کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 , از مجموع 11

موضوع: هــمه چــیز در مــورد وایــمکـس و وای فای

 1. #1

  پیش فرض هــمه چــیز در مــورد وایــمکـس و وای فای

  - فناوری وایمکس بیشتر برای مناطق روستایی و دورافتاده مناسب است
  - دستگاه‌های کاربری وایمکس قیمتی بالاتر از دستگاه‌های 3G دارند
  - مشترکان برای پرداخت قابلیت سیار وایمکس آمادگی ندارند
  - تشعشعات BTS های وایمکس از تشعشعات BTS های GSM بیشتر است
  - نرخ مکالمه در فناوری وایمکس و GSM یکسان است
  - پوشش میانگین هر BTS وایمکس 5 کیلومتر مربع است
  - بیشتر هزینه CAPEX در وایمکس شامل تجهیزات رادیویی است
  - گستره فرکانسی 30 مگاهرتز مناسب است
  - فناوری وایمکس می تواند بطور مؤثری توسط اپراتورهای کوچک و متوسط توسعه یابد
  هــمه چــیز در مــورد وایــمکـس و وای فای-قـسمت اول
  چکیده: وای مکس یک فن آوری بی سیم پهن باند است که هنوز ده ساله نشده است.این فن آوری نوظهور در قالب دو کاربرد ثابت و متحرک عرضه می شود و تقریبا توانسته در لپ تاپ ها و تلفن های همراه هوشمند جایی برای خود باز کند.در این مقاله به معرفی فن آوری وای مکس،استانداردها،کاربردها، آشنایی با تجهیزات و بررسی وضعیت کنونی وای مکس در چند نقطه جهان پرداخته شده است.
  کلید واژه : آنتن های میمو، تحویل ایستگاه،مد ذخیره توان،وای مکس ثابت،وای مکس سیار
  مقدمه:
  مدت ها بود که شبکه های سیمی،دنیای مخابرات را زیر سلطه داشتند.دولت ها،تولیدگنندگان و اپراتورها مجبور بودند تا هزینه سنگین سیم کشی را تا آخرین کاربر در دورترین نقطه متحمل شوند.بی شک راه اندازی اولین شبکه های بی سیم،تحولی بزرگ در صنعت مخابرات بود و درهای تازه ای را پیش روی مهندسان و تولیدگنندگان گشود.با گذشت زمان روز به روز بر قابلیت های فن آوری های بی سیم افزوده شد.تا امروز که حجم عظیمی از اطلاعات،صوت و تصویر را می توان در کسری از ثانیه به دورترین نقاط ارسال کرد.متخصصین و مهندسین، آینده صنعت بی سیم را بسیار روشن می دانند و امیدوارند روزی بتوانند تمام نیازهای کاربران را درهمه ابعاد پاسخ گویند.

  1-معرفی

  کلمه وای مکس برگرفته از سرواژه های Worldwide Interoperability of Microwave Access (WIMAX) است که یک سازگاری و سازش جهانی است برای دست رسی ماکرویو و یک فن آوری بی سیم پهن باند در رنج فرکانسی بالا،برد زیاد و پهنای باند زیاد به نسبت فن آوری های بی سیم قبل از خود است. ویژگی Interoperability یا سازگاری در وای مکس ،یعنی این که کاربر تجهیزات و محصولات مورد نیاز خود تهیه کند (بنا به ویژگی های مد نظرش) و مطمئن باشد که این وسیله با سایر ابزار مورد تایید مشابه،هماهنگی و سازگاری دارد.وای مکس بر پایه استانداردهای شبکه های بی سیم کلان شهر ها (WLAN) بنا شده است.
  1-1) تاریخ چه
  کنسرسیوم صنایع بزرگ،اتحادیه ای جهت گواهی کردن تولیدات بی سیم پهن باند در راستای سازگاری با یک استاندارد واحد به راه انداخت.این اتحادیه،اتحادیه وای مکس نام داشت.
  در سال 1999موسسه IEEE یک کارگروه از شاخه انجمن بی سیم پهن باند (BWA) تشکیل داد که روی دست یابی بی سیم پهن باند کار می کرد.این گروه در همان سال استاندارد IEEE 802.16 را تصویب کرد که عدد 16 نشان دهنده همین گروه کاری نام برده است.
  این گروه کار خود را با تمرکز بر گسترش سیستم بی سیم پهن باند یک نقطه به چند نقطه بر پایه دید مستقیم برای کار در باندهای 10 الی 60 گیگا هرتزی شروع کرد.
  پس وای مکس بر دو منبع استوار است: یکی استاندارد IEEE 802.16 که شامل استانداردهای اصلاحاتی هم می شود و دیگری گروه مستند سازی و نظارت بر پیاده سازی تجهیزات و شبکه های وای مکس،یعنی اتحادیه وای مکس.
  1-2) اتحادیه وای مکس
  استانداردهای IEEE 802.16 فقط معرف و به وجود آورنده تکنولوژی وای مکس هستند و لازم است یک سازمان دیگر وظیفه تایید،هماهنگی و تطابق را به عهده گیرد که این وظیفه ی همان اتحایده وای مکس است.
  اتحادیه وای مکس به طور رسمی در سال 2001 با هدف دادن تاییدیه و هماهنگی بین تولیدات IEEE 802.16 کار خود را آغاز کرد.بعد از یک دوره تقریبا کوتاه که با عدم رونق و کم کاری اتحادیه توام بود،در سال 2003 این گروه دوباره فعال شد.در ابتدا اینتل و کمی بعد نوکیا،نقش رهبری و هدایت را در اتحادیه وای مکس بر عهده گرفتند.البته نقش نوکیا به دلیل تمرکز روی فن آوری های نسل سوم کم رنگ تر از اینتل بود.اما رفته رفته نوکیل نیز مکان خود را در اتحادیه تثبیت کرد.
  اعضای اتحادیه وای مکس اغلب تولیدکنندگان سیستم ها و نیمه هادی ها، فروشندگان تجهیزات،اپراتوری شبکه ها،دانشگاهیان و دیگر مجریان مخابراتی هستند.برای آشنایی بیشتر با اعضای اتحادیه،نام چند شرکت آورده شده است.
  تولیدکنندگان:
  AirSpan Networks, Alcatel, Cisco, Intel, LG, Nokia, Samsung, Siemens, Motorola, Fujitsu, Alvarion, Siware, Tower stream …
  ارائه دهندگان خدمات:
  British Telecom, France Telecom, Korea Telecom, Sprint Nextel, Telmex, PCCW …
  هر چند با مراجعه به پایگاه اینترنتی این اتحادیه می توان با اعضای اتحادیه وای مکس که افزون از پانصد عضو است،آشنا شد.
  اتحادیه وای مکس در کارگروه های مختلف سامان دهی شده است.
  •گروه کاری کاربردی (AWG) •گروه کاری گواهی و تاییدیه (CWG) •گروه کاری بازاریابی (MWG) •گروه کاری شبکه (NWG) •گروه کاری تنظیمی (RWG) •گروه کاری تکنیکی و فنی (TWG) •گروه کاری ارائه دهنده خدمات (SPWG) اتحادیه وای مکس اولین آزمایش گاه تایید سازی خود را در فوریه 2006 در مالاگای اسپانیا با نام "آزمایش گاه ستکام" افتتاح کرد.در اواخر همان سال،دومین آزمایش گاه را در سئول کره جنوبی و سومی را در چین راه اندازی کرد.این اتحادیه اکنون در بیش از 150 نقطه دنیا در حال کار می باشد. 1-3) سیر استاندارد سازی در IEEE 802.16 استانداردهای نسبتا زیادی توسط کمیته IEEE 802.16 توسعه و انتشار یافته که در این جا به چند استاندارد اشاره می شود.
  استاندارد802.16802.16a802.16-2004802.16e802.16m سال تصویب2001200320042005شاید 2009 استانداردهای دیگری از قبیل IEEE 802.16b,d,g,h,j,… نیز به تصویب رسیدند اما نسبت به مواردی که در جدول آمده از ارزش کمتری برخوردارند.در واقع می توان گفت IEEE 802.16 مجموعه ای از استانداردهاست ،نه یک استاندارد واحد و یک پارچه.
  انتظار می رود که استاندارد IEEE 802.16m نیز در نیمه دوم سال 2009 به تصویب برسد.
  از میان استانداردهای موجود، IEEE 802.16-2004 برای کاربردهای ثابت به کار می رود و اغلب با نام وای مکس ثابت شناخته می شود.گاهی این استاندارد با IEEE 802.16d ، یکی انگاشته می شود.اما IEEE 802.16d چندی قبل از IEEE 802.16-2004 و با هدف توجه به استانداردهای انستیتو استانداردسازی مخابرات اروپا (ETSI) به وجود آمد و عملا با 802.16-2004 متفاوت است.
  802.16e در واقع اصلاحیه ای بر 802.16-2004 بود که به آن پشتیبانی از کاربردهای سیار اضاف شده بود و از آن اغلب به عنوان وای مکس سیار یاد می شود.این استاندارد جدید تمام قابلیت های استانداردهای قبل از خود را داراست. IEEE 802.16m استاندارد جدید و در حال توسعه وای مکس است.این نسخه جدید شامل دسترسی سیار پیشرفته و سرویس های صوتی و کاندیدای قرارگیری در تکنولوژی های جدید ITU (IMT-Advanced) است. اتحادیه وای مکس نیز متعهد شد تا سازگاری و مطابقت این استاندارد جدید را با استاندارد 802.16e حفظ کند تا اپراتورها بتوانند تجهیزات بر پایه 802.16m را روی شبکه های فعلی خود گسترش دهند.
  1-4) کاربردهای وای مکس استاندارد 802.16 برای شبکه های بی سیم شهری و دسترسی سطوح مختلف کاربران،تبیین شده است.هدف وای مکس، تضمین و هماهنگی امواج رادیویی بی سیم پهن باند برای استفاده مشتریان از فروشنده ای به فروشنده ی دیگر است. یکی از مهم ترین دلایل برتری و شهرت وای مکس،همان سیار بودن آن است.فن آوری ای که به درون لپ تاپ ها،رایانه های دستی و گوشی های تلفن همراه راه یافته است و این به کاربر اجازه می دهد تا از یک اینترنت پرسرعت در همه حال،حتی در حرکت با سرعت زیاد نیز بهرمند باشند.وای مکس را می توان در کاربردهای زیادی به خدمت گرفت.در محیط هایی با اپراتورها و کاربران متنوع و نامنظم،در مناطق جغرافیایی مختلف و با فواصل مختلف پراکندگی و ... . برخی از روش های به کارگیری وای مکس : •به عنوان زیرساخت (Backhaul) در شبکه های مخابراتی •به عنوان شبکه های عمومی کاربردهای مورد اول عبارتند از: زیر ساخت بی سیم سلولی، زیر ساخت بی سیم سرویس دهنده های بی سیم،شبکه های بانکی،شبکه های آموزش از اره دور، ارتباط بین سازمان های امنیتی (پلیس،آتش نشانی، اورژانس و ....)،ارتباطات ساحلی(شرکت های گاز و نفت و ...)،شبکه های موقت مخابراتی (همایش ها،سمینارها و ...) و چندین کاربرد دیگر از همین دست.
  در مورد دوم نیز می توان به شبکه دسترسی جهت سرویس دهنده های بی سیم و ارتباطات روستایی اشاره کرد.

  2-شرایط کاری

  2-1) طیف های فرکانسی
  طیف های فرکانسی مورد استفاده در سرتاسر دنیا به دو دسته: طیف های با مجوز و طیف های بدون مجوز تقسیم می شوند.وضعیت فرکانس های مورد استفاده در هر کشور توسط یک سازمان رگولاتوری کنترل می شود.این سازمان در آمریکا،کمسیون ارتباطات ملی (FCC) نام دارد.
  در برخی کشورها،قسمتی از طیف فرکانسی برای کاربردهای عمومی مانند شبکه های بدون مجوز و قسمتی برای مصارف نظامی یا خدمات عمومی مانند پخش تلویزیونی و ... در نظر گرفته می شود که طبق سیاست های رگولاتوری آن کشور ممکن است نوع کاربرد طیف ها متفاوت با دیگر کشورها باشد.
  2-1-1) طیف های با مجوز برای نمونه در ایالات متحده ،طیف با مجوز 1.9 GHZ برای سرویس های مخابراتی سلولی شخصی (PCS) استفاده می شود یا فرکانس 3.5 GHZ که در اروپا و قسمتی از آسیا برای بی سیم پهن باند در نظر گرفته شده حال آنکه در ایالات متحده،برای بی سیم پهن باند از این فرکانس کم تر استفاده می شود.برای داشتن یک فرکانس با مجوز جهت مصارف خصوصی باید از رگولاتوری،مجوز فرکانس مورد نظر را خریداری کرد. 2-1-2) طیف های بدون مجوز (مجوز آزاد) در ایالات متحده فرکانس هایی نظیر 2.4 ، 5.2،5.3،5.8،24 و بیشتر از 60GHZ ، فرکانس های بدون مجوز محسوب می شوند.در آمریکا هر کافی شاپ اگر از قوانین ساده اولیه شبکه پیروی کند،اجازه دارد تا یک شبکه با فرکانس بدون مجوز برپا کند.
  2-2) تخصیص باند فرکانسی به وای مکس
  یک گام مهم در جهت گسترش خدمات پهن باند سیار،تخصیص باندهاست.باندهای 2.49 تا 2.69 گیگا هرتزی ،جهت نصب پهن باند سیار بسیار مناسب است.این محدوده باند جهت خدمات سیار طراحی شده است.اما در برخی کشورها هنوز از این باند فرکانسی استفاده نمی شود.انتشار امواج در این باند،کاهش هزینه خدمات باند پهن سیار را موجب می شود. در فرکانس های بالاتر با کاهش حوزه پوششی ایستگاه ها و افزایش هزینه مواجه هستیم.البته در مناطقی که تقاضا زیاد است (مانند مناطق شهری) می توان از فرکانس های 3.4 تا 3.6 گیگا هرتزی نیز استفاده کرد. رایج تری طیف های فرکانسی به کار رفته در وای مکس،2.3،2.5،3.3،3.5 گیگا هرتز هستند که دارای مجوزاند و فرکانس 5.8 GHZ که مجوز آزاد است.
  2-3) مشخصات عملیاتی خطوط ارتباطی وای مکس می توانند به دو گونه : خط دید مستقیم (LOS) و خط دید غیر مستقیم (NLOS) پیاده سازی کرد.
  از نظر دسترسی،می توانند نقطه به نقطه (PTP) و یا نقطه به چند نقطه (PTMP) باشند.
  از خط دید مستقیم در محیط های خلوت و کم تراکم استفاده می شود.محدوده تحت پوششی تا شعاع 50 کیلومتر ( در شرایط ایده آل) و در حدود 9300 کیلومتر مربع را در بر می گیرد.در فرکانس های 10 تا 66 گیگا هرتزی و از نظر معماری ،نقطه به نقطه و بیشتر جهت ارتباط بین ایستگاه های پایه استفاده می شود.
  از خط دید غیر مستقیم در محیط های شلوغ و پرتراکم شهری استفاده می شود.محدوده ای با شعاع 6 تا 9 کیلومتر را در بر می گیرد.از فرکانس 2 تا 11 گیگا هرتز استفاده می شود.زیرا فرکانس های بالاتر از 10 گیگا هرتز از موانع بع سختی عبور می کنند.(چون طول موج بسیار کوتاهی دارند) و از معماری نقطه به چند نقطه بهره می برد.
  پهنای باند و نرخ بیت در وای مکس به ازای استانداردهای مختلف،متفاوت است.اما در شرایط مناسب می توان تا نرخ بیت 75Mbps و پهنای باند 20MHZ را برای وای مکس متصور شد.
  2-4) سرویس های کاربردی وای مکس
  2-4-1)سرویس کاربردی ثابت
  نحوه ارائه این سرویس بدین گونه است که مشترکی برای سرویس پهن باند ثابت وای مکس ثبت نام می کند.اپراتور،یک مودم وای مکس،یک شناسه سرویس،کلمه کاربری و رمز عبور به مشترک می دهد.مشترک ،مودم ایستگاه مشترک (Subscriber Station) را در محلی با پوشش مناسب سیگنال های وای مکس قرار می دهد و به شبکه وصل می شود. این روش ابتدایی ترین شیوه بهره برداری از شبکه وای مکس است. این سرویس به دو روش : سرویس ثابت خارجی با محدوده تحت پوشش بیشتر (fixed outdoor) و سرویس ثابت داخلی با محدوده پوششی کمتر (fixed indoor) ارائه می شود.
  تا حدودی می توان سرویس ثابت وای مکس را با سرویس پهن بتند کابلی (DSL) مشابه دانست.
  2-4-2)سرویس کاربردی کوچی
  در این روش،مشترک یا مودم مستقل دارد یا ماژولی که روی لپ تاپ سوار می شود.بر خلاف روش ثابت،مشترک می تواند اتصال خود را قطع کند و از نقطه ای دیگر به شبکه وصل شود.یعنی در حین اتصال ثابت بوده ولی مکان و موقعیت مشترک می تواند تغییر کند.
  2-4-3)سرویس کاربردی قابل انتقال
  مشترک می تواند در حین اتصال به شبکه در اطراف با سرعت قدم زدن حرکت کند و هم چنان به شبکه وصل باشد.هر گاه به انتهای محدوده تحت پوشش یک ایستگاه پایه(base station) نزدیک شود،مودم عملیات تحویل ایستگاه پایه را انجام می دهد.تحویل ایستگاه پایه (HandOver) با قطعی بسیار کوتاهی همراه است که ممکن است اتفاقاتی مانند دیرکرد زمانی،کاهش کارایی و حتی از دست دادن بسته های داده در هنگام تغییر ایستگاه پایه رخ دهد. 2-4-4)سرویس کاربردی سیار ساده مشترک می تواند با سرعتی بین 0 تا 60 کیلومتر بر ساعت بدون قطعی در اثر تحویل ایستگاه،با تداوم اتصال به شبکه حرکت کند.با این سرعت هیچ کاهش کارایی مشاهده نخواهد شد.در سرعت های بالاتر از 60 کیلومتر بر ساعت ،هم قطعی کوتاه و هم افت کارایی به دنبال خواهد داشت.
  2-4-5)سرویس کاربردی سیار کامل
  مشترک سیار،چه در موقعیت ثابت ،چه در موقعیت متحرک با سرعت های حتی بالاتر از 120 کیلومتر بر ساعت،بدون قطعی و با تداوم اتصال و بدون افت کارایی به شبکه متصل است.در این سرویس،دیرکرد زمانی کمتر از 50ms است و احتمال از دست دادن بسته های اطلاعاتی کمتر از 1% است.این ویژگی کاربرد سیار کامل را برای امکاناتی چونVoIP مناسب گردانده است.
  2-5) مدولاسیون، داپلکسینگ و امنیت در وای مکس
  در وای مکس ثابت از دو شیوه مدولاسیون OFDM و OFDMA استفاده می شود.از تکنیک مدولاسیون OFDM با 256 فرکانس حامل و از تکنیک OFDMA با 1024 فرکانس حامل بهره می برد.در وای مکس سیار ،علاوه بر دو روش قبل از تکنیک سطح بالاتری یعنی SOFDMA استفاده می شود.SOFDMA تعداد متغیر فرکانس حامل را به کار می گیرد و فقط این تکنیک است که تحرک پذیری را پشتیبانی می کند.
  در اغلب استانداردهای وای مکس از داپلکسینگ تقسیم زمانی (TDD) استفاده می شود.داپلکسینگ یا عملیات دوسویه عبارتست از عملکرد دستگاه های فرستنده و گیرنده بدون قطع و وصل در فواصل زمانی یا فرکانسی مختلف . می توان از داپلکسینگ تقسیم فرکانسی FDD)) نیز استفاده کرد.اما روش تقسیم زمانی مزیت های چشم گیر تری دارد.مثلا جهت انتقال داده از مشترک به ایستگاه پایه (UpLink) و انتقال داده از ایستگاه پایه به مشترک (DownLink) از یک کانال استفاده می کند.حال آن که در شیوه تقسیم فرکانسی ،این عملیات در دو کانال مجزا به انجام می رسد.هم چنین روش تقسیم زمانی برای ارتباطات دیتایی بهترین گزینه است و طراحی گیرنده های با داپلکسینگ تقسیم زمانی پیچیدگی کم تری دارد و ارزان تر است و فن آوری آنتن های هوشمند در این روش بهتر اجرا می شود.اما هم گام سازی سیستم های تی دی دی پیچیدگی زیادی دارد.
  وای مکس از ترکیب چند تکنیک امنیتی بهره می برد:
  •اعتبار سنجی اولیه برای برقراری کانال ارتباطی
  •ارسال کلید رمز گذاری
  •استفاده از کلید رمز گذاری ترافیک داده
  به طور کلی چون هنوز وای مکس در سطح وسیع گسترش نیافته،پس یک محک جدی و اساسی در زمینه امنیت نخورده است.
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 2. 8 کاربر برای این پست سودمند از ساشا نيكنام عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #2

  پیش فرض

  * ویژگی های تحرک
  استفاده از خدمات یک سیستم،آن هم در حرکت،هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان امری مهم و گاهی ضروری است و در سرویس های بی سیم پهن باند همیشه یک هدف بوده است.اما استفاده از خدمات در حین حرکت و گاه در تحرک های با سرعت بالا نیازمند آن است که سیستم قابلیت هایی چون تحویل ایستگاه یا ذخیره توان به شیوه های مختلف را دارا باشد.

  2-6-1) تحویل ایستگاه (HO)

  شبکه های سلولی،متشکل از تعدادی سلول هستند.در هر سلول یک یا چند نقطه دسترسی وجود دارد که محدوده خاصی را تحت پوشش دارند.در مجموع یک شبکه به وجود می آید که محدوده زیادی را پوشش می دهد.

  در وای مکس،ایستگاه های پایه همان نقاط دسترسی هستند.کاربری که از استانداردهای با قابلیت تحرک (مثل 802.16e)استفاده می کند،یک ایستگاه سیار خواهد بود.هنگامی که ایستگاه سیار در حال حرکت است،زمانی فرا می رسد که به انتهای محدوده یک سلول می رسد،این جاست که باید ایستگاه پایه تغییرکند و ایستگاه بعدی مسئولیت تبادل داده با ایستگاه سیار را به عهده گیرد.همین تغییر و تعویض ایستگاه را اصطلاحا تحویل ایستگاه می نامند. در حین انجام عملیات تحویل ایستگاه،ممکن است وقفه ای در حد هزارم ثانیه رخ دهد.اما ارتباط مشترک با ایستگاه پایه به هیچ وجه قطع نمی شود.

  در استاندارد 802.16e یا وای مکس سیار،دو نوع تحویل ایستگاه تعریف شده است: • تحویل سخت : در این نوع تحویل،ایستگاه سیاربرای تغییر لینک،ابتدا از ایستگاه پایه اول قطع و سپس به ایستگاه پایه دوم وصل می شود.این یک تحویل ایستگاه ساده است و از آن با عنوان "شکست قبل از ساخت " یاد می شود.

  • تحویل نرم : ابتدا لینک ایستگاه جدید برقرار می شود سپس ارتباط با ایستگاه قبلی قطع می شود.در این روش تحویل ممکن است ایستگاه سیار،در یک آن چندین لینک با چندین ایستگاه پایه داشته باشد.این عمل به عنوان "ساخت قبل از شکست " شناخته می شود.تحویل نرم به مراتب از تحویل سخت سریع تر است.

  باید توجه داشت که پارامترهای زیادی در پیاده سازی تحویل ایستگاه دخیل اند و در هر سیستم بی سیم با سیستم های بی سیم دیگر تفاوت زیادی وجود دارد. اگر تحویل ایستگاه با وقفه ای بیش از 150 تا 200 میلی ثانیه انجام شود،برای کاربردهایی مانند VoIP و IPTV مشکل ساز خواهد بود.

  2-6-2) مد ذخیره توان

  در وای مکس سیار (802.16e) دو مد جدید،قابل تعریف است.مد خواب و مد بی کاری.این دو قابلیت با هدف عملکرد ایستگاه سیار با توان موثر و تحویل ایستگاه موثر انجام می شود.حفظ و ذخیره توات در لپ تاپ ها و تلفن های همراه بسیار مهم است.

  • مد خواب (Sleep Mode): حالتی است که ایستگاه سیار سرویسی از جانب ایستگاه پایه دریافت نمی کند.در این حالت،سرویس های ایستگاه های پایه برای ایستگاه سیار (چه uplink چه downlink) غیر قابل دسترس اند. تنها ایستگاه سیار می تواند دیگر ایستگاه های پایه را جهت جمع آوری اطلاعات برای تحویل ایستگاه در مد خواب بررسی کند.در مد خواب،استفاده از توان و مصرف از منابع پایه ی سرویس دهنده ،کاهش می یابد.

  • مد بی کاری (Idle Mode): ایستگاه سیار فقط برای دریافت پیام های ترافیکی از جانب ایستگاه پایه قابل دسترس است.بدون این که ایستگاه پایه از ماهیت مشترک خود خبر داشته باشد (ایستگاه سیار در ایستگاه پایه ثبت نمی شود).این حالت به آن جهت برای ایستگاه سیار مفید است که می تواند تمام درخواست ها برای تحویل ایستگاه و درخواست های عملیاتی معمول در مد فعال را حذف کند.در واقع با محدود کردن فعالیت های ایستگاه سیار،می توان در توان و منابع عملیاتی صرفه جویی کرد.هم چنین این مد برای شبکه و ایستگاه های پایه نیز مفید است.چون در این مد،فواصل واسط هوایی و ترافیک تحویل ایستگاه ناشی از ایستگاه های سیار غیر فعال حذف می شود و به نوعی بار شبکه و ایستگاه های پایه کاهش می یابد.

  2-7) تجهیزات وای مکس

  تجهیزات وای مکس شامل بخش های رادیو، آنتن و گیرنده های وای مکس می باشد.رادیوی وای مکس یک فرستنده و گیرنده است که امواج را در فرکانس حامل ارسال می کند.معمولا رادیوی مرکزی، از شبکه وای مکس کمی فاصله دارد ( به دلیل محافظت در برابر شرایط محیطی) و آنتن ها با کابلی با نام pigtail به رادیو وصل می شوند.آنتن های وای مکس که وظیفه ارسال و دریافت امواج را دارند،به دو صورت خارجی و داخلی به کار می روند.حتی می توانند به صورت یک چیپ ست در لپ تاپ یا تلفن های همراه یا PDAها به کار روند.آنتن های خارجی ارزان تر هستند و نصب راحت تری دارند.

  تجهیزات وای مکس را می توان به گونه دیگری تقسیم بندی کرد:تجهیزات سمت مشتری(CPE) و تجهیزات سمت ایستگاه های پایه.

  2-7-1)تجهیزات سمت ایستگاه پایه

  • آنتن های نقطه به نقطه ، که معمولا به شکل مربع مسطح هستند.

  • آنتن های با قابلیت انتشار در زوایای محدود (°45،°60،°90،°120).

  • آنتن های با پخش °360

  حال با چند نمونه خاص از تجهیزات ایستگاه پایه آشنا می شویم:

  ایستگاه پایه پر تراکم (high density base station): شامل یک واحد پردازنده شبکه،ماژول واحد پردازنده چندگانه،منبع توان و ماژول تغذیه توات است.تمامی قطعات آن قابل تعویض در حین کار هستند.

  ایستگاه پایه کوچک (mico base station): این وسیله،یک سرویس پهن باند موثر و ارزان قیمت را در مناطق روستایی کم تراکم ارائه می کند.شامل یک ماژول مستقل است که با واحد رادیویی خارجی شبیه خود ارتباط برقرار می کند و از طریق منبع ac و dc تغذیه می شود.

  واحد پردازش شبکه: قلب ایستگاه پایه محسوب می شود و به عنوان واحد پردازنده مرکزی ،تجهیزات ایستگاه پایه و تمام مشترکانی که به آن وصل اند را مدیریت می کند.
  واحد دسترسی داخلی : شامل مودم و دیگر قطعاتی است که وظیفه برقراری ارتباط شبکه بی سیم و مدیریت پهنای باند را دارد.

  واحد دسترسی خارجی : یک وسیله توان بالا و چند حاملی است که به یک آنتن خارجی متصل می شود.این وسیله برای فراهم کردن گین سیستم بالا و توان ارسال بالا و ساختار کم نویز و داشتن حداقل تداخل طراحی شده است.عاملیت چند کاناله،پشتیبانی از پهنای باند بالای 14 MHZ و توانایی اتصال به واح دسترسی داخلی از مزایای واحد دسترسی خارجی است.

  کنترل کننده نقطه دسترسی وای مکس (wimax access point controller):

  وظایف این وسیله عبارتند از: اعتبار دادن به رابطه بین قطعات و کاربران با سرور اصلی،توابع امنیتی برای کلید های اعتباری،کنترل کننده های صفحه بندی،نقطه تصمیم ***ی سیاست های کیفیت سرویس،کنترل ورودی چرخشی با انتقال ایستگاه،کنترل دسترسی و نقطه تصمیم گیری انتقال ایستگاه.

  2-7-2) تجهیزات سمت مشتری (CPE):

  Broadband data CPE: به عنوان یک پل رابط بین رسانه بی سیم و رسانه سیمی عمل می کند. بیش از 512 مک آدرس را پشتیبانی می کند.تجهیزات داده ای مشترک را با استاندارد اترنت 10/100Base T وصل می کند.

  Broadband voice gateway:سرویس داده و صوت مجتمع شده را برای کاربردهای محلی و کاربران خانگی و اداری فراهم می کند.
  Network gateway: یک وسیله برای کاربران خانگی و تجاری کوچک.در واقع یک روتر پهن باند پیشرفته با اشتراک IP و امکانات امنیتی است.معمولا شامل پورت های 10/100Base T و نقطه دسترسی وای فای (802.11g) است.نه تنها توانایی اتصال پر سرعت برای چندید کاربر را دارد،بلکه یک اتصال پر سرعت برای شبکه های خانگی با ساختار وای فای بی سیم محلی فراهم می کند.با مسیر یابی های ثابت و کوچی ( نومادیک) و دیوار آتشین درون آن و پوشش داخلی با بردی در حدود 30 الی 100 متر،یک وسیله با کیفیت را برای مصارف خانگی موجب می شود.

  2-7-3) آنتن های میمو (MIMO)
  در دهه اخیر مشکل اصلی در ابزار مخابرات راه دور بی سیم، بازده طیفی و بازده بوده است. با افزایش استفاده طیفی، تداخل بین سرویس ها افزایش یافته است.مخابرات داده ای و ویدیویی و اینترنت بی سیم، طیف های دیگری را به محدوده طیفی قبلی اضاف کردند.

  آنتن هایی با ورودی و خروجی چندگانه، با بازده طیفی شگفت آور آینده روشنی را برای مخابرات راه دور بی سیم رقم خواهند زد.این آنتن ها از دامنه فرکانسی خاصی استفاده می کنند.دامنه ای که تاکنون تقریبا غیر استفاده بود و نیز از یک ساختار چند مسیری از یک کانال، هم چنین برای انتقال ادغام شده و چندگانه، با یک خط مخابراتی و انتقال موازی چندین دسته داده به طور هم زمان از آنتن های چند ورودی –چند خروجی یا همان میمو استفاده می شود.

  در وای مکس، آنتن های هوشمند میمو جهت افزایش محدوده تحت پوشش و بالا بردن بازدهی به کار می روند که در عمل می توانند کارایی چهار آنتن معمولی را داشته باشند.در یک محدوده زمانی معین، عملیات ارسال و دریافت را انجام می دهند و به دو شیوه عمل می کنند:ارسال سیگنال های مختلف، ارسال جریان داده اضافی. شیوه دوم موجب می شود تا علی رغم وجود موانع مختلفی که در سر راه مسیر ارتباطی است (موانعی مثل کوه، درخت، ساختمان و...) به طور تصادفی حداقل یک سیگنال به مقصد برسد و نیاز به ارسال مجدد سیگنال نیست.در چنین سیستمی، مدیریت سیگنال ها به پردازش بیشتر و پیچیده تری نیاز دارد.

  به کارگیری آنتن های چندتایی مانند میمو و فرم دهی پرتو ، امکان افزایش نفوذ در ساختمان ها و سطح پوشش و ظرفیت در محیط های پرچالش را فراهم می کند.

  ساختار میمو به دو شکل حلقه باز و حلقه بسته معرفی می شود.عموما اصطلاح میمو به تکنیک میموی حلقه باز اتلاق می شود. تکنیک میموی حلقه بسته، به عنوان تکنیک آنتن سازگار فرستنده شناخته می شود و در صنعت با عنوان فرم دهی پرتو ارائه می شود.استاندارد وای مکس شامل دو نسخه از تکنیک میموی حلقه باز با نام های ماتریس A و ماتریس B است. در میموی حلقه باز، ماتریس A با تکنیک STBC باعث افزایش پوشش و ماتریس B با تکنیک MIMO-SM باعث افزایش ظرفیت می شود.

  استفاده از این دو تکنیک به طور یک جا، آنتن هایی با برد و پوشش و ظرفیت بالا می دهد که بازدهی بسیار بالاتری نسبت به نسل قبلی آنتن ها دارد و خوشبختانه وای مکس توانایی به کار گیری این آنتن ها را دارد.

  با جفت و جور شدن مزیت های عملیاتی وای مکس با کاربرد آنتن های سطح بالا، اپراتورهای وای مکس می توانند مرتبا شبکه های بهینه شده و وفق یافته با هر نوع تجهیزات را بر روی سرویس های امروزی اشان گسترش دهند و به راحتی رشد کنند و نظاره گر رشد تقاضاها در آینده باشند.

  3) مقایسه وای مکس با دیگر فن آوری ها

  3-1) وای فای (Wi Fi) وای فای یک فن آوری پهن باند بی سیم خصوصی است و نام دیگر استاندارد IEEE 802.11 است که در شبکه های محلی بی سیم (WLAN) به کار می رود و در سال 97 اولین استاندارد آن به تصویب رسید.

  معمولا از باندهای فرکانسی 2.4 و 5 گیگا هرتزی استفاده می کند که فرکانس های بدون مجوز هستند.نرخ بیتی برابر با حداکثر 54 Mbps دارد که بسته به نوع استانداردهای وای فای شامل استانداردهای IEEE 802.11a,b,e,g,h,I,n,… است.برای کاربردهای عمومی و مردمی از 802.11g استفاده می شود.لپ تاپ ها و تلفن های همراه هوشمند تقریبا همه دارای سیستم وای فای داخلی هستند.اما برای رایانه های شخصی، می توان یک کارت وای فای نصب کرد که می تواند در قالب کارت های PCMCIA باشد و به صورت اکسترنال و از طریق USB قابل عرضه هستند.تکنیک مدولاسیون در این فن آوری OFDM است.

  مقایسه وای مکس و وای فای، مقایسه دو ساختار و چارچوب مختلف است.از نظر تاریخچه،(چه در استاندارد سازی و چه تولیدات صنعتی) وای مکس تقریبا شش سال پس از وای فای به وجود آمده است.در کاربرد نیز وای فای در شبکه های محلی بی سیم و وای مکس در شبکه های شهری بی سیم به کار می روند.

  برد وای مکس به مراتب از برد وای فای بیشتر است.هم چنین در قابلیت تحرک بین سلولی، مدیریت کیفیت سرویس، راندمان و بازده طیف های مورد استفاده از وای فای بهتر است.اما به خاطر فرکانس و تجهیزات پیچیده، با قیمت بالاتری عرضه می شود.

  اگر از فکر قیاس این دو فن آوری خارج شویم،خواهیم دید که در پیاده سازی شبکه ها، می توانند مکمل های خوبی برای هم باشند.چرا که وای مکس می تواند زیر ساخت شبکه های کوچک وای فایباشد و به عنوان نقطه اتصال به شبکه بی سیم به کار رود و می تواند Hot Spot ها را به هم وصل کند. Hot Spotمکانی است که می توان به یک شبکه بی سیم عمومی وصل شد.

  3-2)سیستم های سلولی نسل سوم (3G)

  3G یک فن آوری در محدوده ون بی سیم (WWAN) است.

  وای مکس در محدوده فرکانسی بالاتری نسبت به 3G استفاده می شود که این امر توان دریافتی کمتر و توان ارسالی با محدودیت های عملیاتی بیشتری را موجب می شود.اما همین طیف فرکانسی بالا در بسیاری از کشورها، ارزان تر از فرکانس سیستم 3G است.(مجوز UMTS در اروپا و به خصوص در آلمان و انگلیس بسیار گران به فروش می رسد.

  3G سیستمی است که اکنون در دسترس است.تجهیزات آن شامل نرخ داده بالا در شبکه HSDPA است و از سال 2005 در برخی کشورها از تجهیزاتش استفاده می شود. در کل می توان گفت در سطح جهان از نظر میزان به کارگیری و پیشرفت، 3G وضعیت بهتری دارد.
  وای مکس لایه ی فیزیکی بر پایه ی OFDM دارد.تکنیکی شناخته شده برای انتقال که از طیف فرکانسی نسبتا بالایی سود می جوید. طرح هایی وجود دارد تا OFDM در 3G نیز باعث بهبود کیفیت و تکامل این فن آوری شود،که البته کمی تا پیاده سازی فاصله دارد.
  طیف فرکانسی وای مکس ممکن است از یک کشور تا کشور دیگر تغییر کند و این، کاررا برای تولیدکنندگان تجهیزات مشکل کرده است.این عدم تطابق، موجب ساخت تجهیزات سیار چند فرکانسی شده که البته هزینه بالاتر تجهیزات را موجب می شود.هم چنین برخی کشورها برای استفاده از فرکانس های وای مکس دچار محدودیت هستند و یا این که رگولاتور می تواند از گسترش وای مکس سیار توسط اپراتورها جلوگیری کند.
  3G سلولی، از یک پشتیبانی و حمایت بسیار قوی توسط تولیدکنندگان برجسته ای چون نوکیا برخوردار است و علاقه شرکت ها و تولیدکنندگان دیگر، به 3G هنوز بیشتر از علاقه مندان وای مکس است.اما از سوی دیگر، وای مکس،حامیان غول پیکری چون اینتل، سامسونگ، KT و ... دارد که وجود این حامیان، بازار رقابت را بسیار داغ کرده است.

  رقابت بین وای مکس و 3G مانند رقابت در حوزه های دیگر(مثال PS3 و X-box یا رقابت سازندگان خودرو) بستگی به کیفیت این فن آوری ها و جلب علاقه و رضایت عموم دارد و زمان، پیروز این میدان را مشخص خواهد کرد. جدول زیر به مقایسه چند سیستم بی سیم بزرگ پرداخته است.
  3-3) پذیرش وای مکس در IMT-2000

  در اکتبر 2007، اتحادیه مخابرات بین الملل(ITU)، وای مکس را جزء استانداردهای ارتباط سیار IMT-2000 پذیرفت و وای مکس ششمین واسط رادیویی IMT-2000 پس از 3G قرار گرفت.

  در چنین شرایطی وای مکس می تواند در باندهای فرکانسی اختصاص یافته به فن آوری های 3G نیز فعالیت کند. فن آوری ای که در خانواده IMT-2000 قرار گیرد، قابلیت سازگاری و هماهنگی با سیستم های نسل سوم مخابرات سیار را دارد.این استانداردها از چهار تکنیک دستیابی FDMA،TDMA،CDMA و OFDMA پشتیبانی می کنند. پذیرش وای مکس به عنوان IMT-2000، راه را برای ارائه خدماتی چون VoIP هموارتر کرد.حال وای مکس نیز مانند ،فن آوری های نسل سوم می تواند از باندهای 2.69-2.49 گیگا هرتزی جهت ارائه خدمات اینترنتی سیار بهره برد.هر چند اتحادیه GSM و اپراتورهای انگلیسی O2،T-Mobile، زیمنس و اتحادیه UMTS با این تصمیم مخالفت کردند، اما مجوز باند فرکانسی 2.6 GHZ به بسیاری از کشورها واگذار شده یا خواهد شد.

  باید توجه داشت که تصمیم پذیرش وای مکس به عنوان یک خصوصیت IMT-2000 به این معنی نیست که اپراتورهای 3G و دیگر اپراتورها موظف گردند از وای مکس در محصولات و خدماتشان استفاده کنند.بلکه این یک آینده نگری جهت ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری است.

  3-4) شبکه های وای مکس
  از وای مکس می توان در زیر ساخت شبکه های لن سیمی و بی سیم، شبکه های سلولی و انواع دیگر شبکه ها استفاده کرد.

  4) وضعیت کنونی وای مکس

  4-1) وای مکس در آمریکا و اروپا
  شرکت اینتل که حامی همیشگی وای مکس بوده است،اولین چیپ ست وای مکس را برای لپ تاپ ها ارائه کرد و اکنون بزرگ ترین تولید کننده چیپ ست های وای مکس است.نوکیا نیز اولین گوشی تلفن همراه با قابلیت به کارگیری وای مکس را به بازار عرضه کرد و در حال حاضر سعی دارد تا وای مکس را در گوشی های جدید خود بگنجاند و به بازار عرضه کند.
  وای مکس در سال 2008 بازار پر رونقی را در عرصه شبکه و تجهیزات شبکه شاهد بود.گزارشات حاکی از آن است که دو سوم درآمد جهانی تجهیزات وای مکس سیار جهان در سه ماهه دوم سال 2008 از آن شرکت آلکاتل لوسنت و موتورولا بوده و در بازار وای مکس ثابت نیز یک چهارم درآمد جهانی از آن شرکت آلواریون بوده است. شرکت اسپرینت آمریکا،اس کی تلکام و کی تی کره جنوبی، ودافون و اورنج نیز سعی دارند تا جزئی از بازار وای مکس را در دست گیرند.

  4-2) وای مکس در خاورمیانه
  بر خلاف اروپا و آمریکا که طی چند سال اخیر، تمرکز خود را روی وای مکس سیار معطوف کرده اند،کشورهایی چون عربستان،قطر،بحرین،لبنان و ... روی به وای مکس ثابت آورده اند.در سال 2006 دو شرکت بزرگ عربستانی Batel co و PCCW مجوز وای مکس ثابت را خریداری کردند.پس از آن اردن، بحرین،عراق و امارات نیز اولین مجوز راه اندازی شبکه وای مکس ثابت را صادر کردند.

  5) نتیجه گیری

  وای مکس یک فن آوری تازه سامان یافته است که در شبکه های شهری بی سیم استفاده می شود و در فرکانس های مختلفی کار می کند.دارای دو نوع ثابت و سیار می باشد.از آنتن های میمو پشتیبانی می کند.به لحاظ عملیاتی برتری هایی نسبت به رقبای بی سیم دارد و امروزه در سرتاسر جهان از شبکه ها و خدمات وای مکس استفاده می شود.

  6) منابع

  1-wimax: technology for broadband wire**** access By: Loutfi Nuaymi John Wiley & Sons 2007

  2-wimax handbook By: Frank Ohrtman McGraw hill communications

  3-fundamentals of wimax (understanding broadband wire**** networking) By: Jeffrey G.Andrews-Arunabha Ghosh-Rias Muhamed Prentice hall communications engineering and emerging technologies series

  4-wimax/mobilefi (advanced research and technology) By: Yang Xiao Auerbach publications

  5-wimax applications for utilities-Senza Fili-wimax forum-october 2008

  6-a practical guide to wimax antennas(MIMO and Beam forming technical overview)-motorolla white paper-2007

  7-Distributed Network Architecture for WiMAX- motorolla white paper-2007
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 5. 7 کاربر برای این پست سودمند از ساشا نيكنام عزیز تشکر کرده اند:


 6. #3

  پیش فرض


  از خطوط بیسیم اینترنتی پرسرعت وای مکس WIMAX بیشتر بدانیم-وای فای چیست و چگونه کار می کند؟
  امروزه دسترسی به اینترنت در بیشتر موارد به سه طریق زیر امکان پذیر است :
  1-دسترسی باند پهن (Broad Band):
  دسترسی خانگی معمولا از طریق DSL یا مودمهای کابلی صورت می گیرد در ادارات معمولا از خطوط E1 یا E3 استفاده می کنند .
  2-دسترسی WIFI:
  در منزل ممکن است شما یک روتر WIFIراه اندازی کرده باشید که به شما اجازه می دهد از Laptop در حین حرکت استفاده کنید . در جاده ها شما میتوانید در رستورانها , هتلها , کافی شاپها , یا کتابخانه ها نقاط دسترسی WIFI را پیدا کنید .
  3-دسترسی Dial-Up:
  اگر شما هنوز از Dial-Up استفاده می کنید یا شانس دسترسی به اینترنت پرسرعت را ندارید یا فکر می کنید دسترسی اینترنت پر سرعت خیلی گران است .
  مشکل اصلی دسترسی به اینترنت پر سرعت قیمت بالای آن و دسترسی نداشتن در تمام نقاط می باشد .
  مشکل اصلی دسترسی از طریق WIFI محدودهء کوچک تحت پوشش آن است .
  چه تکنولوژی جدیدی می تواند تمام این مشکلات را حل نماید؟
  این تکنولوژی جدید باید موارد زیر را فراهم کند
  .سرعت بالای سرویس باند پهن
  .سیستم بی سیم به جای سیستم کابلی که باید نسبت به DSL یا مودمهای کابلی بسیار ارزانتر باشد و خیلی راحتتر باشد که به حومه و مناطق روستایی گسترش داده شود .
  .محدودهء تحت پوشش بزرگ مانند شبکه تلفن سلولی به جای محدودهء کوچک دسترسی WIFI
  این سیتم در حال حاضر ایجاد شده و Wimax نامیده می شود.
  Wimax مخفف World Wide Interoperability for Microwave Access و نام استاندارد IEEE آن 802.16 میباشد.
  WIMAX وایمکس (وای مکس) چیست؟
  WIMAX تقریبا مانند WI-FI عمل می کند با این تفاوت که در سرعت بالاتر ، در محدوده بیشتر و برای کاربران بیشتر طراحی شده است. WIMAX امکان سرویس دهی در حومه شهرها و روستا ها و نقاطی که دسترسی به اینترنت پر سرعت به دلیل عدم وجود امکانات مخابراتی و تلفنی امکان پذیر نیست را فراهم می کند.
  وایمکس (وای مکس) WIMAX شامل دو قسمت عمده است:
  1-دکل WIMAX که همانند دکلهای BTS های موبایل می باشد . یک دکل WIMAX حداکثر می تواند 8000 کیلومتر مربع را پوشش دهد.
  2-گیرنده WIMAX : گیرنده و آنتن آن می بایست در اندازه های کوچک طراحی شده اند و حتی مدلهای PCMCI آن جهت نصب در لپتاپ ها وجود دارد .
  شکل دکل وایمکس (وای مکس) WIMAX
  دکلهای WIMAX با سرعت بالایی بصورت مستقیم به اینترنت متصل می شوند . اتصال دکلهای به اینترنت می تواند از طریق ارتباطات با سیم مانند لینکهای E1 یا DSL صورت پذیرد و یا اینکه از طریق ارتباطات بیسیم و مایکروویو صورت پذیرد.
  WIMAX می تواند دو نوع متفاوت از سرویس بیسیم را ارائه دهد:
  1-سرویس بدون دید مستقیم :
  همانند سرویس WI-FI ، در این سرویس می توان با یک آنتن کوچک به شبکه متصل شد . در این روش ، کاربران WIMAX از فرکانسهای پایین در رنج 2 تا 11 گیگاهرتز استفاده می کنند ( مانند WiFI) . ارسال موج کوتاه این امکان را فراهم می کند که امواج از موانع به راحتی عبور کنند و موانع شهری در ارسال امواج تاثیر کمتری می گذارد.
  2-سرویس با دید مستقیم :
  در این روش یک آنتن در دید مستقیم دکل WIMAX قرار دارد . این روش نسبت به روش قبلی قویتر و پایدار تر است و داده ها را با خطای کمتری ارسال می کند . این روش از فرکانسهای بالاتری برای ارسال داده ها استفاده می کند و می تواند تا رنج 66 گیگاهرتز را برای ارسال استفاده کند . فرکانسهای بالاتر امکان ارائه پهنای باند بالاتر را فراهم می کند .
  سرویس بدون دید مستقیم در شعاع 6 تا 9 کیلومتری پوشش می دهد ( حدود 65 کیلومتر مربع تقریبا همانند محدوده تحت پوشش موبایل ) سرویس با دید مستقیم شعاع 50 کیلومتری را پوشش می دهد ( حدود 9300 کیلومتر مربع ) که این محدوده بسیار وسیع است .
  وایمکس (وای مکس)WIMAX چطور کار می کند؟
  WIMAX بر اساس همان قاعده WIFI کار می کند . WIMAX داده ها را به وسیله امواج رادیویی بین کامپیوترها منتقل می کند . یک کامپیوتر که به تجهیزات WIMAX مجهز شده است ، داده ها را از یک فرستنده WIMAX دریافت می کند . ممکن است داده های ارسال شده جهت امنیت بالا و جلوگیری از دسترسی سایرین رمز شده باشد .
  سریعترین ارتباط WIFI سرعت 54Mbps را فراهم می کند . این درحالی است که WIMAX می تواند پهنای باند 70Mbps را فراهم کند که این پهنای باند بین کاربران مختلف که از این سرویس استفاده می کنند تقسیم می شود طوری که سرعت برای کاربر انتهایی تقریبا مانند سرعت ADSL است .
  تفاوت اصلی بین WIFI و WIMAX وایمکس (وای مکس)
  در سرعت نیست بلکه در محدوده تحت پوشش است . WIFI محدوده 30 متری را پوشش می دهد در حالیکه WIMAX می تواند تا شعاع 50 کیلومتری سرویس دهد. البته این محدوده در بهترین حالت به دست می آید و آب و هوا و شرایط جوی و شکل زمین و همچنین ساختمانهای بلند در شعاع تحت پوشش WIMAX تاثیر دارند .
  مشخصات IEE 802.16
  شعاع تحت پوشش هر دکل حداکثر 50 کیلومتر
  سرعت 70Mbps
  عدم نیاز به دید مستقیم بین کاربر و دکل WIMAX
  فرکانس مورد استفاده بین 2 تا 11 گیگاهرتز و 10 تا 66 گیگاهرتز (دید مستقیم و غیر مستقیم )
  تعریف شده بر روی هر دو لایه MAC و PHY.
  پیاده سازی وایمکس (وای مکس) WIMAX
  در پیاده سازی WIMAX معمولا کل یک شهر تحت پوشش سرویس اینترنت آن قرار نمی گیرد . چرا که هزینه استفاده از سرویسهای بیسیم به نسبت سایر سرویسهای موجود بسیار بالاتر است .
  اما استفاده یک ایستگاه WIMAX در یک شهر بسیار قابل قبول تر از راه اندازی ایستگاههای فراوان WIFI جهت استفاده کاربران سیار می باشد . اما در برخی از شهرها که راه اندازی سرویسهای بر روی کابل هزینه های بالایی را می طلبد ، شرکتهای ارائه دهنده به استفاده از این تکنولوژی روی آورده اند .
  تکنولوژی WIMAX این امکان را به کاربران می دهد که از اینترنت خود به صورت سیار استفاده کنند . علاوه بر این در برنامه های آینده این تکنولوژی استفاده از سرویسهایی همچون VOIP نیز گنجانده شده است که ممکن است این تکنولوژی را به یکی از رقبای سیستم موبایل کلاسیک تبدیل کند .
  سناریوی یک ارتباط WIMAX
  برای دسترسی به یک سرویس WIMAX باید کامپیوتر شما امکان دسترسی به شبکه WIMAX را داشته باشد . معمولا این دستگاهها از سوی شرکتهای ارائه دهنده خدمات به کاربران ارائه می شوند .
  نکته دیگر فاصله شما از ایستگاه سرویس دهنده است . چرا که شما تنها در محدوده تحت پوشش شبکه می توانید از خدمات مورد نظر خود استفاده کنید .
  برای راه اندازی سرویس هم شما می بایست هزینه های مربوطه را پرداخت کنید و همچنین کدهای رمز دریافت و ارسال روی دستگاه شما تنظیم شده باشد . حال به راحتی می توانید از اینترنت پرسرعت سیار خود استفاده کنید.
  سوتیترها GAN)Global Area Network) :
  هدف نهایی تمامی شبکه های محلی ، ایجاد یک شبکه جهانی است . این شبکه که با استاندارد 802.20 شناخته می شود تقریبا همانند شبکه های موبایل امروزی فعالیت می کند که در آن کاربران به نقاط مختلف سفر می کنند اما در همه نقاط امکان استفاده از سرویس اینترنت پر سرعت را دارند . این شبکه علاوه بر سرعت بالا ، این امکان را به کاربر می دهد که در حال حرکت و در تمامی نقاط از به اینترنت متصل باشد .
  ورود WIMAX به نوت بوکها :
  حداکثر تا دوسال آینده تکنولوژی WIMAX در نوتبوکهای CEntrino تعبیه خواهد شد و به این ترتیب از سال 2008 باید منتظر تغییرات گسترده ای در شکل دسترسی به اینترنت خواهیم بود .
  مقیاس شبکه ها :
  کوچکترین سایز شبکه ها شبکه های شخصی می باشند (personal area network (PAN این امکان را فراهم می کند که دستگاهها در فواصل کوتاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند
  مرحله بعدی شبکه های محلی (local area network (LAN است . LAN امکان می دهد که منابع دستگاهها بین یکدیگر تقسیم شوند ولی LAN ها محدود به فواصل کوتاهی هستند . یکی از استاندارهای شبکه های LAN که به صورت بیسیم سرویس دهی می کند WIFI نام دارد.
  WIMAX سایز بعدی شبکه ها است که در مقیاس شهری (metropolitan area network (MAN کار می کند . این نوع از شبکه ها در محدوده یک شهر سرویس دهی می کنند.

  ______________
  وای فای چیست و چگونه کار می کند؟

  در فرودگاه، هتل، رستوران، کتابخانه و یا حتی دفتر کار، امروزه دیگر در هر کجا که تصور کنید ممکن است بتوانید به اینترنت متصل شوید. در آینده ای نزدیک شبکه های ارتباطی بدون سیم چنان گسترشی می یابند که در هر زمان و مکانی شاهد ارائه خدمات اینترنت بی سیم خواهید بود. به کمک شبکه هایی همچون Wi-Fi قادر خواهید بود تا رایانه های یک اطاق یا دفتر کار خود را به راحتی به یکدیگر متصل نمایید.
  شبکه های ارتباطی بدون سیم همواره از امواج رادیویی استفاده می کنند. در این شبکه ها یک قطعه رایانه ای اطلاعات را تبدیل به امواج رادیویی می نماید و آنها را از طریق آنتن ارسال می کند. در طرف دیگر یک روتر بدون سیم، با دریافت سیگنال های فوق و تبدیل آنها به اطلاعات اولیه، داده ها را برای رایانه قابل فهم خواهد ساخت.
  به زبانی ساده، سیستم Wi-Fi را می توان به یک جفت واکی - تاکی که شما از آن برای مکالمه با دوستان خود استفاده می کنید تشبیه نمود. این لوازم، رادیوهای کوچک و ساده ای هستند که قادرند تا سیگنال های رادیویی را ارسال و دریافت نمایند. هنگامی که شما بوسیله آنها صحبت می کنید، میکروفون دستگاه، صدای شما را دریافت نموده و با تلفیق آن با امواج رادیویی، از طریق آنتن آنها را ارسال می کند. در طرف دیگر، دستگاه مقصد، با دریافت سیگنال ارسال شده از طرف شما توسط آنتن، آنها را آشکار سازی نموده و از طریق بلندگوی دستگاه، صدای شما را پخش خواهد کرد. توان خروجی و یا قدرت فرستنده این گونه لوازم اغلب در حدود یک چهارم وات است و با این وصف، برد آنها چیزی در حدود 50 تا 100متر می رسد.
  حال فرض کنید بخواهید میان دو کامپیوتر به صورت یک شبکه و آن هم به شکل بدون سیم (همانند واکی - تاکی) ارتباط برقرار سازید. مشکل اساسی در این راه آن است که این لوازم از آن رو که جهت انتقال صوت ساخته شده اند، از نرخ سرعت انتقال کمی برخوردار هستند و نمی توانند حجم بالایی از داده ها را در زمان کوتاه منتقل کنند.
  رادیوهایی که در سیستم Wi-Fi مورد استفاده قرار می گیرند، همانند مثال پیشین قابلیت ارسال و دریافت را دارا می باشند اما تفاوت اصلی آنها در این است که این رادیو ها قادر هستند تا اطلاعات به شکل صفر و یک دیجیتالی را به حالت امواج رادیویی تبدیل نمایند و سپس منتقل کنند. در کل سه تفاوت عمده میان رادیوهای سیستم Wi-Fi و رادیوهای واکی - تاکی معمولی وجود دارد که به شرح زیر است:

  1- رادیوهای سیستم Wi-Fi با استاندارد های 802.11b و802.11g کار می کنند و عمل ارسال و دریافت را بر روی فرکانس های 2.4 گیگاهرتزی و یا 5 گیگا هرتزی انجام می دهند. اما واکی – تاکی های مذکور بر روی فرکانس 49 مگاهرتزی کار می کنند.

  2- رادیوهای سیستم Wi-Fi از انواع مختلفی از تکنیک های کدگذاری اطلاعات بهره می برند که نتیجه آن افزایش نرخ سرعت تبادل داده ها خواهد بود. این روشها برای استاندارد 802.11a و 802.11g شامل تکنیک OFDM و برای استاندارد 802.11b شامل CCK می باشد.

  3- رادیو هایی که در سیستم Wi-Fi مورد استفاده قرار می گیرند، قابلیت تغییر فرکانس را دارا هستند. مزیت این ویژگی در آن است که موجب جلوگیری از ایجاد تداخل کار سیستم های مختلف Wi-Fi در نزدیکی هم می شود.
  به دلایلی که ذکر شد، سیستم های رادیویی Wi-Fi ظرفیت و سرعت انتقال داده با لاتری را نسیت به رادیو های واکی – تاکی دارند، این سرعت ها برای استاندارد 802.11b تا 11 مگابایت بر ثانیه و برای 802.11a و 802.11g در حدود 30 مگابایت بر ثانیه است.

  ترکیب سیستم Wi-Fi با رایانه

  امروزه اغلب رایانه های لپ تاپ مجهز به سیستم Wi-Fi داخلی هستند و در غیر این صورت نیازمند نصب یک کارت Wi-Fi بر روی لپ تاپ و یا رایانه رومیزی خود خواهیم بود. شما می توانید یک کارت Wi-Fi در سیستم 802.11a یا 802.11b و یا 802.11g تهیه کنید که البته نوع 802.11g نسبت به تجهزات 802.11b از سرعت بالاتری برخوردار است. برای لپ تاپ ها این تجهیزات در قالب کارت های PCMCIA که در محل مخصوص خود نصب می شوند و یا به صورت اتصال خارجی از طریق یک درگاه USB عرضه می شوند.
  برای رایانه ها رومیزی، می توانید از کارت های PCI و یا درگاه USB برای این منظور استفاده کنید. پس از نصب این تجهیزات کاربر قادر است تا در مکان هایی که اینترنت به شکل بدون سیم ارائه می شود با داشتن یک اشتراک، از خدمات بهره گرفته و به شبکه متصل شود.
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 7. 6 کاربر برای این پست سودمند از ساشا نيكنام عزیز تشکر کرده اند:


 8. #4

  پیش فرض

  مرسي . خيلي عالي بود
  همه از دوست فقط چشم و دهن می‌خواهند
  روزگاريست همه عرض بدن می‌خواهند

  عشق‌ها را همه با دور کمر می‌سنجند
  آنچه ديدند به مقياس نظر می‌سنجند

 9. یک کاربر برای این پست سودمند از inaz55 عزیز تشکر کرده اند:


 10. #5

  Question wLAN or wimax

  سلام
  مرسی‌ از مطلب خوبتون
  یه سوال داشتم

  من گوشیم w960i و قابلیت گرفتن امواج WLAN رو داره. الان که داره سیستم وایمکس ایرانسل میاد من می‌تونم با گوشیم این امواج رو بگیرم یا می‌تونم از این سیستم استفاده کنم با گوشیم؟

  لب تاپ‌ها چی‌ بدون دستگاه جانبی دیگه می‌تونن این امواج وایمکس ایرانسل رو بگیرن و استفاده کنن؟
  مرسی‌

 11. #6

  پیش فرض

  سلام.
  اگه وایمکس ارائه بشه (که حتما وایمکس هستش) رو یه سری گوشی خاص میشه استفاده کرد مثل htc اونم یه مدلای خاصی.
  در مورد سوال دوم هم فکر کنم لپ تاپ های ایسر یا توشیبا بعضی هاشون این قابلیت رو داشته باشن ولی اینکه در ایران استفاده بشه رو نمیدونم.
  فکر کنم برای لپ تاپ هم باید از مودم یو اس بی مخصوص وایمکس استفاده کرد.(چون وایمکس با وای فای فرق داره)
  موفق باشید
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 12. #7

 13. #8

  پیش فرض

  سلامممنون از مطالب جالبتونپروژه پاياني من در مورد شبيه سازي شبكه wimax با نرم افزار opnet هستدر اين شبيه سازي بايد يك سري پارامتر تعريف بشه اما من نميدونم مقدار اين پارامترهارو چي بزارملطفا منوراهنمايي كنين چون بدجور گيركردم.من به مقاديراين پارامترها نياز دارم.اين اطلاعات بايدبراي يك base station تنظيم شود.Antenna GainMaximum power densityMinimum power densityNumber of initial Ranging codeNumber of HO Ranging codeNumber of periodic ranging codeNumber of Bandwith request codeRanging back off startRanging back off end Bandwith request back off startBandwith request back off end

 14. #9

  پیش فرض

  salam mishe dar morede infra structure 1 toozihe jame bedin.mamnoon.:icon_pf (27):

 15. #10

  پیش فرض

  khahesh mikonam zoodtar javab bedin.mamnoon.:icon_pf (74):

 16. #11

  پیش فرض

  نقل قول:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.
  با سلام دوست عزیز،
  در صورت امکان فارسی تایپ کنید:s (21):
  من این اطلاعات رو از سایت kharazmi پیدا کردم  مباني زير ساخت شبكه سازمان ها و موسسات بمنظور برپاسازی شبکه و اتصال هر يک از مراکز به دفاتر مرکزی ، نيازمند پيکربندی و مديريت شبکه های کامپيوتری می باشند. ويندوز 2000 ، مجموعه ای از سرويس های شبکه مبتنی بر پروتکل های استاندارد و تکنولوژی های لازم بمنظور ايجاد يک شبکه مطمئن را ارائه می نمايد . در اين مقاله به بررسی : عناصر لازم در زيرساخت شبکه های مبتنی بر ويندوز ،جايگاه يک اينترانت در شبکه های مبتنی بر ويندوز ، روش های دستيابی از راه دور، نحوه اتصال يک سازمان از راه دور به يک اينترانت، روش های دستيابی بمنظور برقراری ارتباط با اينترنت و اهداف يک اکسترانت ، اشاره می گردد.مبانی زيرساخت شبکه های مبتنی بر ويندوز

  سازمان ها و موسسات بمنظور برپاسازی شبکه و اتصال هر يک از مراکز به دفاتر مرکزی ، نيازمند پيکربندی و مديريت شبکه های کامپيوتری می باشند. ويندوز 2000 ، مجموعه ای از سرويس های شبکه مبتنی بر پروتکل های استاندارد و تکنولوژی های لازم بمنظور ايجاد يک شبکه مطمئن را ارائه می نمايد . در اين مقاله به بررسی : عناصر لازم در زيرساخت شبکه های مبتنی بر ويندوز ،جايگاه يک اينترانت در شبکه های مبتنی بر ويندوز ، روش های دستيابی از راه دور، نحوه اتصال يک سازمان از راه دور به يک اينترانت، روش های دستيابی بمنظور برقراری ارتباط با اينترنت و اهداف يک اکسترانت ، اشاره می گردد.

  مروری به زيرساخت شبکه های مبتنی بر ويندوز

  محصولات خانواده ويندوز 2000 سرويس دهنده ، مجموعه ای از تکنولوژی ها و سرويس ها را بمنظور نصب ،پيکربندی، مديريت و حمايت از زيرساخت شبکه ارائه می نمايند. زير ساخت شبکه، می تواند شامل هر يک از عناصر زير باشد :

  • اينترانت (Intranet) . يک شبکه خصوصی در يک سازمان که از آن بمنظور توزيع اطلاعات داخلی استفاده می گردد. اينترانت ، يک شبکه محلی (LAN) نيز ناميده می شود. اينترانت، شامل سرويس های متعددی نظير : توزيع مستندات، توزيع نرم افزار ،دستيابی به بانک های اطلاعاتی و موارد ديگر است . علاوه بر امکان اشتراک فايل و چاپگر، يک اينترانت امکان استفاده از نرم افزارهای مرتبط با اينترنت را نيز فراهم می نمايد: صفحات وب ،مرورگرهای وب، پروتکل ارسال فايل (FTP) ،پست الکترونيکی، گروه های خبری و ليست های ارسال نامه الکترونيکی ، نمونه هائی در اين زمينه می باشند.

  • دستيابی از راه دور . با استفاده از ويژگی فوق ، تسهيلات و امکانات شبکه ای لازم در خصوص : ارتباط کامپيوترهای راه دور ، دستگاه های موبايل ، مديران سيستم که مسئوليت هماهنگی و مديريت سرويس دهندگان متعدد موجود در دفاتر متفاوت يک سازمان را بر عهده دارند ، فراهم می گردد . در چنين مواردی ، تمامی سرويس ها ، برای کاربران متصل به شبکه ( کاربرانی که با استفاده از امکانات پيش بينی شده قادر به ارتباط با شبکه از راه دور می باشند ) ، قابل دستيابی خواهد بود : اشتراک فايل و چاپ، دستيابی به سرويس دهنده وب نمونه هائی از اين سرويس ها می باشند.

  • ادارات از راه دور . بخشی از يک سازمان که از لحاظ جغرافيائی در يک مکان مجزاء نسبت به اداره مرکزی است . اين نوع دفاتر خود دارای يک شبکه محلی (LAN) بوده و می توانند به شبکه سازمان مربوطه متصل و يک شبکه WAN را ايجاد نمايند. اتصال WAN ، يک اتصال از راه دور اشتراکی به شبکه بمنظور امکان دستيابی کاربران ادارات راه دوربه منابع مشترک در تمام سازمان است . لينک های WAN دائمی بوده و همواره قابل دستيابی می باشند .

  • اينترنت . مجموعه ای گسترده از شبکه ها و دروازه ها که از پروتکل TCP/IP بمنظور ارتباط با يکديگر استفاده می نمايند. اينترنت، شامل خطوط ارتباطی با سرعت بالا بين گره های اصلی و يا کامپيوترهای ميزبانی است که داده ها و پيام ها را Route می نمايد.

  • اکسترانت (Extranet) . يک شبکه مشترک که از تکنولوژی اينترنت بمنظور تسهيل در ارتباط بين بنگاه های تجاری ، تهيه کنندگان ، مشتريان و يا ساير فعاليت های تجاری استفاده می گردد . يک اکسترانت ،ممکن است بعنوان بخشی از يک اينترانت سازمان بوده که ساير سازمان ها قادر به دستيابی به آن می باشند. اشتراک و استفاده از اطلاعات می تواند جنبه عمومی داشته و يا صرفا" گروه های خاصی را شامل گردد .

  بمنظور پيکربندی زير ساخت شبکه ، می بايست پروتکل های شبکه بهمراه سرويس ها ی استفاده شده ، بدرستی پيکربندی گردند . در ادامه به تشريح هر يک از موارد فوق ، خواهيم پرداخت .

  اينترانت ها

  اينترانت، يک شبکه خصوصی است که امکان اتصال کامپيوترها و دستگاه های مورد نظر را بمنظور ارتباط با يکديگر فراهم می نمايد. مهمترين وظيفه ( عمليات ) يک اينترانت ،امکان اشتراک اطلاعات و منابع برای کاربران است . بمنظور ارتباط با شبکه از پروتکل TCP/IP ،استفاده می گردد . TCP/IP ، مجموعه ای از پروتکل ها ئی است که بعنوان يک استاندارد صنعتی پذيرفته شده و اغلب سرويس های شبکه در ويندوز وابسته به آن می باشند. قابليت TCP/IP ، بگونه ای است که امکان استفاده از آن درشبکه هائی با ابعاد متفاوت وجود خواهد داشت . پروتکل فوق ، در زمان نصب ويندوز 2000 بصورت استاندارد و پيش فرض نصب می گردد.

 17. یک کاربر برای این پست سودمند از shahrzaad عزیز تشکر کرده اند:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-12-16, 11:38
 2. شیراز و تبریز نیز به استقبال مرکز خدمات پس از فروش استانی نوکیا می‌روند
  توسط M☼HAMMAD در انجمن اخبار و تازه های دنیای کامپیوتر و تکنولوژی , نرم افزار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-08-10, 15:53
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23-05-10, 15:31

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: