهميت و ارزش است ، يكي از نظر خود فرد و ديگري از نظر اجتماع. بدين معني كه فرد با آشنا شدن با دنياي درون خود، شناختن خود، حل تعارضهاي درون خود و فراهم آوردن امكانات استفاده از استعدادهاي نهفته خود به رشد كامل شخصيت خود كمك مي كند، به اين ترتيب به عنوان يك انسان كامل و برخوردار از حس تفاهم در اجتماع خود، مي تواند كمكي ( هر چند جزئي ) به بهبود روابط انساني در آن اجتماع بنمايد. (هورناي ).
  در بعد فردي ، خودآگاهي و شناخت و محاسبه نفس به انسان كمك مي كند كه انرژي ها و استعدادها و امكانات را مجاني و ارزان از دست ندهد و به اصطلاح گوهري به قرص ناني ندهد، سرمايه منحصر به فرد حيات را كه هرگز حتي يك لحظه از آن تكرار نخواهد شد، در راه هوي و هوس ها و متورم كردن خود طبيعي از دست نداده . آنرا در راه كمال و رشد حيات شخصي و تصفيه حيات كمالي اجتماع به كار اندازد. يكي ديگر از جلوه هاي خودآگاهي ، آزادي و اختيار و در دست گرفتن سر رشته زندگي است. انسان وقتي به خويشتن آگاهي دارد مي تواند خود را متحول و دگرگون كند. انسان ناآگاه از خويشتن هرگز نمي تواند اختيار خويشتن را داشته باشد. و آلتي است در امواج محيط و اجتماع و قدرت همنوعانش ، تشخيص مصالح و مفاسد وي، در اختيار محيط و اجتماع است (جعفري 1378). انساني كه خود را نمي شناسد يك انسان نابالغ است ، آلت تبليغ است، آلت دست ديگران است و عوامل خارج او را به اين و آنسوي مي كشاند.
  افزايش خودآگاهي از طريق مواجهه با خود


  « خودت را بشناس » «حقيقت باعث آزادي تو مي شود » سقراط  خدايا!
  به هر که دوست مي داري بياموز که:
  عشق از زندگي کردن بهتر است،
  وبه هر که دوست تر مي داري بچشان که:
  دوست داشتن از عشق برتر است.

 2. یک کاربر برای این پست سودمند از mahtab 110 عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20-06-17, 17:44
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-11-16, 14:43
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-10-16, 11:02
 4. لیست تیم ملی اروگوئه: جایی برای کریستین رودریگس نیست
  توسط Momad در انجمن جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی FIFA World Cup 2010
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-05-10, 13:52

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: