کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: شگفتيهاي خلقت مورچه

 1. #1

  Cool شگفتيهاي خلقت مورچه

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.


  در دنيا هزاران نوع مورچه زندگي مي کند ، که عاداتشان مانند انسانها با يکديگر تفاوت بسيار دارد ، به همين جهت مکالمه و نوع زبان آنها نيز با يکديگر متفاوت است . براي فهم بيشتر اختلافات در آنان ، به پاره اي از انواع مورچه ها اشاره مي نماييم.

  " مورچه هاي کشاورز"
  نوعي مورچه به نام مورچه سائو ، برگها را در انبارهاي زير زميني خود جمع مي کنند و از فضولات کرمينه مخصوصي ، آنها را کود مي دهند ، در نتيجه نوعي قارچ بر اين برگها مي رويد که مورچه ها آن را مي خورند . بشر به تازگي پي برده است قارچ ها در تاريکي بهتر مي رويند ، اما مورچه ها اين سر طبيعت را هزاران سال است که مي دانند.









  "مورچه هاي برده دار"
  مورچه هايي هستند که از خود غلام دارند و مورچه هاي ناتوان تر از خود را به بندگي مي گيرند . به اين منظور پيله مورچه هاي ديگر را مي دزدند و مي پرورانند ، هنگامي که اين پيله ها مورچه شدند ، براي آنها کار مي کنند و از آنها فرمان مي برند.

  اين غلامداري در برخي از مورچه ها به جايي رسيده که اگر غلامي در کار نباشد ، مورچه هاي کارفرما حتي غذاي خود را نيز نمي تواند به دست آورند.




  "مورچه هاي دامدار"
  يک نوع شته از برگ درختان ، نوعي عسل مي سازد که مطبوع طبع مورچه ها است. مورچه ها اين شته ها را اسير کرده و به لانه هاي خود مي برند ، براي آنها برگ و آذوقه تهيه مي کنند و مانند چوپاني که از گوسفند مراقبت مي کند ، از اين شته ها مواظبت مي نمايند ، تا از عصاره و شيره اي که مي سازند ، استفاده کنند.



  "مورچه هاي گوشتخوار"
  در ميان مورچگان از همه هراس انگيزتر مورچه لشکري است ، که در مناطق گرمسير زندگي مي کند و تنها گوشت مي خورند . اين مورچگان چون لشکر مي کشند ، ستوني به پهناي چندين سانتي متر و درازاي صدها متر پديد مي آورند. در اين ستون مورچه هاي کارگر پيله ها را حمل مي کنند و سربازان در پيش و پس لشکر در حرکتند.

  در ميان سپاه آنها ، مورچه هاي درشت تري ديده مي شود ، که افسران سپاه محسوب مي شوند. هنگامي که اين ستون به حرکت در آيد، هيچ چيز جز آب يا آتش قادر نيست از حرکت آنها پيشگيري نمايد.

  گاهي که آب سيل آسا نباشد ، مورچه ها به هم چسبيده ، خود را به صورت طنابي درآورده و بر آب رها مي کنند و به اين ترتيب پلي بر روي آب مي سازند ، تا ساير مورچه ها از روي آب بگذرند. وليکن مورچه هايي که خود ، پل را تشکيل مي دهند، در آب غرق مي شوند و اين نوعي از فداکاري آنها براي هم نوع خويش محسوب مي گردد.






  "وسيله نطق مورچه"
  شرط حتمي سخن گفتن و فهماندن مقصود ، زبان نيست. بلکه هر وسيله اي که براي تفهيم مقاصد به کار رود ، به منزله زبان است و مکالمه هم به هر نحوي که باشد ، نطق ناميده مي شود.

  حيوانات با ژست هاي مخصوص ، حرکات خاص و يا با صدا و نطق، مکالمه مي کنند و به طرف مقابل مقصود خود را مي فهمانند. از مورچه ها، کسي با گوش خود صدايي نشنيده ، ولي مکالمه آنها را ، که ظاهراً با شاخک هاي خود انجام مي دهند ، کم و بيش ديده شده است.

  مورچه ها در مسير حرکت خود وقتي به هم مي رسند ، توقف کوتاهي مي کنند ، شاخک هاي خود را تکان داده و با پخش امواج يا احتمالاً صدايي که براي ما مفهوم نيست با هم صحبت مي کنند . در اين موضوع جاي هيچ شبه اي نيست.











  وقتي طعمه اي نسبتاً سنگين در برابر مورچه اي که در تلاش کسب روزي است قرار بگيرد ، اين مورچه براي حمل آن کوشش خود را خواهد کرد ، وقتي کاملاً مطمئن شود که از نقل آن به لانه عاجز است ، طعمه را واگذاشته و به لانه خود مراجعه مي کند. طولي نمي کشد که چند مورچه به دنبال هم به راه افتاده ، تا به محل طعمه آمده و با کمک يکديگر آن را به لانه حمل مي کنند.

  اين مورچه ، همنوعان خود را چگونه از وجود طعمه در محل معين آگاه کرده است؟ اما به هر وسيله که بوده، مقصود خود را به همجنسان خويش فهمانده است؟










  در لانه مورچه ها اتفاقات عجيب و غريبي مي افتد. از جمله تقاضاي مورچه گرسنه از مورچه سير است. به اين شرح که: مورچگان به عده اي از همنوعان خود به اندازه اي شهد مي خورانند که حکم خمره مربا را پيدا مي کنند و اين مورچه ها در محلي آويزان مي شوند، تا در موقع نياز به مورچه هاي نيازمند شهد تحويل دهند.

  هر گاه مورچه اي گرسنه شود، به نزديک اين کوزه هاي زنده آمده، با حرکت دادن شاخکها و بيان احتياج، شهد مطالبه مي کند . مورچه پرخور هم قطره اي عسل به کام دوستش ريخته و شکم او را هم سير مي نمايد. اين هم نوعي همکاري در عالم مورچه ها است


  سه چيز در زندگي هيچگاه قطعي نيستند:
  رؤيا ها ،
  موفقيت و شانس
  ...








 2. 4 کاربر برای این پست سودمند از YAGHOT SEFID عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #2
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  سمت چپتو نگاه کن
  نوشته ها
  692
  Thanked: 2238

  پیش فرض

  سایت مورچه دانا


  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  تاقبل از اين در تمامي حشرات تنها حشره باهوش زنبور عسل بود که از طريق علم هندسه کندوي خود را مي ساخت و پس از آن عنکبوت که از روي نقوش هندسي تار مي بافت که البته بعدها دانشمندان به اين نتيجه رسيدند که زنبور عسل تحت هر شرايطي مي تواند نقش را جابجا کرده و پرده ها را با تغيير سايز و زاويه باز هم هندسي بسازد درحالي که اگر تار ينج ضلعي اوليه عنکبوت به هر دليلي پاره شود عنکبوت براي تعمير آن قادر به ساخت مجدد آن کوشه يا ضلع نيست بلکه از روي غريزه تنها سوراخ تار را پر مي کند.
  اين مباحث سالها مورد آزمايش قرار گرفت و اعلام شد تنها حشره باهوش که هندسه مي داند زنبور عسل است ، اما امروز با خواندن اين مطلب در ميابيم که مورچه ها نيز بجر قدرتمندي از هوشمندي نيز برخوردارند و حساب مي دانند:







  مورچه هايي که پاهاي آنها در مسير برگشت بلند شده بود، مسير را گم کردند.

  دانشمندان طي يک آزمايش عجيب، براي دسته اي از مورچگان کفشهايي که پاهاي آنهارابلند مي کرد تهيه کردند و رفتار حرکتي آنها را بررسي کردند، نتيجه بيانگر اين نکته بود که اين حيوانات براي اندازه گيري مسافت هاي مختلف و جهت يابي، قدمهايشان را مي شمرند.
  محققين بر اين باورند مورچه هاي صحرايي از نوري که از ستارگان در آسمان شب تابيده مي شود، به عنوان کليدي جهت بازگشت به لانه هايشان استفاده مي کنند،
  اما هنوز در اين مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گيري دقيق فاصله ها هستند، شک و شبهه فراوان وجوددارد.
  در آزمايش فوق، دانشمندان براي پاهاي تعدادي از مورچگان کفشهاي بلندو براي برخي ديگر کفشهاي کوتاه تهيه کردند.
  در ادامه، ابتدا دسته اي از مورچه ها با پاهاي خودشان از لانه به سمت يک ماده غذايي حرکت کردند، سپس در راه برگشت آنها را با کفشهايي که پاهاي آنها را بلند يا کوتاه کرده بود به طرف لانه شان راهي کردند.
  نتيجه کار اين بود : مورچه ها فاصله ده متري بازگشت به لانه ها را گم کرده و از مسير اصلي منحرف شدند.
  اما زماني که آزمايشي مشابه با دسته اي از مورچه ها که پاهاي معمولي داشتندتکرار شد، آنها به سرعت و سهولت به مقصدرسيدند!


  در شهر اگر که مست گیرند
  ....

 5. 3 کاربر برای این پست سودمند از Qoqnus عزیز تشکر کرده اند:


 6. #3
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  سمت چپتو نگاه کن
  نوشته ها
  692
  Thanked: 2238

  پیش فرض

  راز خواب مورچه ها کشف شد



  محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی با بررسی رفتارهای مورچه های کارگر و ملکه دریافتند که مورچه های ملکه در طول روز ساعتهای بیشتری را به خواب اختصاص می دهند. به گزارش خبرگزاری مهر، اولین مطالعات درباره عادات خواب در مورچه ها نشان می دهد در هنگامی که ملکه مورچه ها در خوابی طولانی و عمیق است مورچه های کارگر در حال فعالیت بوده و انرژی مورد نیاز خود با استفاده از خوابهای کوتاه و مقطع به دست می آورند.این شیوه و برنامه روزانه خواب در میان مورچگان می تواند دلیل طولانی تر بودن عمر مورچه های ملکه را که تا چندین سال ادامه دارد در برابر عمر چند ماهه مورچه های کارگر توضیح دهد. بر اساس این الگوی رفتاری می توان مطمئن بود که همیشه تعداد معینی از مورچه های کارگر به منظور نگهبانی و انجام کارهای مرتبط با لانه بیدار هستند.
  محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی مطالعه بر روی این الگوها را با انتقال لانه مورچه های آتشین به آزمایشگاه آغاز کردند. محققان لانه ای مصنوعی را به همراه سه ملکه، 30 مورچه کارگر و 30 لارو مورچه به وجود آورده و لایه ای شیشه ای را به منظور مطالعه عملکرد مورچه ها بر سطح آشیانه قرار دادند.
  نتیجه بررسی ها نشان داد که مورچه های کارگر در فواصل نامنظمی به خواب می روند اما تعداد خوابهای کوتاهی که در طول روز برای این مورچه ها پیش می آید بسیار زیاد است. به صورت میانگین یک مورچه کارگر روزانه 250 بار چرت می زنند که هر بار خواب آنها کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد. این زمان با چهار ساعت و 48 دقیقه خواب روزانه برابری می کند. این به آن معنی است که 80 درصد از نیروهای کار در آشیانه در هر زمانی از روز بیدار و فعالند.این در حالی است که ملکه ها در فواصل تعیین شده ای به خواب رفته و در حقیقت زمان خواب خود را با دیگر ملکه ها هماهنگ می کنند. هر ملکه به صورت میانگین 90 بار در طول روز به خواب می رود که هر دوره خواب 6 دقیقه به طول می انجامد. در واقع ملکه ها روزانه 9 ساعت به خواب می روند. مورچه های ملکه معمولا به خوابهای عمیقی فرو می روند و در این حالت شاخکهای آنها به کلی جمع می شود. محققان با تحت نظر گرفتن حرکات شاخکهای این مورچه ها دریافتند که مورچه های ملکه در این حالت خواب نیز می بینند.


  در شهر اگر که مست گیرند
  ....

 7. 2 کاربر برای این پست سودمند از Qoqnus عزیز تشکر کرده اند:


 8. #4
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Nov 2009
  محل سکونت
  سمت چپتو نگاه کن
  نوشته ها
  692
  Thanked: 2238

  پیش فرض

  وجود چربی اضافه در بدن حتی به مقدار ناچیز، از دید ورزشکاران یک کوتاهی غیرقابل بخشش تلقی می شود، اما برای مورچه ها مایه ادامه حیات است. این جانوران تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا هر چه بیشتر این انرژی را ذخیره کنند.

  بر طبق تحقیقات اخیر انجام شده، مورچه ها زمانی که به اندازه کافی غذا در دسترس دارند، به ذخیره چربی به منظور استفاده در مواقعی که غذا یافت نمی شود، می پردازند. هر مورچه می تواند چربی ذخیره شده را در مواقع نیاز، از طریق تخم های بارور نشده به مورچگان دیگر انتقال دهند.

  دانیل هان (Daniel Hahn) از دانشگاه فلویدا در این باره اظهار داشته : "درک این نکته که گونه های مختلف مورچه ها چگونه مواد غذایی، بخصوص چربی را ذخیره می کنند زیربنایی خواهد بود برای بررسی کلی تر این ویژگی در گونه های مختلف حشرات ."

  هان، روش های ذخیره چربی در دو گونه مشابه از مورچه ها را مورد آزمایش قرار داده است. هر چند محل استقرار هر دو گروه یکسان بوده، اما با یکدیگر تفاوت های ژنتیکی داشته و از لحاظ ظاهری رنگ های تیره و روشن بدنشان این دو گروه را از هم متمایز می نموده است.

  او می گوید: "در این آزمایش، مورچه های تیره مقدار بیشتری چربی ذخیره می کردند، در حالیکه مورچه های رنگ روشن سربازهایی بودند که تنها جثه بزرگی داشتند. "

  به طور کلی مورچه های کارگر به دو دسته تقسیم می شوند: مورچه هایی با جثه بزرگ تر که به آنها "سرباز" می گویند و مورچه های "کارگر" با جثه استاندارد. بر طبق تحقیقات فوق مورچه سربازها معمولا رنگ روشن دارند و مورچه های کارگر اکثرا تیره رنگ هستند و تعدادشان بیشتر از سربازهاست.

  هان می افزاید: "تفاوت های موجود در روش ذخیره سازی این دو گونه از مورچه ها ممکن است محققین را به سوی تفاوت های مهم رفتاری در آنها هدایت کرده و منجر به گسترش بررسی رفتار مورچه ها و نیز یافتن انگیزه آنها برای جستجو و دفاع از لانه هایشان باشد. "

  news.yahoo.com



  در شهر اگر که مست گیرند
  ....

 9. 3 کاربر برای این پست سودمند از Qoqnus عزیز تشکر کرده اند:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 27-12-11, 09:08
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-09-10, 15:40
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-12-09, 19:48
 4. سرمربي تيم ملي ايتاليا: تيم آمريكا را دست كم گرفتيم
  توسط sport news در انجمن جام جهانی 2006 آلمان FIFA World Cup 2006
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19-06-06, 07:22
 5. سرمربي تيم فوتبال آرژانتين بدرقه پرشور تيمش را ستود
  توسط Admin در انجمن جام جهانی 2006 آلمان FIFA World Cup 2006
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-06-06, 09:24

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: