کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خجالت چیست چگونه ان را رفع کنیم

 1. #1
  عضو سایت
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل سکونت
  همه جای ایران سرای من است من کرمانشاه زندگی می کنم که بس
  نوشته ها
  47
  Thanked: 131

  Red face خجالت چیست چگونه ان را رفع کنیم
  بازگشت به زندگي
  درباره او زياد شنيده‌ايد و دوست داريد به محض ديدنش سر حرف را باز کنيد و او را بهتر بشناسيد. نفس عميقي مي‌کشيد و راه مي‌افتيد. وقتي به نزديکي او مي‌رسيد ناگهان راهتان را کج کرده و حس مي‌کنيد ديگر نمي‌توانيد راحت نفس بکشيد. اصلا ديگر نمي‌دانيد مي‌خواستيد چه بگوييد؟! بنابراين قدم‌زنان دوباره به همان محل اوليه برمي‌گرديد. خجالت مي‌کشيد و نمي‌دانيد با اين کمرويي لعنتي چه کار کنيد. حالا بايد چه کار کنيد؟
  داستان خجالت، تازه نيست اما شايد هنوز معناي دقيق آن را درک نکرده و با حالت‌هاي مشابه اشتباه بگيريم. خجالت همان حالت عاطفي اجتماعي است که احساسات، افکار و رفتار افراد را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در اصل خجالت همان احساس ناراحتي، ترس، عصبي بودن و احساس ناامني از بودن با ديگران است. آدم‌ها وقتي خجالت مي‌کشند از صحبت کردن و يا تعامل با ديگران اجتناب مي‌کنند چون از پاسخ احتمالي، نگران هستند. واکنش‌هاي فيزيکي هم بخشي از خجالت هستند: برافروختگي، لرزش، عدم توانايي در حرف زدن، تنفس کوتاه و تپش قلب، خجالت در بعضي شرايط اجتماعي مشخص بيشتر نمود پيدا مي‌کند مثل اولين روز مدرسه، وقتي براي اولين بار فردي را ملاقات مي‌کنيد، قرار است با کسي صحبت کنيد و يا در کلاس قرار است کنفرانس داشته باشيد. به‌طور معمول نوجوانان و جوانان در شرايطي که مطمئن نيستند چه اتفاقي مي‌افتد، ديگران چه واکنشي نشان مي‌دهند و يا چند نفر متوجه آنها باشند احساس خجالت مي‌کنند.

  خجالت داريم تا خجالت
  خجالت از فردي به فرد ديگر متفاوت است: خفيف، متوسط و يا بسيار شديد. در نوع خفيف و متوسط افرادي فقط در شرايطي خاص خجالت مي‌کشند. در اوايل کار کمي ناراحتند اما به تدريج بهتر مي‌شوند. اما در نوع بسيار شديد با گذر زمان اين خجالت اوليه برطرف نمي‌شود بنابراين از بودن در اجتماع اجتناب کرده، دوست پيدا نمي‌کنند و اصلابه سراغ آدم‌ها و شرايط جديد نمي‌روند و اين موضوع با اعتماد به نفس و عزت نفس آنها مداخله مي‌کند.
  عوامل موثر
  خلق و خوي. بعضي آدم‌ها ذاتا خجالتي هستند همان‌طور که بعضي‌ها ذاتا عصبي، خوش‌اخلاق، آرام و يا هيجاني هستند. دانشمندان معتقدند خلق و خوي آدم‌ها تا حدي به وسيله ژن‌ها و از همان دوران جنيني والدين به ارث مي‌رسد.
  رفتارهاي ياد گرفته شده: اگر فرد به‌طور طبيعي تمايل به خجالتي بودن داشته باشد تحت تاثير رفتارهاي ياد گرفته شده به خصوص از طرف افراد خانواده قرار مي‌گيرد. اگر پدر و مادر بيش از حد محتاط و يا خجالتي باشند و از بودن در اجتماع احساس ناراحتي کنند رفتار آنها به کودک مي‌آموزد که اجتماع محلي ناراحت‌کننده است به خصوص اگر کودک ذاتا هم خجالتي باشد.
  تجربيات ناراحت‌کننده: اگر فردي که ذاتا خجالتي است بيش از اندازه در محيط‌هاي غير آشنا و شرايط ناراحت‌کننده قرار بگيرد خجالت او بيشتر مي‌شود. اذيت و آزار، مورد تعدي واقع شدن، بد رفتاري، مسخره کردن به وسيله دوستان، خواهر و برادر و يا ساير همکلاسي‌ها موجب ايجاد و يا تشديد خجالت مي‌شود.

  چه بايد کرد؟
  همه آدم‌هاي خجالتي مي‌توانند بر اين مشکل غلبه کنند. با تجربيات مثبت و جديدي که به افراد مهارت‌هاي تازه‌ مي‌دهد، مي‌توان خجالت را برطرف کرد. براي نوجوان و جوان خجالتي، داشتن يک حامي که او را درک کرده و بپذيرد، واقعا مهم است که مي‌تواند پدر و مادر، خواهر و برادر، بستگان، معلم يا مشاور مدرسه باشد. دوستان خوب و خانواده حمايت‌گر، کمک بزرگي به حساب مي‌آيند. دوري از تجربيات مختلف نمي‌گذارد نوجوان و جوان راپلاگینار رويارويي با شرايط مختلف را ياد بگيرد.
  • يادگيري و تمرين مهارت‌هاي اجتماعي. آدم‌هاي خجالتي کمتر در اجتماع حضور پيدا مي‌کنند. بنابراين اگر نوجوان خجالتي حتي تمايل همراهي با همسالان خودش را نداشته باشد نبايد تعجب کرد. تمرين رفتارهاي اجتماعي مثل برقراري تماس چشمي، زبان بدن، لبخند زدن، معرفي کردن، گپ زدن، سوال پرسيدن و دعوت از مردم به رفع حالت خجالت کمک مي‌کند. به اين ترتيب اعتماد به نفستان بيشتر مي‌شود.
  • از قبل برنامه‌ريزي کنيد. تمام کارهايي را که قرار است در جمع انجام دهيد از قبل فهرست کنيد. با صداي بلند آن را تمرين کنيد و حتي جلوي آينه اين کار را انجام دهيد. بعد در شرايط مورد نظر عينا پياده کنيد و اصلا از اينکه کامل اجرا نشود نترسيد.
  • بهترين دوست خودتان باشيد. افراد خجالتي از اينکه ديگران درباره آنها چه قضاوتي دارند، نگرانند و چون هميشه منتظر قضاوت‌هاي منفي هستند دايم خودشان را سرزنش مي‌کنند. اين قضاوت‌هاي منفي را درباره خودتان بشناسيد. از خودتان بپرسيد آيا بهترين دوستتان را براي کاري مشابه مورد انتقاد قرار مي‌دهيد. اگر خير پس با خودتان مثل بهترين دوستتان رفتار کنيد. خودتان را با تمام نقايص قبول کنيد.
  • طوري عمل کنيد انگار خجالتي نيستيد. عجيب است؟ اين تکنيکي است که به شما اطمينان‌خاطر بيشتري مي‌دهد و اين فرصت را فراهم کند که رفتارهاي اجتماعي را کسب کنيد که قبلا از آنها استفاده نمي‌کرديد. به آدم‌هايي فکر کنيد که رفتار اجتماعي آنها مورد تحسين و احترام است. خودتان را جاي آنها گذاشته و همان‌طور رفتار کنيد.
  • قاطعيت بيشتري داشته باشيد. خجالتي‌ها قاطعيت کمي دارند و اين به دليل نگراني زياد از واکنش ديگران است، بنابراين در زماني که بايد حرف بزنند ساکتند، تقاضاي خود را مطرح نکرده و از حقشان دفاع نمي‌کنند. بايد راپلاگینارهايي را ياد بگيريد که روي پاي خود ايستاده و با احترام به خود و ديگران درخواست‌هايتان را مطرح کنيد.
  • روي قدرت خودتان متمرکز شويد. در چه موردي بهترين هستيد؟ چه مهارت‌هايي داريد که درباره آنها احساس خوبي پيدا مي‌کنيد؟ از خانواده و دوستان صميمي‌تان بپرسيد نقاط قوت شما چيست؟ وقتي در شرايطي احساس ناراحتي مي‌کنيد به اين مهارت‌ها، قدرت و نقاط‌قوت فکر کنيد.
  • خودتان باشيد چون بهترين هستيد. ما نمي‌توانيم ماهيت دروني خودمان را تغيير دهيم. اگر همه آدم‌ها کامل و بي‌نقص بودند شبيه هم مي‌شدند و زندگي چه کسالت‌بار مي‌شد. فقط مي‌توان رفتارهاي جديدي آموخت که در شرايط مختلف درست عمل کنيم.
  • از اجتناب، اجتناب کنيد! اگر داخل استخر شويد و ببينيد آب بسيار سرد است چه مي‌کنيد؟ اگر فورا بيرون بپريد لذت شنا را از دست مي‌دهيد. اگر فردا پايتان را هم در آب استخر فرو نبريد که مبادا سرد باشد از شنا کردن اجتناب کرده‌ايد.
  • پس دوباره به استخر برگرديد. چون اگر آب سرد باشد بعد از مدتي به آن عادت مي‌کنيد و اين به خاطر گرم شدن آب نيست بلکه به دليل ماهيت عادت کردن است. همين مساله درباره خجالت هم صدق مي‌کند. اگر در شرايط ناراحت‌کننده بمانيد و فرار نکنيد، به آن عادت کرده و جا مي‌افتيد. اگر از مهارت‌هاي خود استفاده کنيد، گرم گرفته و حسابي راه مي‌افتيد. صحبت کنيد، بخنديد، چيزي بگوييد و نقاط‌قوت خود را به ياد بياوريد. اين کار راحت نيست اما ارزش دارد چون موقعيت‌ها را از دست نداده و به آنچه لياقت داريد مي‌رسيد.
  منبع: www.
  كم رويى و راه هاى رفع آن
  يكى از مسائلى كه در دفترهاى مشاوره وراهنمايى مطرح مى‏شود، مشكل كمرويى دربرقرارى ارتباطات اجتماعى است. با توجه‏به گسترده بودن ابعاد اين موضوع در مقاله‏حاضر به مساله كمرويى و روش‏هاى مقابله‏با آن مى‏پردازيم.
  كمرويى، از صفات پايدار شخصيت‏نيست و به صورت ژنتيك و ارثى به فردمنتقل نمى‏شود، بلكه مجموعه‏اى ازرفتارهاى آموخته شده و اكتسابى است.اصولا" در حالات مشترك يك فرد خجالتى‏مى‏بينيم كه كمرويى حالتى عاطفى و هيجانى‏است كه از نظر كيفى مربوط به رفتار يابرخورد متقابل با ديگران است و ممكن‏است تنها در برخورد با اشخاص ياموقعيتهاى خاص بروز كند. فرد كمرو به‏سبب رنج ناشى از احساس ناامنى وبى‏كفايتى مى‏تواند غمگين‏ترين افراد باشدكه پيوسته به دنياى درون خويش پناه مى‏برد.براى عده‏اى، كمرويى تنها باعث كاهش‏رفتارهاى اجتماعى مى‏شود; اما براى بعضى‏پيامدهاى جدى‏ترى دارد. مثلا" قطع‏ارتباط گرم و صميمانه با ديگران،اضطراب شديد در حضور ديگران،ناكامى و افسردگى به خاطر از دست دادن‏فرصتها، احساس حقارت، خود كم بينى و ياملامت‏خود.
  نشانه‏هاى كمرويى
  الف - در كمرويى‏هاى ناشى از ضعف‏اراده، شخص دچار بى‏حوصلگى مى‏شود.ميلى به شركت در بحثهايى كه حتى به خودوى مربوط مى‏شود، ندارد. گاهى حتى به‏انجام دادن كارهاى روز مره نيز تمايل ندارد.مسائل و مشكلات خود را با فرار از موقعيت‏و يا با پرخاشگرى حل مى‏كند. چنين افرادى‏در ازدواج با مشكل روبرو مى‏شوند; چون به‏علت ضعف در تصميم‏گيرى، عملا" همه‏كارها را به ديگران محول مى‏كنند و اجازه‏دخالت در امور خصوصى خود را به ديگران‏مى‏دهند.
  ب) معمولا" افراد كمرو از حرف زدن درجمع وحشت دارند. از شوخى كردن باديگران پرهيز مى‏كنند و دورى و گوشه گيرى‏از مردم را ترجيح مى‏دهند. فرد كمرواگر شاهد مشاجره و داد و فرياد دو نفرباشند - حتى اگر موضوع به او ربطى‏نداشته باشد - مضطرب مى‏شود و ياممكن است‏به واسطه ترس و هيجان‏زياد، حق را به فرد قوى‏تر بدهد. چنين‏اشخاصى معمولا" جرات شركت درامتحانات شفاهى، سمينارها وكنفرانس‏ها و بحث‏هاى كلاسى راندارند.
  ج) گاهى فرد براى پنهان كردن‏ضعف‏هاى شخصيتى و ناتوانى‏هاى‏خود در روابط اجتماعى، دست‏به يك‏رشته فعاليت‏هايى براى اثبات وجودخويشتن مى‏زند. مثلا" فردى كه هنگام‏سخن گفتن، به شيوه‏اى اغراق آميز ازقدرت بيان و نفوذ كلام استفاده‏مى‏كند، مى‏خواهد خود را مهم و برتراز ديگران نشان دهد. حتى مواقعى نيزكه فرد به شيوه‏اى غير قابل انتظار ازطريق دست انداختن ديگران و يامسخره كردن، سعى دارد خود را به‏شكلى تصنعى مطرح كند، احتمال‏زيادى وجود دارد كه براى جبران‏عدم اعتماد به نفس و احساس‏كمرويى در خود دست‏به اين اعمال‏مى‏زند.
  د) معمولا" در افراد كمرو،هوشيارى و دقت و توجه به حداقل‏مى‏رسد. ترس و وحشت فوق‏العاده وفشار درونى، عقل و هوش فرد را درهاله‏اى از ابهام فرو مى‏برد.
  ه) اين افراد در ابراز عقايد، علايق‏و احساسات خود دچار مشكلند و دربسيارى از مواقع درخواستها ومخالفتهاى خود را بيان نمى‏كنند كه‏طبيعتا اين امر هم فشار درونى را براى‏آنها به دنبال دارد.
  و) نشانه و جلوه‏هاى فيزيولوژيك‏مانند عرق كردن، خشك شدن بزاق‏دهان و فرو بردن مكرر آب دهان،انقباض عروق - كه پريدگى رنگ‏صورت را به وجود مى‏آورند -ناراحتى‏هاى مهم تكلم و تنفسى ،گرفتگى گلو و ارتعاش انگشتان و ....
  علل كمرويى
  روان شناسان براى كمرويى علل‏مختلفى را بر مى‏شمرند كه از ميان آنهاسه عامل اهميت‏بيشترى دارند:
  ۱) ضعف مهارتهاى اجتماعى: اين‏افراد از دوران كودكى بر خورد وارتباط صحيح با ديگران و مهارتهاى‏اجتماعى را نياموخته‏اند و يا در اين‏موارد ياد گيرى ناقصى دارند. به همين‏ترتيب در طى دوران رشد و بزرگسالى‏هم در برقرارى ارتباط هاى سالم وسازنده ناتوانند و يا احساس ضعف‏مى‏كنند. اما علاوه بر اين نوجوانان وجوانان معمولا" زندانى افكار غيرمنطقى خود هستند كه ضعف‏برخوردهاى اجتماعى همراه باانديشه‏هاى نادرست در آنها توليداضطراب مى‏كند.
  ۲) افكار غير منطقى: مامى‏انديشيم، احساس مى‏كنيم و سپس‏عمل مى‏كنيم. اين فرآيندهاى سه‏گانه‏هر لحظه بر هم اثر مى‏گذراند و رفتارما را شكل مى‏دهند. انديشه يا تفكر،اغلب يك گفتگوى درونى است كه درآن، خود، ديگران و موقعيتها را از نظرمى‏گذرانيم. اما احساس به حالتى‏مانند خشم و ترس يا غمگينى و ...اطلاق مى‏شود.
  آلبرت آليس - روان شناس معاصر -عقايد و باورهاى انسان را سازنده‏احساسات و خصوصيات شخصيتى اومى‏داند و به همين دليل ديدگاه او درروان شناسى به نظريه عقلانى -عاطفى معروف است. آليس معتقداست كه افكار غير منطقى باعث‏پاسخهاى هيجانى شديد و رفتارهاى‏نامطلوب مى‏شود. در واقع او معتقداست كه انسان پس از يك انديشه غلطو غير منطقى احساس ناخوشايندى‏پيدا مى‏كند.
  ۳) سابقه تنبيه و طرد بخاطررفتارهاى اجتماعى: كودكى كه‏به اقتضاى سنش شيطنت مى‏كند، بااين و آن سخن مى‏گويد و در هرمجلس و نزد آشنا و غريبه اظهار نظرمى‏كند، چنانچه مكررا از طرف‏بزرگترها ملامت، تنبيه و طرد شود،اصولا" در ارتباطهاى اجتماعى دچارمشكل خواهد شد. چنين مكافاتهاى‏آزار دهنده‏اى باعث مى‏شود كه‏كودك از رفتارهاى اجتماعى دورى‏كند و عارضه كمرويى در او تقويت‏شود.
  روشهاى پيشنهادى وتوصيه‏هايى براى رفع كمرويى
  قبل از بيان روشها ذكر اين نكته‏لازم است كه در اين شيوه‏هاى درمانى‏فرض بر اين است كه كمرويى رفتارى‏است آموخته شده و به همين دليل‏مى‏توان آن را با يادگيرى جديدى ازبين برد.
  ۱) شناخت دقيق خصوصيات‏فردى: رهايى از بند كمرويى واحساس حقارت آنگاه حاصل خواهدشد كه از طريق درون نگرى وشناسايى احوال خود بتوانيم ذهن را ازخودخواهى‏ها و عقده‏ها، پاك نموده ودر پرورش عواطف از آزاد انديشى واعتقاد به محبت متقابل و همكارى‏انسانها يارى جوييم. براى رفع افكارمنفى و ناراحت كننده و همچنين غلبه‏بر احساس‏هاى مربوط به عدم تاييدرفتار و عادات از سوى ديگران، بايدروحيه علاقه‏مندى و انديشيدن به‏اوضاع و احوال ديگران را در خودتقويت كنيم و در جهت‏بسط و توسعه‏آگاهى‏ها و معلومات و همچنين رفع‏نقايص خود گام مؤثرى برداريم. براى‏تصحيح رفتارهاى نامطلوب در هرفرصتى به اعمال نيك و بد خودبينديشيم و بدون آنكه خود را فريب‏دهيم، سعى كنيم با صداقت وصراحت قضاوت‏هاى غلط واحساسات منفى و نامعقول خود را بازشناخته، علل و انگيزه‏هاى اصلى آنهارا دريابيم.
  ۲) توجه به عظمت انسان ورسالت‏سنگين او: انسان در جهان‏بينى توحيدى بخصوص مكتب‏اسلام، ارزشها و مسؤوليتهايى دارد كه‏توجه به آنها باعث مى‏شود ازاحساس‏هاى مخربى مثل حقارت،ناتوانى، نااميدى و منفى‏گرايى رهاشود و به سوى قله‏هاى رشد و كمال‏رو كند. انسان تنها موجودى است كه‏خودش مى‏تواند «خويشتن‏» خود راانتخاب كند كه چه باشد و چگونه‏باشد; در عين حال در ارتباط با رشد وسازندگى ديگران وظايف انسانى‏خطيرى به دوش دارد. با توجه به اين‏نكات اگر ما به هر دليل در چنبره‏كمبودهاى روحى، ناراحتيهاى روانى‏و يا ضعف‏هاى اخلاقى و عادات‏ناپسند گرفتار هستيم، بايد براى تغييرآنها بطور جدى اقدام كنيم كه اگر چنين‏نكنيم به همه ارزشهاى اصيل انسانى وبه عظمت و كرامت‏خود پشت پازده‏ايم. براى تغيير حالات منفى‏مى‏بايست اين سئوالات را در ذهن‏مرور كنيم: آيا كمرويى، نوعى ناتوانى‏و عجز در ابراز تواناييها و ارزشهاى‏خدادادى نيست؟ آيا فرد كمرومى‏تواند رسالت‏سنگين و الهى خودرا در جامعه بشرى به انجام رساند؟!
  ۳) زدودن افكار غير منطقى ازذهن: در بسيارى موارد كمرويى نتيجه‏نقص در يادگيرى رفتارهاى صحيح‏اجتماعى نيست، بلكه پيامد افكار غيرمنطقى است. بازسازى شناختى مبتنى‏بر نظريه عقلى - عاطفى آليس چنين‏است كه: وقتى حادثه فعال كننده (a) براى فرد اتفاق مى‏افتد، او بر اساس‏درونيات خود ممكن است دوبرداشت متفاوت و متضاد از (a) داشته باشد; يكى افكار، عقايد وباورهاى منطقى و عقلانى (rb) (۱) وديگرى عقايد و برداشتهاى غيرعقلانى و غير منطقى (ib) (۲) .
  آلبرت آليس معتقد است در حالتى‏كه فرد تابع افكار و عقايد عقلانى ومنطقى باشد به عواقب منطقى (rc) (۳) دست‏خواهد يافت و شخصيت‏سالمى خواهد داشت و در حالتى كه‏فرد تابع و دسخوش افكار غير منطقى‏و غير عقلانى قرار گيرد با عواقب‏غيرمنطقى مواجه خواهد شد. در اين‏حالت او فردى است مضطرب كه‏شخصيت ناسالم و ناآرامى دارد. درواقع عواقب و احساسى كه براى فردپيش خواهد آمد به نظام باورهاى (چ)او بستگى دارد.
  سلامتى روانى a rb - re - (موقعيت)
  اختلال شخصيت ib - ie-
  فرض كنيد جوانى قرار است دريك جمع صحبت كند (a) در يك‏حالت ممكن است‏يك رشته كرهاى‏نادرست‏بسرعت از ذهنش بگذرد; درجمع همه به من با دقت نگاه مى‏كنند،نمى‏توانم مطلب را بخوبى بيان كنم.صدايم خواهد لرزيد، اگر از من‏سؤالى شود، نمى‏توانم پاسخ دهم.همه به من مى‏خندند، از چشم همه‏مى‏افتم و اين يك فاجعه است (ib) .اين افكار باعث اضطراب شديد،خشم و ناراحتى‏اش مى‏شود و تصميم‏مى‏گيرد كه اصلا" در جمع صحبت‏نكند (ic) !
  در حالت ديگر جوان ممكن است‏اين چنين فكر كند: من مطلب رامطالعه كردم و آماده هستم و چنانچه‏صدايم بلرزد، مهم نيست; زيرا اين‏اتفاقى است كه براى همه مى‏تواند رخ‏دهد. در ضمن همه پله پله نردبان‏ترقى را طى كرده‏اند. افراد كاملا"موفق هم طبيعتا اين مراحل راگذرانده‏اند. در عين حال اين آرامش ومضطرب نبودن من است كه مى‏تواندبه بيان خوب و مسلط من در صحبت‏براى جمع منجر شود (rb) . مسلمااين افكار در ذهن فرد موجب مى‏شوداو تصميمات سالم و سازنده‏اى رااتخاذ كند (rc) .
  ۴) فرو رفتن خود در موقعيت‏به‏جاى اجتناب از آن (مبارزه باترسهاى حاصل از فعاليتهاى‏اجتماعى):
  عمدتا آنچه را كه روان‏شناسان براى درمان يا رفع مسائلى ازقبيل كمرويى، خجالت، ترس واضطراب و ... ذكر مى‏كنند اين است‏كه فرد بايد به خود اجازه دهد تا در آن‏موقعيت قرار گيرد و يا با آن موقعيت‏مواجه شود تا آن را تجربه كند; چون‏معمولا" هر چه فرد از موقعيتى كه ازآن به نحوى نگرانى و اضطراب دارد،بيشتر اجتناب مى‏كند، وهم و هراس اواز آن موقعيت‏بيشتر و شديدتر خواهدشد. به اين ترتيب فرد بايد عادتها يارفتارهاى نامطلوب مثل احساس ترس‏و ناامنى از حضور يافتن در جمع افرادرا با قرار دادن خودش در موقعيتهايى‏مانند صحبت در جمع، جوشش بااعضاى گروه، شركت در بحث‏هاى‏گروهى، آشنا شدن با افراد جديد و ...از بين ببرد. بايد توجه داشت كه هرقدر اين توصيه‏هاى عملى به مرحله‏اجرا نرسد، احتمال پايدار ماندن وقوى‏تر شدن عادات نامطلوب(كمرويى و ...) بيشتر خواهد شد.
  ۵)بكارگيرى وتقويت‏نيروى‏اراده:
  از آنجا كه عادات فرد - چه خوب وچه بد - بمرور زمان شكل مى‏گيرند وريشه مى‏يابند، از بين بردن آنها هم‏بتدريج ميسر مى‏شود. مسلما با تعجيل‏و تندروى نمى‏توان اراده خود رااستحكام بخشيد. بايد اين را به خاطرسپرد كه در تغيير هر خصلت رفتارى‏وقتى موفق خواهيم بود كه در شروع،تغييرات كوچك و راحتى را از خودانتظار داشته باشيم. علاوه بر اين براى‏هر تغييرى به يك عزم و اراده مصمم وقوى نياز داريم كه قاطعانه و جدى‏براى رسيدن به آن تغيير بكوشيم و درصدد باشيم از تمام امكانات ودستاويزهاى موجود براى رسيدن به‏هدف استفاده كنيم قابل ذكر است كه‏ورزش كردن براى بازيابى اعتماد به‏نفس و تقويت نيروى اراده مى‏تواندانرژى تازه‏اى ايجاد كند. روى آوردن‏به ورزش‏هاى گروهى نيز براى بالابردن روحيه و تقويت نيروى اراده وجرات حضور در فعاليتهاى اجتماعى‏مى‏تواند مفيد باشد.
  ۶) بازسازى شخصيت از طريق‏توجه به توانايى‏ها و نقاط قوت‏خود:
  معمولا" افراد كمرو و خجالتى‏عينكى به چشم مى‏زنند كه با آن تنهانقاط ضعف يا اشتباهات خود رامى‏بينند و حتى آنها را بزرگتر از آنچه‏هستند مى‏بيند و طبعا اين امر كمرويى‏آنها را قوت مى‏بخشد. بايد به اين نكته‏توجه داشت كه هر شخصى ازويژگى‏ها و توانايى‏هاى منحصر بفردى‏برخوردار است كه باعث تمايز او ازديگرى مى‏شود. حال تعدادى از اين‏ويژگى‏ها مثبت است و تعدادى منفى.فردى كه از عدم اعتماد به نفس رنج‏مى‏برد، مى‏تواند با پيدا كردن و بهتر وواضحتر ديدن نقاط مثبت و قوت‏خود، شخصيتش را بر پايه‏اى صحيح‏بازسازى كند. او حتى مى‏تواندويژگى‏ها و توانايى‏هاى مطلوب خودرا فهرست نموده و در آنها تامل كند.شما حتى مى‏توانيد براى اين كار ازديگران كمك بگيريد. از دوستان واطرافيان خير خواه خود بپرسيد كه‏چه ويژگيهاى مثبتى در شمامى‏بينند.
  ۷) بيان كردن انتقادات منطقى واتخاذ شيوه منطقى در مواجهه باانتقاد ديگران:
  وقتى با انتقاد ديگران‏روبرو مى‏شويد، در ابتدا به اين مطلب‏فكر كنيد كه شايد ايراد مطرح شده ازجهاتى وارد و صحيح باشد. درصورت وقوف به خطاى خود، راه‏جبران آن را بيابيد و در غير اين‏صورت ضمن برخورد كاملا" ملايم ودوستانه علل منطقى رفتار و عمل خودرا توضيح دهيد. حتى اگر با نظرمخاطب خود موافق نيستيد سخن‏خود را با لحنى ملايم و گفتن عبارت‏«شايد حق با شما باشد»، آغاز كنيد.اينگونه اظهار نظرها فرد انتقاد كننده راخلع سلاح مى‏كند و از شدت‏خشونت و موضع‏گيريهاى يك طرفه‏خواهد كاست. پس از اين اشتباهات وايرادات خود را صادقانه بپذيريد وسعى نكنيد سرسختانه و غير منطقى‏از آنها دفاع كنيد. اقرار به اشتباه دليل‏خردمندى و روحيه بزرگوارانه ومتعالى شماست.
  ۸) تمرينهاى رفتارى:
  بعد ازاصلاح و تغيير باورهاى غلط كه به‏وجود آورنده و پشتيبان رفتارهاى‏خجالتى و كمرويى است، بايد براى‏تغيير آن عادتهاى رفتارى تمرينهايى راانجام داد:
  الف) هنگام صحبت‏با ديگران‏سرتان را پايين نيندازيد; بلكه سعى‏كنيد با مخاطب خود تماس چشمى‏برقرار كنيد.
  ب ) وقتى با كسى سخن مى‏گوييدبه تناسب مطلب، از حركات دست‏خود استفاده كنيد.
  ج) بكوشيد صدايتان بلند و رساباشد و با شتابزدگى صحبت نكنيد.شمردگى كلام به آرامش شما كمك‏مى‏كند.
  د) در برخوردها آغاز كننده باشيد;مثلا در سلام پيشقدم شويد واحوالپرسى كنيد.
  ه) از بيان احساسات خوددارى‏نكنيد. رضايت و خرسندى يا عدم‏خشنودى خود را از وقايعى كه جريان‏دارد، پنهان نسازيد.
  و) حتى الامكان از تنها بودن وتنهايى فعاليت كردن بپرهيزيد و اگرهم مى‏خواهيد چند دقيقه‏اى تنهاباشيد، سعى كنيد در خيال، رفتارهاى‏مثبت اجتماعى خود را مجسم كنيد(تمرين ذهنى).
  معصومه بذل - مشاور
  منابع :
  ۱- شارتيه - ژان تالهوه: كمرويى و راههاى درمان آن، ترجمه رزم آزما، انتشارات سپنج
  ۲- اسميت - مانوئل جى: روان شناسى اعتراض، ترجمه قراچه داغى، انتشارات جمال الحق
  ۳- وايزنيگر - هندرى: هيچ كس كامل نيست، ترجمه معتمد گرجى، انتشارات مرواريد
  ۴- راجر - جان مك ويليامز: تفكر منفى، ترجمه قراچه داغى، انتشارات شباهنگ
  ۵- مورفى - ژوزف: غير ممكن ممكن است، رزم آزما، انتشارات مهدى
  ۶- شفيع آبادى - عبدالله: نظريه‏هاى مشاوره و روان درمانى امید وارم که مورد استفاده شما دوستان محترم ودوست داشتنی قرار گرفته باشه :icon_pf (46):

 2. 2 کاربر برای این پست سودمند از پاشایی عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20-06-17, 17:44
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-11-16, 14:43
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-10-16, 11:02
 4. لیست تیم ملی اروگوئه: جایی برای کریستین رودریگس نیست
  توسط Momad در انجمن جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی FIFA World Cup 2010
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14-05-10, 13:52

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: