کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: معرفی کوتاهی از استان ایلام

 1. #1

  پیش فرض معرفی کوتاهی از استان ایلام


  استان ايلام به دليل داشتن طبيعتي زيبا به عروس زاگرس معروف و شهرت دارد.
  استان ايلام با داشتن ۶۰۰ هزار هكتار اراضي جنگلي معادل يك سوم جنگل هاي غرب كشور، ۱۵ رودخانه دائمي، ۲۰ سراب، ۳ اثر ملي ثبت شده، پديده ها و چشمه هاي آب گرم متعدد، هزار گونه گياهي ۳ منطقه حفاظت شده، ۵ ذخيره گاه جنگلي و حدود ۸۰ زيستگاه حيات وحش از نظر تنوع زيستي و محيط زيست طبيعي از جايگاه ممتازي در كشور برخوردار است.
  وجود حدود ۱۱ درصد از ذخاير گاز و ۴ درصد ذخاير نفت كشور در قلمرو استان ايلام و به تبع آن طرح هاي متعدد اكتشاف و استخراج پالايش نفت و گاز در استان و داشتن حدود ۴۲۵ كيلومتر مرز با كشور عراق و توسعه مبادلات تجاري و خدماتي استان با كشور عراق از نظر مديريت محيط زيست انساني نيز از حساسيت ويژه برخوردار خواهد بود.
  استان ايلام فروزان از تمدن ديرپاي سرزمين عيلام باستاني است كه حدود ۳ هزار سال قبل از ميلاد پديد آمده و تا سال ۶۴۰ قبل از ميلاد به حيات اجتماعي خود ادامه ودر عصر طلايي خود از شكوه و اقتدار برخوردار بوده است. در كتيبه هاي بابلي، عيلام را (آلام) يا (آلامتو) خوانده اند كه به قولي به معناي كوهستاني يا كشور طلوع خورشيد است. عيلامي ها سرزمين خود را (حتمي) يا
  ( هتامتي) به معني سرزمين خدا مي خوانند ولي سومريان و آكدي ها اين سرزمين را عيلام يعني سرزمين بلند و مرتفع مي گفتند.
  ۲ ديدگاه در رابطه تاريخ ايلام قابل توجه و مطرح است: نخست اين كه استان ايلام به ميان ۲ رود (بين النهرين) كه مركز تمدن هاي كهني چون بابل، آكد، سومر و آشور است، همسايه بوده و آثار به دست آمده نيز بيانگر اين نكته است. ديگر اين كه ايلام جزيي از تمدن عيلام قديم است كه اين كشور شامل خوزستان، لرستان، پشتكوه، (ايلام امروزي) در كوه هاي بختياري بوده و تاريخي حدود ۲ هزار ساله دارد. در هر حال ايلام با تاريخ و فرهنگ كهن و باستاني و مقاومت و پايداري در ۸ سال دفاع مقدس نقش انكارناپذيري در پايداري و تثبيت تمدن ايراني و اسلامي داشته است.
  استان ايلام به دليل داشتن تنوع شكل زمين، اقليم و موقعيت جغرافيايي از تنوع بالاي پوشش گياهي و جانوري و از ويژگي هاي ۲ منطقه رويشگاهي ايران ـ توراني و خليج- عماني بهره مند است. حدود هزار گونه گياهي نزديك به ۳۰ درصد آنها داراي ارزش دارويي و خوراكي است. در استان ايلام شناسايي و حدود ۶۰۰ هزار هكتار اراضي جنگلي معادل يك سوم سطح جنگل هاي غرب كشور (زاگرس) با گونه غالب بلوط ايراني و گونه هاي شاخص نظير بادام كوهي، زالزالك، ارژن، ارغوان وحشي، داغداغان در استان وجود دارد، اين اراضي جنگلي همراه با اكوسيستم هاي آبي و خشكي متنوع ديگر، مانند ۱۵ رودخانه دائمي، آب بند هاي طبيعي و انسان ساخت و دشت هاي وسيع آورده است. تا كنون ۳۲ گونه پستانداران و ۱۸۳ گونه پرنده در استان ايلام شناسايي و گزارش شده است.
  ايلام در تمام اين كره بزرگ خاكي نخستين سرزميني است كه بشر در آن گندم وحشي را از كوهستان به دشت آورد و اهلي كرد. همان جايي است كه در شمار سرزمين هاي اصلي تمدن چند هزار ساله عيلام قرار مي گرفت. همان دروازه اي كه در دوره ساساني رو به بين النهرين رخ مي گشود و هنوز آثار قلعه ها و استحكامات سترگ بر ستيغ كوه هايش هويداست.
  از نظر طبيعي نيز يك ميليون و ۵۰۰ هزار هكتار از مساحت استان را بكرترين مراتع و جنگل هاي كشور در برگرفته كه هم براي شكوفايي دامداري و هم براي رشد صنايع وابسته به جنگل نظير استحصال سقز و تهيه خوراك دام از بلوط و هم براي رونق گردشگري امكان بزرگي است. كوه هاي بلند در استان و پيرامونش حوضه آبريز مناسبي را به و جود آورده اند كه اغلب آب هايش به خارج از مرز مي رود كه اگر با ذخيره و سدسازي مهار شود مي توان دشت هاي وسيع و حاصل خيز را به زير كشت برد و در رودخانه ها و چشمه سارهاي استان به پرورش انواع ماهي هاي رودخانه اي همت گمارد.
  ايلام از حيث منابع معدني نيز سرزمين ثروتمندي است. منابع عظيم گچ، آهك، بيتومين، (قير طبيعي) گوگرد، سنگ پيريت(سولفور)، كلسيت، زغال سنگ، آهن و از همه مهمتر نفت و گاز در جاي جاي استان كشف شده اند و صرف بهره برداري از آنها براي تضمين رفع محروميت ايلام كافي است.
  در كنار اين همه، ايلام چه از حيث طبيعي،چه از نظر وجود آثار تاريخي شگفت آور و چه به سبب تداوم شيوه هاي سنتي معيشت بويژه عشايري و كوچ روي در زمره بكرترين و جالب توجه ترين مناطق گردشگري كشور است. كساني كه به اين استان سفر كرده اند و مناطقي چون شيروان چرداول، ايوان غرب، دهلران، دره شهر، آبدانان، مهران و ساير بخش ها و روستاهاي استان را ديده اند به خوبي مي دانند كه چگونه زيبايي جنگل هاي شمال ايران در برابر مناظر حيرت آور اين مناطق رنگ مي بازد.


  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 2. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 3. #2

  پیش فرض

  * آتشكده سياهگل ايوان
  آتشكده سياهگل در فاصله ۲۵ كيلومتري شهر ايوان در ساحل جنوبي رودخانه كنگير قرار دارد. آتشكده مزبور با شكلي مربعي شكل به ابعاد ۸ در ۸ متر مربع كه با مصالح و قلوه سنگ هاي رودخانه اي و از ملات و گچ ساخته شده است.

  * امامزاده ابراهيم(ع)
  در ۴۰ كيلومتري جاده مهران ـ دهلران منطقه اي به نام «نصريان» قرار دارد. در دامنه تپه ماهورهاي مرزي ايران وعراق بقعه اي ساخته شده است. امامزاده ابراهيم(ع)در نزديكي مرز عراق قرار دارد و هيچ روستايي در نزديكي آن واقع نشده است. اطراف بقعه را قبرستاني احاطه كرده است كه بيشترين قبرهايش به سادات منطقه اختصاص دارد.

  * امامزاده سيد عبدالله(ع)
  در ۶ كيلومتري جنوب شرقي شهر ايوان و در دامنه كوه هاي «شيره زول» بقعه اي به چشم مي خورد. اين بقعه سيدعبدالله نام دارد. در دامنه كوه و اطراف بقعه دره اي زيبا و چشمه پر آبي قرار گرفته است كه بر جذابيت بقعه افزوده است.

  * امامزاده علي صالح(ع)
  در ۲۵ كيلومتري جاده ايلام - مهران و بر روي تپه اي ملايم بقعه اي نظر هر مسافري را به خود جلب مي كند. اين بقعه خاص علي، يا علي صالح نام دارد. خادمان بقعه در گذشته از يك طايفه معين به نام باوه بوده اند اما به تدريج تعداد ساكنان آنجا زياد شده و اكنون شهري به نام صالح آباد در اطراف زيارتگاه قرار دارد. بناي قديمي آن در زمان قاجار ساخته شده است.

  * بقعه حاجي حاضر (ع )
  بقعه «حاجي حاضر»(ع) در مسير جاده ايوان - كرمانشاه درضلع جنوبي روستاي حاجي حاضر و ۲ كيلومتري شهر ايوان واقع شده است.
  به گفته خادم بقعه ساختمان جديد در سال ۱۳۷۵ ساخته شد كه با شكل ساده و سقف گنبدي و ضريح آهني است. بسياري از اهالي منطقه معتقدند كه حاجي حاضر نماينده امام رضا عليه السلام و از نوادگان امام موسي كاظم (ع) است كه در اين محل به شهادت رسيده. به گفته اهالي بومي منطقه شجره نامه حاجي حاضر(ع) در كشور عراق در شهر كاظمين وجود دارد. كرامت و معجزات آشكار حاجي حاضر(ع) در ميان اهالي منطقه داراي احترام خاص بوده و در بيشتر ايام سال بقعه پذيراي زائران زيادي است.
  * پشت قلعه آبدانان
  در ۵ كيلومتري جنوب شهرستان آبدانان در ميان روستاي پشت قلعه و بر بلندي تپه اي كه رودخانه دويرج از پاي آن مي گذرد، آثار دژي به چشم مي خورد كه قدمت آن با توجه به مصالح بكار رفته در آن «سنگ وگچ» به دوران ساساني مي رسد. دژ بيشتر جنبه نظامي را داشته است.

  * پل گاوميشان
  پل زيباي گاوميشان بر روي رودخانه سيمره پس از تلاقي با رودخانه كشكان ساخته شده است. «سراورل استين» نام اوليه اين پل را گاماسا مي نويسد. گاماسا از ۲ كلمه گا به معني گاو و ماس به معني ماهي تشكيل شده است. گاوميش، يا گاو ميشو نام هاي ديگر اين پل هستند. بقاياي اين پل مربوط به دوران ساساني است. قوس هاي جناقي آجري و ساير تعميرات سنگي نماي فعلي پل، نشانگر مرمت آن در دوره هاي بعدي و بخصوص در دوره اتابكان لركوچك است. اين پل از ۵ چشمه بزرگ تشكيل شده بود كه اكنون فقط يك چشمه سالم از آن باقي مانده است. «سرهنري راولينسون» در سفرنامه خود مي نويسد؛ پلي كه هم اكنون روي سيمره ( دره شهر فعلي) قرار دارد يكي از بهترين پل هاي ايران است و آن را حسين خان بزرگ والي معروف ايلام و لرستان به سال ۱۰۰۸ هـ . ق تعمير كرده و طول آن ۱۶۸ گام است. به اعتقاد مورخ ها اين پل در سال ۳۳۴هـ.ق بر اثر زلزله از بين رفته است. جدا شدن اين پل از هم و پراكندگي آن شايد دليلي بر وقوع زلزله باشد. اين پل با شماره ۲۲۲۲ از سوي ميراث فرهنگي استان ايلام به ثبت آثار ملي رسيده است.

  * تنگ بهرام چوبينه
  در دره تنگ چوبينه، در فاصله ۱۴ كيلومتري جنوب شرقي دره شهر، بقايايي از بناهاي قلوه سنگي و ملات گچ دوران ساساني ديده مي شود كه با مصالح معماري موجود در محل كاملاً مرتبط هستند؛ هنوز هم قسمت هايي از ديواركشي روي ارتفاعات شمالي و جانبي تنگه به تبع وضع طبيعي كوه هاي اطراف، با همان شيوه معماري و مصالح انجام مي شود و بدين وسيله دهانه تنگه، كاملاً مسدود و مهار شده است. در سينه كش ارتفاعات شرقي و دقيقاً در دامنه فرو رفتگي كوه، چشمه آبي، درون صخره ها جريان دارد كه سطوح جانبي مسير آن در گذشته حجاري شده اند. آثار دست ساز درون اين صخره ها و سد موجود در دهانه آن، با منظره طبيعي تنگه، چشم اندازي دل انگيز و دلنشين ايجاد كرده است.

  * چشمه قير
  اين چشمه در فاصله ۷ كيلومتري شهرستان دهلران واقع شده ويكي از پديده هاي نادرطبيعي در استان ايلام است. اين پديده شامل ۳ چشمه اصلي بوده كه آب گرم همراه با قير در آن جاري است و پس از به هم آميختن به صورت حوضچه طبيعي سياه رنگي با دبي ۴-۲ ليتر در ثانيه متجلي شده و از طريق يك راه خروجي از حوضچه جدا شده و آب گوگرد دار با قير در آن جريان مي يابد.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 4. #3

  پیش فرض

  *درياچه دوقلوي سياه گاوآبدانان(نادرترين پديده طبيعي كشور)
  فراخ پاي كوه كهنسال و ديرزي كبيركوه، آنجا كه دشت وسيع مورموري دامن مي گسترد، درياچه شگفت انگيز و ديدني دوقلوي سياه گاو با عمري هزاران ساله شكل گرفته است. رودخانه سياه گاو پس از عبور از ميان صخره و دره ارتفاع هاي كبيركوه در ۴۵ كيلومتري جنوب شرقي شهر آبدانان به ۲ درياچه تبديل مي شود كه درياچه نخست با اختلاف سطح اندك در بالادست درياچه دوم قرار گرفته است. اين ۲ درياچه دايره وار، هر كدام با شعاع ۳۰ متر مربع، حدود ۳ متر ژرفا دارند و با يك جوي آب طبيعي به عرض يك و طول ۸ متر به هم متصل هستند. درياچه دوقلوي سياه گاو يكي از نادرترين پديده هاي طبيعي كشور است و جاده دسترسي به اين پديده به طول ۹ كيلومتر است.در صورت سرمايه گذاري روي اين اثر طبيعي، درياچه سياه گاو مي تواند يكي از جاذبه هاي گردشگري استان باشد. درياچه دوقلوي سياه گاو در حدود ۱۵ كيلومتري شهر ۵۵ هزار نفري آبدانان از توابع استان ايلام واقع شده است.

  * سنگ نوشته قوچعلي
  ابتداي تنگه قوچعلي در محله سبزي آباد به ابعاد ۱۲۰ در ۶۰ سانتي متر واقع شده است كه شامل ۸ سطر بوده و تاريخ ساختن قلعه حسين آباد و قلعه حسينيه و حفر نهر اميرآباد در سال ۱۳۰۵ در عهد دولت ناصرالدين شاه و به دستور حسين قلي خان والي است كه بر ديواره سنگي در بلندي۲۰ متري مشاهده مي شود و قطعه سنگ نوشته ديگري نيز در گودالي روبروي پارك آبشار با همين متن كه با خط نستعليق حك شده وجود دارد.

  *امامزاده سيد حسن (ع) مهران
  در جنوب شرقي شهر مهران و در كنار رودخانه بزرگ «گاوي» بقعه اي قرار دارد كه به امامزاده سيد حسن(ع) مشهور است. اطراف بقعه را دشت هاي هموار و زمين هاي حاصلخيز فرا گرفته است. روستاهاي قديمي كنار امامزاده «باوه» و «ملخطاوي» بودند كه اكنون از سكنه خالي و ويران شده اند.

  * غار خفاش
  اين غاردر دامنه ارتفاعات سياه كوه در شمال شرقي دهلران قرار گرفته است. طول آن حدود ۱۵۵ متر است كه جمعيتي از خفاش هاي حشره خوار به تعداد حدود ۲۰ هزار در آن زندگي مي كنند.

  * غار زينه گان (غار بهشت)
  غار شگفت انگيز زينه گان در ۵ كيلومتري جنوب شرقي صالح آباد و در فاصله ۵۲ كيلومتري شهر ايلام قرار دارد. اين غار روباز كه بيش از يك كيلومتر طول دارد داراي آب فراوان، دهليزهاي آب گير، قنديل هاي متعدد و آبچك هاي طبيعي و بسيار جالب است. اين غار يكي از جاذبه هاي مهم گردشگران استان ايلام است.

  * غار طلسم
  اين غار در ضلع شرقي دهستان سراب در ارتفاعات درون دريژ و در بالاي كوه مانشت، قرار دارد. اين غار از سوي هيأت كوهنوردي استان ايلام و با همكاري امور سياحتي فرهنگ و ارشاد اسلامي در سال ۱۳۶۹ به طور كامل شناسايي شد. به علت شرايط خاص منطقه و كوهستاني بودن آن و با توجه به وجود لاشه هاي متعدد حيوانات در داخل غار، اين محل زيستگاه مناسبي براي حيوانات درنده است.

  * قلعه پوراشرف
  در ۶ كيلومتري ضلع جنوب شرقي دره شهر در روستاي شيخ مكان قرار دارد و در سال ۱۳۳۰ ساخته شده است. قلعه، ۳ طبقه با زير زمين و ۵ برج ديدني دارد. نماي بيروني قلعه با ملاتي از گچ و خاك و نماي داخلي اتاق ها گچ اندود شده است. بيشتر مصالح به كار رفته در اسكلت بنا قلوه سنگ است و در مواردي از آجر جهت تزيين سردر و ورودي استفاده شده است.

  * قلعه هزار در
  اين قلعه در شرق شهرستان دره شهر به چشم مي خورد و قدمتش به دوران ساساني مي رسد. نماي اصلي اين آثار تاق هاي هلالي شكل است و با توجه به ساختار معماري آثار احتمالاً قلعه محل نظامي بوده است.

  * قلعه والي
  اين بنا در سال ۱۳۲۶ ه. ق به دستور غلامرضا خان والي «ابو قداره» روي تپه اي تاريخي به نام چقا ميرگ شكل گرفت. ساختمان قلعه مزبور در زميني به مساحت ۶۴۸۷‎/۱۷ متر ساخت شده است. قلعه با نمايي تقريباً ذوزنقه اي ۱۴۶۶‎/۰۱ مترمربع زير بنا دارد. قلعه داراي ۶ زير زمين است. با توجه به وجود شومينه و معماري خاص زير زمين ها احتمالاً از آن به عنوان محل استراحت در بهار و تابستان و گاه نيز به عنوان زندان و شكنجه گاه استفاده مي شده است. اتاق شاه نشين داراي پنجره بزرگ چوبي، گچبري هاي منحصربه فرد با نقوش گل وگياه و نيز حوض سنگي كوچك است.

  * كوه قلاقيران
  كوه قلاقيران در ۳ كيلومتري شهر ايلام قرار گرفته و مناظر و طبيعت اطراف آن داراي زيبايي هاي كم نظير از جمله تفرجگاه هاي ششدار و منجل است كه اطراف كوه ها را احاطه كرده و داراي منظره زيبايي است؛ اين كوه به عنوان نماد شهر ايلام معروف است.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 5. #4

  پیش فرض

  * شهرستان شيروان چرداول
  آثار شهر سراب كلان (شهر تاريخي سيروان)، آثار قلعه تاريخي و آتشكده سام در ارتفاعات روستاي چم بور چرداول، تل توبره ريز، تعداد ۱۶۰ تپه و آثار تمدن باستاني در بخش هليلان و... از جمله مكان هاي ديدني و تاريخي اين منطقه است.

  * شهرستان مهران
  سنگ نوشته واليان در منطقه تخت خان صالح آباد، سنگ نوشته دوران آشوري كه شامل خطوط ميخي و نقش سرباز آشوري با كلاهخود، ۴ طاقي آتشكده و كوشك قينفر مربوط به دوران ساساني در ارتفاعات كوه پشمين ملكشاهي و قلعه زمستاني والي در كنار رودخانه كنجانچم، از جمله مكان هاي ديدني اين شهرستان است.

  * شهرستان ايوان
  آثار باستاني آتشكده سه پا در زرنه ايوان،آثار طاق شيرين و فرهاد در زرنه ايوان، آثار تپه زرنه مربوط به دوران تاريخي، گردشگاه ييلاقي خوران و درختان كهنسال در كنار روستاي خوران، ازجمله جاذبه هاي گردشگري شهرستان ايوان است.

  * شهرستان دره شهر
  آثار خرابه هاي شهر سمره نخستين شهر دوران ساساني، آسياب آبي و قلعه شيخ ماخو در روستاي شيخ مكان، تنگ زيبا و تاريخي ـ طبيعي بهرام چوبينه درمسير دره شهر به پل دختر، تپه باستاني تيغن دركنار دره شهر، آثار قلاع تاريخي در منطقه ييلاقي كلم بدره و آثار پل تاريخي گاوميشان مربوط به دوران ساساني از جمله مناطق گردشگري اين شهرستان است.

  * شهرستان آبدانان
  درياچه دوگانه سياه گاو آبدانان، سراب باغ آبدانان، غار طبيعي مژاره، مناظر طبيعي سراب آبدانان، مناظر طبيعي كوه اناران و مناظر طبيعي كبير كوه از جمله جاذبه هاي گردشگري و زيارتي اين شهرستان است.
  __________________

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-11-16, 22:46
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 15-06-14, 23:50
 3. نگاهي به تيم ملي فوتبال عربستان در آستانه مصاف با تونس
  توسط sport news در انجمن جام جهانی 2006 آلمان FIFA World Cup 2006
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 15-06-06, 09:32

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: