کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 36 , از مجموع 36

موضوع: مطالب و اشعار در وصف مادر

 1. #1

  Thumbs up مطالب و اشعار در وصف مادر


  سلام
  دوستان و عزیزان لطفا در این تاپیک اشعار و مطالب
  در وصف مادران عزیز را ارسال نمایید.

  با سپاس

 2. 3 کاربر برای این پست سودمند از ali266 عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #31

  پیش فرض

  روز مادر
  باغبان هستي:
  مادر، اي لطيف ترين گل بوستان هستي، اي باغبان هستي من، گاهِ روييدنم باران مهرباني بودي که به آرامي سيرابم کند. گاهِ پروريدنم آغوشي گرم که بالنده ام سازد.

  باغبان هستي:

  مادر، اي لطيف ترين گل بوستان هستي، اي باغبان هستي من، گاهِ روييدنم باران مهرباني بودي که به آرامي سيرابم کند. گاهِ پروريدنم آغوشي گرم که بالنده ام سازد. گاهِ بيماري ام، طبيبي بودي که دردم را مي شناسد و درمانم مي کند. گاهِ اندرزم، حکيمي آگاه که به نرمي زنهارم دهد. گاهِ تعليمم، معلمي خستگي ناپذير و سخت کوش که حرف به حرف دانايي را در گوشم زمزمه مي کند.
  گاهِ ترديدم، رهنمايي راه آشنا که راه از بيراهه نشانم دهد. مادر تو شگفتي خلقتي، تو لبريز از عظمتي؛ تو را سپاس مي گويم و مي ستايمت.

  خشم لبريز از مهرباني:
  مهرباني و لطافت مادر را بارها ياد کرده ايم و ستوده ايم، ولي من، لحظه هاي ناب خشم و قهر او را نيز مي ستايم؛ لحظاتي که پايم در راه مي لغزيد و سوي بيراهه مي رفتم؛ لحظاتي که دست به خطا مي بردم و از سر جهل راه عصيان پيش مي گرفتم. نه به کلام او دل مي سپردم و نه به نگاه زنهار زده اش وقعي مي نهادم. سر در جيب جهالت فرو کرده، راه خود مي رفتم و او چون کوهي سترگ، راه بر من مي بست. چون رودي خروشان مي خروشيد، آن گونه که خود را خردتر از آن مي ديدم که نافرماني کنم و چه زود پرده جهالتم دريده مي شد و چشم دلم گشوده، و مي ديدم که با آن خشم لبريز از مهرباني اش، چگونه راه مرا بر پرتگاه خطا بسته است و آن گاه، فروتنانه به سپاسش مي نشستم.

  قدرت مندي و جديت:
  به همان اندازه که مهرباني و لطافت مادر قابل ستايش است، قدرت مندي و استواري او در راه تربيت صحيح کودک نيز قابل تحسين، و شايسته ستايش است. مادر فهميده و دانا، با جديت از مشاجره با کودک و يا کوتاه آمدن در مورد خواست هاي نا به جاي او دوري مي کند و با قدرت مندي، راه او را بر خطا مي بندد و اين، بهترين راه براي حفظ سلامت جسمي و روحي کودکي است که نه خوب و بد را مي شناسد و نه مي تواند بفهمد و بشناسد.

  گام به گام رو به سعادت:
  مادر مسلمان، در کنار همه محبت هاي مادرانه و عاطفه بي پاياني که خداوند به او بخشيده، چون راهنمايي است که کودک را از همان ابتدا با اصول اسلامي آشنا مي کند. او با نقل داستان هاي واقعي يا تخيلي، تذکر گام به گام و بيان کودکانه از واقعيت ها و بايدها و نبايدها، کودک را با رفتاري مطلوب و اسلامي پرورش مي دهد، آن گونه که اين رفتارها از همان آغاز کودکي در وجود کودک برجسته مي شود. چنين مادراني که راه سعادت را بر روي فرزندان خود مي گشايند، شايسته تحسين و پاداش الهي هستند.

  عظمت مقام مادر:
  در قانون خلقت، هرچه مقام آفريده اي بالاتر است، وظايف او هم سنگين تر مي شود. در اين ميان، زن که به عنوان انسان، جانشين خدا در زمين و به عنوان مادر، پرورش دهنده افراد جامعه بشري است، از مقام بلند و والايي برخودار است. آيت الله جوادي آملي، در مورد عظمت مقام مادر و وظايف او چنين مي نويسد: «يک سلسله مسئوليت هاي پرورشي به عهده مادر است که مرد از آن محروم است. زن حداقل سي ماه يک سري مسئوليت هايي دارد که مرد ندارد. در اين سي ماه که کودک مستقيماٌ از مادر تغذيه مي کند، مادر مسئول حفظ دو نفر است؛ يکي براي خود و ديگري براي کودک. آيا اين عظمت زن نيست؟ اين مسئوليتي نيست که ذات اقدس الهي به زن داده است که به زن فرمود: مسئوليت در حفظ انديشه ها، افکار و عقايد بيش از مرد است. تو مسئول دو نفري. از اين رو مواظب افکار و انديشه هايت باش؛ زيرا که بسياري از مسائل، از راه انديشه به فرزند مي رسد».

  تعالي انديشه در مادر:
  حساسيت مقام زن و دشواري وظايف او، و سنگيني اموري که در خلقت بر عهده او نهاده شده، بسيار دشوار و در عين حال ظريف و دقيق است. توجه مادران به اين وظايف حساس، باعث سلامت جامعه بشري است. استاد جواد آملي در اين باره چنين مي نويسد: «اگر مادري بداند که انديشه هاي او در کودک اثر مي گذارد، انديشه ها و بينش هاي خود را تعالي بيشتري مي بخشد، وظيفه مادري تنها اين نيست که با وضو بچه را شير بدهد و (يا هنگام شير دادن) «بسم الله» بگويد که اينها امور ظاهري و عبادت هاي ظاهري است؛ بلکه دين مي فرمايد: مواظب انديشه هاي خودت نيز باش».

  تجليل ويژه از مادر:
  خداوند در جاي جاي قرآن کريم، به تکريم و احترام پدر و مادر و احسان به آنها سفارش و در مواردي، احسان به والدين را در کنار عبادت حق ذکر مي کند. ولي با همه اين توصيه ها، در جايي که از زحمات آن دو ياد مي کند، تنها از دشواري هايي که مادر تحمل کرده نام مي برد و مي فرمايد:« ما انسان را سفارش کرديم که به پدر و مادرش نيکي کند، (خاصه مادر) زيرا مادرش (بار وجود) او را به سختي حمل کرده و به سختي فرو نهاده است.» بله آن جا که سخن از سختي ها و زحمات است، خداوند نام مادر را به صورت مخصوص بيان مي دارد تا بلنداي حق او بر فرزند، آشکار گردد.

  بلنداي مقام مادري:
  استاد جوادي آملي درباره توجه و اهتمام زنان به امور خانواده و وظيفه حساس مادران مي فرمايد: «مبادا ارزش هاي مادي و عادي، مقام والاي مادري را به دست نسيان بسپارد و آن را کمتر از سمت هاي ديگر وانمود کند و خانه داري و مديريت داخلي خانواده که رکن اصيل جامعه اسلامي است، کم رنگ گردد».

  منزلت رفيع مادر:
  حساسيت وظايف مادر به قدري والا و دقيق است که توجه يا عدم توجه به آن، تأثير آشکار و عميقي بر آينده کودک و جامعه مي گذارد. در حقيقت، مقام مادري پستي کليدي در جامعه است.
  استاد جوادي آملي در مورد مقام مادر مي فرمايد: «نه اعضاي خانواده مجازند مقام شامخ مادري را تنزل دهند، نه افراد جامعه مي توانند منزلت رفيع مديريت داخلي خانه را سبک تلقي کنند، نه نظام حکومتي و سيستم اداره جامعه حق دارد از بهاي لازم آن غفلت يا تغافل کند، و نه خود زنان مأذونند که از شناخت چنين جايگاه رفيعي جاهل بوده و يا تجاهل نمايند.»

  دعا براي والدين:
  خداي متعال در کتاب آسماني اش، قرآن کريم، در چهار مورد احسان و اکرام والدين را بلافاصله بعد از توحيد و عبادت خود ذکر کرده که اين نشان دهنده تأکيد بر وجوب احترام و احسان به والدين و بزرگ داشت مقام آنان است. افزون بر اين، در موارد چندي نيز مؤمنان را به دعا در حق والدين و طلب آمرزش براي آنان توصيه کرده است. ما نيز در اين روز بزرگداشت مقام مادر، دست به دعا بر مي داريم و از خداي يگانه براي همه مادران مهربان برکت، رحمت و عزت مي طلبيم.

  گاه نيازمندي:
  مادران اسوه هاي فداکاري، جلوه هاي صبوري و آينه هاي بردباري اند که کودک را از آغاز بودنش در آغوش پر مهر خويش گرفته و در پناه حمايت خود مي پرورانند. لحظه اي از فکر کودک خود غافل نمانده و اندکي بي توجهي به او روا نمي دارند. چه زيباست اگر چنين اسوه هاي صبوري و فداکاري را، گاهِ پيري که نيازمند حمايت و هم ياري اند، با مهرباني و رحمت بپذيريم، دست ياري به سويشان بگشاييم، و مقام بلندشان را پاس داريم. 5. 3 کاربر برای این پست سودمند از ali266 عزیز تشکر کرده اند:


 6. #32

  پیش فرض

  سرود مادر

  در بوسه هاي مادر
  خورشيد نور باران
  آغاز روز تازه
  لبخند بامدادان


  در خنده هاي مادر
  عطر خوش گلستان
  زيبايي طبيعت
  شادابي بهاران.

  مادر تو روح و جاني
  مادر تو جاوداني
  با من تو مهرباني
  با من تو همزباني


  مادر تو بهتريني
  مادر تو نازنيني
  مادر تو دلنشيني
  بر حلقه ام نگيني.

  مادر هميشه بيدار
  مادر هميشه در كار
  باشد براي فرزند
  مادر هميشه غم خوار
  مادر هميشه خوش قلب
  مادر هميشه دل سوز
  مادر هميشه روشن
  خورشيد عالم افروز.

  در چشم هاي مادر
  آبي آسماني
  روًياي سبز نوروز
  معناي زندگاني


  در اشك هاي مادر
  پاكي آب باران
  رنگين كمان روشن
  آواي چشمه ساران.

  مادر زعشق سرشار
  روح نثار و ايثار
  در راه كودكانش
  مادر بود فداكار


  مادر چراغ خانه
  گرماي آشيانه
  مهرش درون قلبم
  ماناست جاودانه.

  مادر هميشه بيدار
  مادر هميشه در كار
  باشد براي فرزند
  مادر هميشه غم خوار
  مادر هميشه خوش قلب
  مادر هميشه دل سوز
  مادر هميشه روشن
  خورشيد عالم افروز.

  در نغمه هاي مادر
  لالايي محبت
  شعر بلند پيوند
  آواي انس و الفت


  در پند هاي مادر
  شيريني سعادت
  آسايش دو گيتي
  شادي بينهايت.

  مادر تو صبح پاكي
  برتر ز آب و خاكي
  در مشرق محبت
  خورشيد تابناكي


  تو مايهً غروري
  سرچشمهً سروري
  سرشار شعر و شوري
  بخشندهً شعوري.

  مادر هميشه بيدار
  مادر هميشه در كار
  باشد براي فرزند
  مادر هميشه غم خوار
  مادر هميشه خوش قلب
  مادر هميشه دل سوز
  مادر هميشه روشن
  خورشيد عالم افروز.

  مادر دلش رحيم است
  قلبش مرا حريم است
  روحش پناهگاهم
  در لحظه هاي بيم است


  قلبش طپد برايم
  خود را كند فدايم
  پر ميشوم ز شادي
  چون ميكند صدايم.

  بخشندهً جوانيست
  معناي زندگانيست
  لبخندش آسمانيست
  شادي جاودانيست


  آرامش نسيم است
  بخشنده و كريم است
  در بوستان هستي
  چون گل پر از شميم است.

  مادر هميشه بيدار
  مادر هميشه در كار
  باشد براي فرزند
  مادر هميشه غم خوار
  مادر هميشه خوش قلب
  مادر هميشه دل سوز
  مادر هميشه روشن
  خورشيد عالم افروز.


 7. 3 کاربر برای این پست سودمند از ali266 عزیز تشکر کرده اند:


 8. #33

  پیش فرض

  چند سال پيش در يک روز گرم تابستان پسر کوچکي با عجله لباسهايش را درآورد و خنده کنان داخل درياچه شيرجه رفت. مادرش از پنجره نگاهش ميکرد و از شادي کودکش لذت ميبرد. مادر ناگهان تمساحي را ديد که به سوي فرزندش شنا ميکند. مادر وحشت زده به سمت درياچه دويد و با فرياد پسرش را صدا زد. پسر سرش را برگرداند ولي ديگر دير شده بود.
  تمساح با يک چرخش پاهاي کودک را گرفت تا زير آب بکشد. مادر از راه رسيد و از روي اسکله بازوي پسرش را گرفت. تمساح پسر را با قدرت ميکشيد ولي عشق مادر به کودکش آنقدر زياد بود که نميگذاشت او بچه را رها کند. کشاورزي که در حال عبور از آن حوالي بود، صداي فرياد مادر را شنيد، به طرف آنها دويد و با چنگک محکم بر سر تمساح زد و او را کشت. پسر را سريع به بيمارستان رساندند. دو ماه گذشت تا پسر بهبودي مناسب بيابد.
  پاهايش با آرواره هاي تمساح سوراخ سوراخ شده بود و روي بازوهايش جاي زخم ناخنهاي مادرش مانده بود. خبرنگاري که با کودک مصاحبه ميکرد از و خواست تا جاي زخمهايش را به او نشان دهد. پسر شلوارش را کنار زد و با ناراحتي زخم ها را نشان داد، سپس با غرور بازوهايش را نشان داد و گفت: اين زخم ها را دوست دارم، اينها خراش هاي عشق مادرم هستند.
  قصه نیستم که بگویی
  نغمه نیستم که بخوانی
  صدا نیستم که بشنوی
  یا چیزی چنان که ببینی
  یا چیزی چنان که بدانی
  من درد مشترکم مرافریاد کن!

 9. 3 کاربر برای این پست سودمند از sun_58 عزیز تشکر کرده اند:


 10. #34

  پیش فرض

  گل چه باشد كه كنم هديه به لطفت مادر
  توبگو تا كه ببازم به رهت جان امشب

 11. 3 کاربر برای این پست سودمند از sarv_kl عزیز تشکر کرده اند:


 12. #35

  پیش فرض

  گریه کردم مثل ابرا بی تو مادر

  شد دل من جای غصه ها بی تو مادر

  رسول خدا گفت بهشت زیر پای توست بخواب مادر

  برای همیشه قلبم فقط جای توست بخواب مادر

  رفتی و من تنها ماندم

  با غصه و غم ها ماندم

  گر که تو را آزردم من مادر حلالم کن

  بعد از تو بی پناهم

  ای که بودی تکیه گاهم

  خیز و بنگر اشک و آهم مادر حلالم کن
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 13. یک کاربر برای این پست سودمند از شـیرین عزیز تشکر کرده اند:


 14. #36

  پیش فرض

  غزل گونه اي شايد كوتاه در وصف مامان گُلم

  از اين دنيا چه دلتنگم بخوان آواز بيداري
  نگو آخــــر كه لالايي هرشب را نــــداري
  نگو گهـواره ام در خاطراتت مانده خالي
  بگو مادربراي كودكت امشـب چه داري؟
  ببر امشب مـــرا تا خوابهــاي عاشقانه
  بگو ديگر براي گريه هــايم بيقـــــراري
  دلم در تنگناي زندگي بيتـاب پژمــــرد
  مراقدري نوازش كن تواي خوب بهاري
  بمان مادر پناهم شانه هاي كوچك تو
  مرادرياب اي خوب دراين شبهاي بيداري
  بهترين چيز نگاهي است كه از حادثه ي عشق تر است

 15. یک کاربر برای این پست سودمند از shadi.shadi68 عزیز تشکر کرده اند:


صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. شعری در وصف زن ذلیلان (طنز)
  توسط frozen angel در انجمن جوک و sms
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13-12-11, 22:11
 2. راههاي غلبه بر بي حوصلگي و دلزدگي
  توسط MahooR در انجمن روانشناسی فردی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 01-01-10, 12:49

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: