کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 34 , از مجموع 34

موضوع: همه چيز در مورد استان بوشهر

 1. #1
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  بــــــــوشــــــــــهر
  نوشته ها
  1,531
  Thanked: 2218

  پیش فرض همه چيز در مورد استان بوشهر

  با سلام خدمت دوستان گلم.تو اين تاپيك موضوعات مربوط به استان بوشهر(شهر خودم:icon_pf (30):)مطرح مي گردد.

 2. یک کاربر برای این پست سودمند از mr.milad عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #31
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  بــــــــوشــــــــــهر
  نوشته ها
  1,531
  Thanked: 2218

  پیش فرض

  ویژگی های مردم نگاری استان بوشهر
  مردم استان بوشهر از نظر نژادی اختلاطی از نژاد آريايی، سامی، افريقايی و نژاد خاصی كه اصطلاحا" به بوشهری معروف است، هستند. پيش از ورود و استقرار آريایيان در بوشهر، نژادهادی بومی در اين منطقه می زيسته اند و مداركی كه از عصرحجر و برنز (مفرغ ) باقی مانده بر اين قضيه گــواهی می دهد كه علاوه بر نژاد مديترانه ای نژادهای ديگر مانند:دراويدی ، سياه پوست، سامی، عيلامی و عرب نیز در این سرزمين سكونت داشته اند.
  ساكنان استان بوشهر مسلمان و شيعه مذهب بوده و فرقه های شيعه اخباری و شيخيه نیز زياد دیده می شود. اقلیت های دینی؛ مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان نیز به تعداد کم در این استان زندگی می کنند. خانواده در بوشهر از مقام و احترام خاصی برخوردار است و زنان بوشهر نيز در اين بين سهم شایانی دارند و نمونه عفت و پاک دامنی و كار و بردباری هستند. بيش تر مردم اين ديار به عقايد دينی و مذهبی خود متعصب هستند و به پيشوايان دينی احترام می گذارند. مردم استان بوشهر متدين، زود آشنا، مهمان نواز و بسیار مهربان و غریب نوازند. در آیین های مخصوص سوگواری آداب خاص خود را دارند. به هنگام فوت شخصی نزديكان او جمع شده پس از مراسم تغسيل او را به گورستان می برندو سرودهای مذهبی می خوانند كه فقط در اين ديار رايج است.
  در ماه محرم و ديگر ايام سوگواری مردم به سينه زنی و عزاداری می پردازند و سينه زن ها به شكل خاصی به صورت دايره در می آيند و نوحه خوان ها نوحه می خوانند و همراه با آن طبل و سنج و شيپور هم می زنند كه معروف ترين آلت موسيقی رايج در اين استان دمام است. در ماه های سوگواری به هیچ روی در این منطقه مراسم های شادی و عروسی صورت نمی پذیرد.

 5. یک کاربر برای این پست سودمند از mr.milad عزیز تشکر کرده اند:


 6. #32
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  بــــــــوشــــــــــهر
  نوشته ها
  1,531
  Thanked: 2218

  پیش فرض

  جاذبه های فرهنگی استان بوشهر
  اذبه های فرهنگی استان بوشهر امروزه به یکی از مهم ترین ابزارهای این منطقه در جلب گردشگران مختلف ایرانی و خارجی تبدیل شده است. صنایع دستی استان بوشهر از زیباترین و جالب ترین جاذبه های فرهنگی این منطقه به شمار می آیند که در همه نقاط شهری و روستایی تهیه می شوند. موسيقی استان بوشهر از قدمت طولانی برخوردار بوده و استعداد لازم برای تبديل شدن به يک قطب موسيقی را دارد. با توجه به اشتياق جامعه هنری داخلی و خارجی به شناخت ملودی های اصيل و بكر بومی و سازهای سنتی، از اين هنر می توان در برنامه ريزی توريسم استفاده های شايانی کرد. به علت موقعيت بندری، ساحلی و شرجی بودن هوا در استان بوشهر؛ بيش تر مردم از لباس های نخی و سفید استفاده می كنند. لباس های محلی اهالی استان بوشهر نیز یکی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی این منطقه به شمار می رود که در بین گردشگران از جاذبه های خاص خود برخوردار است.

 7. #33
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  بــــــــوشــــــــــهر
  نوشته ها
  1,531
  Thanked: 2218

  پیش فرض

  دشتي
  يكي ديگراز شهرستان هاي مهم استان بوشهر، شهرستان دشتي است كه با 5347كيلو متر مربع مساحت در قسمت مياني استان و بين شهرستان تنگستان و دير قرار گرفته است . مركز امروزي آن شهر ادب پرور و علم خيز خورموج است كه تا مركز استان 82 كيلومتر فاصله دارد . چنان كه محمد خان دشتي ، وشاعر و اديب نامي اين منطقه در مقدمه ديوان خود نوشته است :
  در سده هفتم هجري ، همزمان با حكومت اتابكان سلغري در فارس ،مردي به نام فارس بن شهبان ، به دنبال رنجشي كه در عربستان برايش پيش آمده از نجد عربستان به ايران مهاجرت كرد. اتابكان فارس ورود فارس بن شهبان را غنيمت شمرده، نواحي كنوني دشتي را براي سكونت او و خاندانش در نظر گرفتند. آن ها پس از ورود به منطقه ، اين سرزمين را به مناسبت نزديكي آب و هوا و خاك به ماًمن و مسكن اصلي خود و به واسطه وجود جلگه و دشت به دشتي نام گذاري نمودند، از آن پس اولاد و اعقاب فارس بسيار شد و در سرتاسر خاك پهناور و حاصل خيز دشتي مقيم شدند . در همين زمان بود كه شاه فرج الله ملقب به امير ديوان يعني جد اعلاي سادات ابوبكر سعد بن زنگي براي رفع غايله اي كه در دشتي رخ داده بود عازم آن ديار شد و مردم مقدم او را گرامي داشتند و به احترام وي سو‍ء تفاهم هاي كه پيش آمده بود پايان دادند . پس از بازگشت امير ديوان به شيراز ، اتابك ، عنايت چنداني به او ابزار نكرد و نسبت به او خلف وعده نمود بنابراين شاه فرج الله امير ديوان مجدداً به دشتي برگشت و تا آخر عمر در روستاي ‹‹دروك›› از توابع ‹‹آبدان›› زاهدانه زيست . امير ديوان كه مورد احترام فراوان مردم منطقه بود به دوازده فرزند خود وصيت كرده بود كه پس از مرگش او را در اطراف كوه هاي جاشك و كنار چشمه آب دفن كنند . اين كوه ها بعد ها به نام امير ديوان معردشتي به پيشنهاد اتابك في شد و امروز بارگاه او زيارتگاه مشتاقان است، پسران امير ديوان به مناطق مختلف دشتي و تنگستان مهاجرت كردند و امروز سادات دشتي مقيم منطقه دشتي و شهر ها و روستا هاي ديگر استان از اعقاب شاه فرج الله امير ديوان مي باشد.
  سرزمين دشتي ، مورخان، شاعران ، نويسند گان ، سياست مردان و مجتهدان بزرگ را در دامن خود بسيار پرورانده است كساني مانند ميرزا جعفرحقايق نگار خورموجي ، مؤلف آثاري فراوان در ادب و تاريخ و مقتل نويسي مثل حقايق الاخبار ناصري، نزهته الاخبارو حقايق المصيبت ، زاير محمد علي فايز دشتي شاعر ترانه سراي دلسوخته اين ديار. محمد خان دشتي و احمد خان دشتي شاعران برجسته و نامدار ، علي دشتي نويسنده، سياستمدار و مؤلف آثاري در نقد و ادب و ادبيات داستاني ، شيخ عبدالحسين دشتي شيخ علي مجتهد از علماي صاحب اجتهاد دشتي ، سيد علي نقي دشتي از شعرا و فضلاي معروف و مشعور منطقه دشتي و صاحب آثار مهمي مانند الفيه منظوم در علم نحو كه به سبك الفيه ابن مالك است ، نقدي بر كتاب عبدالرحمن جلال الدين سيوطي و اشعار فراوان به زبان فارسي ، عربي و به لهجه محلي . مرشد دشتي ، ميرزا احمد دشتي شيخ علي شيخ حمود و بسياري ديگر . نام خالو حسين دشتي فولادي برد خوني از ياران نزديك رئيسعلي دلواري واز مبارزان نامدار عليه هجوم انگليسي ها نيز مترادف با نام بزرگان و مبارزان اين سرزمين است. امروز نيز شهرستان دشتي و به ويژه مركز آن خورموج شاعران و نويسندگان بسيار را در خود پرورش داده كه بسياري از آنان در دشتي و بعضي نيز در شهر هاي ديگر ايران زندگي مي كنند آثار باستاني و تاريخي در سرتاسر منطقه دشتي وجود دارند . بناهاي تاريخي دشتي از شهرت بسياري برخوردارند كه در جاي خود از آنها سخن گفته خواهد شد . جغرافياي دشتي:شهرستان دشتي (1383) شامل دو بخش مركزي و كاكي ،دو شهر (خورموج، كاكي)شش دهستان ( شنبه طسوح، مركزي، خورموج ‹‹مركز دشتي›› كاكي، چغاپور و كبگان است. اين مجموعه شهرستان دشتي امروز تشكيل مي دهند لیكن در گذشته وسعت آن به مراتب بيش از امروز بوده است زماني حاكم نشين آن كاكي (فارسنامه ناصري)وزماني ديگر تمام منطقه دشتي ودير و كاكي به مركزيت خورموج اداره مي شد در سال 1358 بندر دير خود به شهرستان مستقل تبديل شد البته سال ها پيش از اين تاريخ دير به عنوان شهري مستقل از دشتي جدا شده بود.
  (شهرستان دشتي در موقيت 51 درجه و 10 دقيقه طول شرقي -28 درجه و10 دقيقه تا 45دقيقه عرض شمالي قرار گرفته و محدود است از شمال به شهرستانهاي تنگستان و دشتستان ،از جنوب به شهرستان هاي كنگان ودير از شرق به استان فارس و از مغرب به خليج فارس )(همايش دشتي در آينه تاريخ مهر ماه 1379 ص 2 مقاله آقاي حسين را زارعي ).
  دشتي نيز مانند ساير مناطق استان از تاريخ بسيار كهن برخوردار است كه سابقه اين تاريخ به عصر ايلامي و پس از آن هخامنشي ، سلوكي ، اشكاني و ساساني مي رسد اسامي باز مانده و تغير يافته عصر ساساني و حضوري واژه هاي اصيل فارسي ميانه در كلمات و لهجه دشتي ، قدمت و ديرينه سالي اين منطقه را بازگو مي كند. علاوه بر اين كه اين نواحي به دليل نزديك بودن به خليج فارس و داشتن زمين هاي حاصلخيز و آب شيرين پيوسته مورد توجه سلسله هاي قبل از اسلام بوده، خاندان هاي حكومتي بعد از اسلام نيز به اين نواحي علقه خاص داشته اند چنان كه آثار و نام هاي از عصر سلسله ديلمي آل بويه هنوز هم در منطقه رايج است

 8. #34
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  بــــــــوشــــــــــهر
  نوشته ها
  1,531
  Thanked: 2218

  پیش فرض

  جاذبه های گردشگری استان بوشهر
  هوای معتدل پاییز و زمستان، چشمه های آب معدنی، سواحل دریای مشهور و زیبایخلیج فارس، جزیره های متعدد، تالاب های کم نظیر و ارزشمند، ویژگی های ژئومورفولوژیو زمین شناسی منحصر به فرد، پوشش گیاهی نواحی گرمسیری، جانوران خاص مناطق خشکی ودریایی همراه با جاذبه های تاریخی و اجتماعی در این منطقه؛ همگی دست به دست هم دادهو یکی از پرجاذبه ترین نواحی طبیعی جمهوری اسلامی ایران را به وجود آورده است.

  به گزارش ایستا؛ استان بوشهر همواره تعداد زیادی از دوست داران طبیعیت را بهسوی خود جذب می کند و نقش ارزنده ای در صنعت گردشگری کشور ایفا می نماید.

  رودخانه های متعددی دراین استان جریان دارند که سواحل آن ها را می توان جزو جاذبه های طبیعی و مهم استانبه شمار آورد. علاوه بر این موارد می توان از چشمه های آب گرم استان نیز به عنوانمکان های جالب توجه استان نام برد که در این میان چشمه آب گرم نیلو و چشمه آب گرمگنویه اهمیت بیش تری دارند.

  جزیره خارک که در شهرستان گناوه واقع شده، از مهمترین جاذبه های طبیعی منطقه و یکی از جزایر زیبای خلیج فارس به شمار می آید. اینجزیره از مناطق بسیار قدیمی منطقه بوده و دارای آثار تاریخی متعددی است.

  بناهایتاریخی و قدیمی زیادی که در سراسر استان وجود دارند، باعث رونق جهانگردی در اینمنطقه شده اند. این بناها شامل مساجد، کلیساها و عمارت‌های قدیمی هستند که بیش تردر مرکز شهرستان قرار گرفته اند.
  استان بوشهر افزون بر جاذبه های طبیعی، به سببدارا بودن پیشینه تاریخی و سابقه کهن فرهنگی دارای اماکن تاریخی، مذهبی و فرهنگی باارزشی است که از قابلیت های تاریخی و معماری این منطقه حکایت دارند.
  استان بوشهراز مهم ترین مناطق جنوبی ایران است که بیش تر شهرستان های آن از بناهای دیدنی ومکان‌های تاریخی برخوردارند.بناهای‌تاریخی و‌معماری استان بوشهر؛ شامل مسجدها ومراکز عبادی اسلامی، باغ‌ها و عمارت های دیدنی و برج ها و قلعه های قدیمی میشوند.

  آثار و بناهای تاریخی منطقه؛ ردپای تاریخی از دوره های باستانی ایران،دوره های اسلامی و معاصر در بردارند که هر یک به نوبه خود برای گردشگران جذاب ودیدنی است.

  تپه های تاریخی زیادی از جمله تل خندق با معماری مربوط به دورهساسانی و تل مرو واقع در نزدیکی کاخ هخامنشی در منطقه بوشهر وجود دارند که برایباستان شناسان و دانشجویان باستان شناسی قابل توجه است.

  از میان بناهای قدیمیمنطقه؛ کاخ کورش مربوط به دوره کورش (بنیان گذار سلسله هخامنشی) و کاخ سنگ سیاه کهآن هم از بناهای دوره هخامنشی است از اهمیت بیش تری برخوردار هستند. گوردختر - کهگفته می شود آرامگاه دختر یا خواهر کوروش است- نیز از آرامگاه های مهم منطقه است.

  کوشک اردشیر یکی دیگر از بناهای شهرستان دشتی است که بنای آن بسیار شبیه به کاخاردشیر در فیروزآباد بوده و برج قلعه خورموج یکی از آثار شکوهمند تاریخی است کهبقایای قلعه عظیم خورموج به شمار می آید. سبک معماری این بنا سلجوقی بوده و متاثراز سبک قلعه سازی دوره ساسانی بنا شده است.

  گورستان باستانی خارک نیز درتنگستان قرار دارد و به زرتشتیان منسوب است. پل مشیر که بر روی رودخانه دالکی بناشده مربوط به عهد قاجاریه است.

  مسجد توحید (مسجد برازجانی ها)؛ از قدیمی ترینمساجد بوشهراست که بنای درخور توجهی دارد. امام زاده عبدالمهیمن نیز در شهر بوشهرواقع شده و گنبد آن از گچ بری های زیبایی برخوردار است.
  تزیینات درب و پنجره و شیشه های رنگی هشتی آن بر تلطیف نور و زیبایی بنا افزودهاست. از میان اماکن متبرکه شهرستان دشتستان، بقعه شیخ منصور خزایی را که مربوطبهدوره تیموریان است را می‌توان نام برد و بنای امام‌زاده میرارم از مهم‌ترین بناهایتاریخی شهرستان دشتی به شمار می آید.
  مسجد بردستان که گمان می رود از بناهای قرون اولیه اسلامی باشد و امام زاده شاهمحمد که در چند فرسخی شمال باختری دیر نزدیک محلی معروف به نام بردخون قرار گرفته؛جزو بناهای مهم شهرستان دیر هستند.
  کلیسای بوشهر هم از اماکن زیبای استان استکه متعلق به ارامنه گریگوری است.
  خانه ها و عمارت های قدیمی بسیاری در استانبوشهر وجود دارند که برخی از آن ها عبارتند از: عمارت ملک که به صورت یک مجموعهساختمانی و متعلق به یک قرن پیش است. عمارت گلشن که قدمت آن 170 سال بوده و مجموعهحاج رییس که از پنج ساختمان تو در تو تشکیل شده و در اواسط دوره قاجاریه ساخته شدهاست.
  ازمیان جاذبه های تاریخی تنگستان، خانه رییس علی دلواری در شهرستانتنگستان یادآور خاطرات فراموش نشدنی مبارزات آزادی خواهی هشتاد سال پیش است. قلعهنصوری را می توان مهم ترین جاذبه تاریخی شهرستان کنگان به حساب آورد. این بنا دربندر طاهری در کرانه خلیج فارس قرار داشته و متعلق به اوایل قاجاریهاست.

  جاذبه‌های اجتماعی استان بوشهر نیز بخش مهمی از دیگر دیدنی‌های این منطقهرا تشکیل می دهند.
  ایلات و عشایر، جشن ها و آیین های محلی و انواع غذاهای سنتیبخشی از این جاذبه ها را تشکیل می دهند. گرچه استان بوشهر از عشایر بومی برخوردارنیست ولی در هفت ماه از سال برخی از عشایر قشقایی در این منطقه زندگی می کنند کهدیدن شیوه زندگی اجتماعی و معیشت آن ها برای هر گردشگری جالب توجه است.
  جشن هاو آیین های متعددی در استان بوشهر برگزار می شود که هر یک از آن ها دارای آداب خاصخود بوده و با موسیقی و اشعار خاصی اجرا می شوند که از پرجاذبه ترین عنصرهایگردشگری اجتماعی منطقه بوشهر به شمار می آیند.

  بنای گور دختر تنگ ارم

  گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی . بنای گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد ( مشهد مرغاب ) است در شرق جاده برازجان- کازرون در منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی‌گردد.
  سقف و بدنه سنگی این آرامگاه از24 قطعه سنگ تشکیل شده است. در سنگ سوراخ‌هایی تعبیه شده که با بست‌های آهنی به هم وصل می‌شوند. در گور دختر همچنین عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دو شیبه و نیز عناصر معماری ایلامی بمانند معبد چغازنبیل را می‌توان دید این بنای ارزشمند در سال 1376 به شماره 1897 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هر گونه دخل و تصرف در آن تا شعاع 100 متری جرم محسوب می‌شود.
  این بنا قدمت منطقه برازجان را تایید می کند بخوصوص که کوشک اردشیر ساسانی هم در نزدیکی این بنای باستانی واقع است .این احتمال وجود دارد که این بنا مربوط به آرامگاه دختر یا خواهر کوروش هخامنشی باشد.
  قلعه خورموج شامل چهار حصار،چهار قلعه،اندرونی،عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل بودهاست. قسمتی از ان به نام قلعه محمد خان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است. این قلعه در شهرخورموج واقع شده است. سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که بااستفاده از تاق نما ها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاق ها بنا شده است.

  قلعه خورموج

  قلعه خورموجیکی از آثار شکوهمند تاریخی استان بوشهر است که طی زمان تغییر یافته و روی به ویرانی گذاشتاست. قلعهی محمد خان دشتی در سال 1379 در فهرست آثار ملی به شماره ی 3032 به ثبترسید. این اثر که یکی از با شکوه ترین نمونه های معماری دوره قاجاریه ودارای تزئینات بدیع و منحصر به فردی است، بارها مورد تاخت و تاز قرارگرفته است. این اثر ملی که زمانی با برجهای متعدد و گوشواره های زیبا،هیبت و شکوه خود را به رخ هر رهگذری می کشید، امروز در میان انبوهی ازساختمانهای چند طبقه ی شهری محاصره شده است.

  بندر سیراف
  سیراف (سیراب) یکی از شهرهای قدیمی استان بوشهر ایران بوده است. بازمانده‌های آن در نزدیکی بندر طاهری فعلی دیده می‌شود.سیراف زمانی از بندرهایاصلی ایران و خاورمیانه و محل پهلوگیری کشتی‌های بزرگ بود. بازرگانان سیرافی بهدوردست‌های آسیا و افریقا سفر دریایی می‌کردند.
  ولی طی یک زلزله و سونامی حاصله از آن در بهار سال 398 ق قسمت عمدهاین بندر پر رونق به زیر آب رفته و فقط مسجد جامع سیراف و قلعه نصوری و گوردخمه وبازار از آن باقیمانده است.
  قلعه نصوری
  قلعه نصوری در بندر طاهری در کرانه خلیج فارس قرار دارد. این قلعه در خاور استان بوشهر و در 2500 کیلومتری آن قرار گرفته است. قلعه نصوری به «قلعه شیخ» مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری حدود 180 سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است. مصالح به کاررفته، سنگ های بزرگ و ملاط آن گل و گچ می باشد. ورودی قلعه از جنوب است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که دارای هشت طاقچه ساده است. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می شود؛ در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می کند. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می رود. در این طبقه یک ایوان با ستون های سنگی و گچ بری های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می یابد.
  این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان های ساحلی خلیج فارس است. این بنا ویژگی معماری ساختمان های قاجاریه را دارد. قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن ها شبیه ستون های وکیل شیراز است. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگان و تابلوهای مربوط به مجالس شاهنامه است. موضوعات تابلو شامل کیخسرو و کیکاووس، رستم و زال، بارگاه انوشیروان، سلطان محمود و درباریان، فردوسی و شاعران همزمانش می باشد.

  قلعه هلندی ها جزیره خارک

  قلعههلندی ها در شمال خاوری جزیره خارک قرار دارد. این قلعه سابقا برج وبارویی داشته که از بین رفته است. در سال 1748 میلادی مقارن با حکومت دورهصفوی که ایران مورد حمله افاغنه قرار گرفت، هلندی ها پس از تعطیلی دارالتجاره بندرعباس، جزیره خارک را مرکز خود قرار داده و این قلعه را احداثکردند.این قلعه به وسیله کینپ هاوزن در سال 1747 بنا گردیده و به «قلعههلندی ها» معروف است.

  عمارت ملک و پارک ساحلی آب شیرین کن ‌بوشهر


  مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود 100 سال قدمت دارد ودر نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرارگرفته است. مساحت زیربنای آن 4000 متر مربع بوده و دردوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجرهآن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است.
  عمارت متعلق به یکی ازثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است این کاخ توسط متجاوزینانگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن ها در آمد. آن ها بعد از سال هااستقرار در این کاخ با ورشکست شدن ملک التجار(صاحب اصلی کاخ) لوازم نفیسآن را با قیمت کم خریداری کرده و با خود بردند. در اواخرسلطنت رضا شاه اینعمارت که خوابگاه نظامیان شده بوده و پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانینهاد و متاسفانه به خاطر وسعت زیاد هنوز مرمت نشده است.
  نوع و سبک معماری از سبک ساختمان سازی دو قرن پیش سواحل خلیج فارس که به بنگله معروف است تاثیر گرفته است و دارای یک قسمت استحفاظی , بارو و شاهنشین و قسمتی به صورت چند ایوان و اتاق های مسکو نی است .
  پارک ساحلی آب شیرین کن هم در نزدیکی عمارت ملک و روبروی دانشگاه خلیج فارس قرار دارد که خیلی با صفا و زیباست . یک قسمت از این پارک جزء منطقه نظامی است ولی با این حال بازدید امکان پذیر است . رستوران سنتی و کافی شاپ هم در پارک موجود است و از پیتزا سمبوسه های خوشمزه پارک آب شیرین کن هم بی نصیب نمانید . پارک آب شیرین کن در اوایل فصل بهار از همیشه سر سبزتر و زیباتر است .

 9. یک کاربر برای این پست سودمند از mr.milad عزیز تشکر کرده اند:


صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قبرستاني اسرارآميز
  توسط Aida در انجمن ماوراء
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 25-01-12, 17:50
 2. كاخ اسرار آميز وينچستر
  توسط sasan_547 در انجمن دیدنی ها و شنیدنی ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-10-10, 02:27
 3. پرهيز از آفتاب باعث پوکي استخوان و افسردگي مي شود
  توسط Parmis در انجمن بهداشت و سلامتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-05-10, 21:10
 4. همه چيز در مورد استان مركزي
  توسط mr.milad در انجمن استان مركزي
  پاسخ ها: 60
  آخرين نوشته: 28-12-09, 01:56

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: