کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 12 , از مجموع 12

موضوع: Oooo تبدیل واحد پول ایران از ریال و تومان به داریک oooo

 1. #1

  Exclamation Oooo تبدیل واحد پول ایران از ریال و تومان به داریک oooo

  فارس: يك كارشناس سكه گفت: چنانچه قرار باشد يك واحد پول ملي فارسي براي ايران تعيين گردد، «داريك» يا «دريك» يا «زريك» نام اصيلتري است.

  صديقه فروغيان گفت: در دوره هخامنشي از دريك براي سكه هاي طلا و از «سيكل» يا «شكل» براي سكه هاي نقره استفاده مي شد.

  وي افزود: در دوره اشكاني نيز از «دراخم» كه بعدها «درهم» نام گرفت نيز استفاده مي شد، ولي اين واحد پولي نيز همچون ريال و تومان عاريت گرفته از زباني غير فارسي (يوناني) بود.

  اين كارشناس سكه گفت: ايرانيان نخستين ملتي هستند كه در دوره ايلخاني اقدام به چاپ اولين اسكناس در جهان نموده و اسكناس خود را «چاو» ناميدند.


  وي افزود: واژه «چاو» از زبان مغولي گرفته شده است. «چاو » اولين بار در تبريز به چاپ رسيد، ولي در پي يك شورش در اين شهر (ناشي از عدم شناخت نسبت به اسكناس و احتمال هر گونه سوء استفاده ناشي از چاپ آن)، توليد اين اسكناس متوقف شد تا اينكه در دوره قاجار اسكناس ديگري با واحد پول «تومان» منتشر شد.

  وي اضافه كرد: گرچه چاو را به چينيان نيز منتسب مي دانند ولي اين اسكناس اول بار در ايران منتشر شد.

  فروغيان با بيان اينكه «تالانت» و «مين» از اسامي اوزان دو

 2. 8 کاربر برای این پست سودمند از Vahid عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #2

  Exclamation

  ادامه بحث از خبر گزاری دیگر :

  به گزارش«جهان» عبدالحسين ساسان در گفت وگو با فارس اظهارداشت: براي ملت بزرگي چون ايران با يك پيشينه عظيم تاريخي درست نيست كه واحد پول خود را از كشورهاي غربي به عاريت بگيرد و لذا لازم است به جاي استفاده از ريال يا تومان يا حتي قران، از يك اسم فارسي قديمي همچون داريك يا دريك (داريوشي) بهره گرفته شود.

  وي افزود: بنابر نظر كريستين سن متخصص تاريخ ايران باستان، قبل از داريك نيز واحد پولي به نام «تالانت » وجود داشته است.

  عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان اضافه كرد: چنانچه از براي واحد پول ملي از يك نام فارسي بهره گرفته نشد، حداقل به بهره گيري از زبانهاي قوميتي ايراني چون آذري، كردي، لري و... اقدام شود.


  * حذف سه صفر يك امر اجتناب ناپذير است

  ساسان با بيان اينكه حذف سه صفر يك امر اجتناب ناپذير است گفت: حذف سه و حتي 4 صفر كاري است كه خود مردم اقدام به آن نموده اند تا حدي كه طبقات پايين جامعه ديگر از واحد ريال استفاده نكرده بلكه در محاورات مالي خود از تومان استفاده مي كنند.

  وي با اشاره به اينكه طبقات متوسط به بالا، نيز با واحد ميليون كارمي كنند افزود: به هر صورت شاهديم كه طبقات محروم يك صفر، طبقات متوسط 2 تا 4 صفر و طبقات ثروتمند 6 صفر را حذف كرده اند.

  اين اقتصاددان ادامه داد: اگر دولت به حذف سه صفر اقدام كند در اين امر پيشتاز نبوده بلكه عملا دنباله روي مردم بوده است.

  وي افزود: حذف سه صفر در دوره هاي پيشتر از اين نيز مطرح بوده ولي شجاعت لازم براي تحقق آن وجود نداشت.


  * حذف سه صفر تورم زا نيست


  عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان گفت: من نسبت به حذف سه صفر و تغيير واحد پول ملي بسيار خوشبين هستم و معتقدم كه اين كار تورم زا نيست.

  وي افزود: نگراني هاي موجود در خصوص آثار رواني اين كار نيز چندان به جا نمي بينم چرا كه عمر آثار رواني آن خيلي كوتاه است و در بلند مدت تاثيرگذار نيست.

  ساسان اضافه كرد: من در بين نظرات كارشناسان هنوز به استدلالي كه به واسطه آن بتوان رابطه اي بين تورم و حذف سه صفر يافت، بر نخورده ام.

  وي با بيان اينكه حذف سه صفر امكان تسهيل در مبادلات مالي مردم را فراهم مي سازد گفت: اين كار مي تواند از نظر رواني جايگاه ايران را در جهان ارتقا دهد و براي آنهايي كه تاريخ را مي شناسند، يادآور امپراطوري گذشته ايران باشد و از سويي نيز با يك اثر رواني مثبت،‌ منجر به ايجاد غرور و افتخار ملي در مردم كشورمان شود.


  * تورم صفرهاي حذفي را جبران مي كند

  اين استاد دانشگاه گفت: بهتر آن است تا قبل از اجراي طرح حذف سه صفر، ابتدا تورم كنترل شود، در غير اين صورت صفرهاي حذف شده ، در اثر تورم دوباره جبران مي شود.
  وي افزود: شرايط حاضر بهتر موقعيت براي تخفيف و مهار تورم است.


  * مراقب جاعلان باشيم

  ساسان گفت: هر قدر پول درشتتر مي شود احتمال جعل آن بيشتر مي شود، به طوري كه الان اسكناسهاي دوهزارتوماني نسبت به 500 توماني از توجيه اقتصادي براي جعل آن توسط جاعلان برخوردار است.

  وي افزود: به همان نسبت كه ويژگيهاي امنيتي اسكناسها افزايش مي يابد و تكنولوژي اجازه انتشار اسكناسهاي اصيل را به بانك مركزي مي بخشد به همان نسبت نيز امكان استفاده از اين تكنولوژي براي جاعلان فراهم مي شود.


  * تجربه ساير كشورها

  عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان گفت: در آلمان بعد از جنگ و ايتاليا نيز شرايطي به وجود آمد كه ارزش پول ملي در آنها به شدت پايين آمده و به همان نسبت نيز غرور ملي از بين رفته بود.

  وي افزود: در بسياري از كشورها با حذف صفرهاي اضافي و تغيير واحد پول ملي ، امكان انسجام اقتصادشان فراهم تر شد.

  ساسان ادامه داد: در برخي كشورها نيز وقتي پول آنقدر بي ارزش شد كه حكم كاغذ را يافت (مانند شوروي پس از فروپاشي ، يوگسلاوي و عراق پس از جنگ يا در محاصره اقتصادي) و به استفاده غيرپولي مردم چون تنظيف رسيد.

  وي افزود: واحد پول ملي هر كشوري نماد و عصاره كار و تلاش آن ملت است و لذا بايد با قوي كردن آن موجبات افزايش افتخارات مردم را فراهم كرد.

 5. 6 کاربر برای این پست سودمند از Vahid عزیز تشکر کرده اند:


 6. #3

  پیش فرض

  * حذف سه صفر و بحث صرفه جويي

  ساسان با اشاره به تفاوتهاي زبان انگليسي و آمريكايي گفت: اين دو زبان به لحاظ نوشتاري تفاوتهايي با هم دارند. به طور مثال ou مورد استفاده در انگليسي اصيل، در زبان آمريكايي u آن حذف شده است.

  وي افزود: از نظر آمريكاييها حذف اين حرف صرفا حذف يك u نيست بلكه حذف ميلياردها u است كه روزانه مورد استفاده مردم قرار مي گرفت و حال با اين كار در وقت آنها صرفه جويي مي شود.

  عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان گفت: اين كار قابل تسري به سه صفر نيز مي باشد يعني حذف سه صفر مساوي است با صرفه جويي در زمان، تسريع در انجام عمليات بانكي ، حسابداري و حسابرسي و ... .


  * جايگزيني تدريجي اسكناسهاي جديد

  وي با بيان اينكه اسكناسهاي جديد (با حذف سه صفر و واحد پول جديد) مي توانند در يك سير عادي وارد گردش پولي كشور شوند ، براي اين كار كافي است كه بانك مركزي اعلام كند كه مثلا يك داريك معادل هزارتومان است يا يك تالانت مساوي 10 هزار تومان.

  ساسان گفت: در شرايطي كه يك نظام حكومتي عوض مي شود ضرب الاجلي براي جايگزين اسكناسها تعيين مي شود ولي در اين كار ضرورتي به تعجيل نيست.

 7. 6 کاربر برای این پست سودمند از Vahid عزیز تشکر کرده اند:


 8. #4

  Lightbulb نتایج تحقیقات من

  نتایج تحقیقات من از داریک

  داریوش کبیر در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد .  طبق نوشته مورخان یونان که کارهای داریوش بزرگ را دقیقا و وسیعا شرح داده و بررسی های مستشرقین اروپایی، پول رسمی ایران (سکه داریک) در ژانویه سال 2006 (ماه جاری) 2 هزار و 510 ساله می شود. داریوش بزرگ دستور ضرب این سکه را در نخستین ماه زمستان سال 504 پیش از میلاد داده بود. سکه های داریک (گرفته شده از نام داریوش) که تا پایان عهد هخامنشیان رایج بودند دارای وزن تقریبا برابر بودند و از این نظر ایران در صدر ملل قرار دارد.


 9. 5 کاربر برای این پست سودمند از Vahid عزیز تشکر کرده اند:


 10. #5
  همکار سابق
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  محل سکونت
  سلول شماره آخر
  نوشته ها
  1,894
  Thanked: 8615

  پیش فرض

  منم دقیقا دیروز یه چیزایی شنیدم پس واقعیت داره....

  من که تو همین ریالش مونده بودم حالا باز میخواد عوض شه:icon_pf (27)::icon_pf (26):
  بی خبر زنگ در رو میزنم...
  به ناله و شیون راهنمای ملتهبم مسکنی زور چپون میکنم...
  حیف که با آشناها رودربایستی دارم ,
  وگرنه هرگز به موهای افکار لت و پارت چنگ نمی زنم...


  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 11. 3 کاربر برای این پست سودمند از LoveXx عزیز تشکر کرده اند:


 12. #6

 13. 2 کاربر برای این پست سودمند از nazila_jon عزیز تشکر کرده اند:


 14. #7

  پیش فرض

  چون زبان اون موقع فرق داشته با الان ، تلفظات هم فرق می کرده ، برای همین

  «داريك» يا «دريك - درایک» يا «زريك» هر سه تلفظ میشده و در آثار آن زمان دیده شده .:icon_pf (51):
  ولی «داريك» مشهورتر از همه هست .
  ویرایش توسط Vahid : 05-09-08 در ساعت 15:41

 15. 3 کاربر برای این پست سودمند از Vahid عزیز تشکر کرده اند:


 16. #8

  پیش فرض

  همینطوری پول داره بی ارزش تر میشه ... پشت بندش یه تورم توپ رو هم داریم

  همینجوری تو شمارش پول ملت مشکل دارن دیگه اینم بیاد توی پولها که دیگه هیچی باید یه ساعت طرف بشینه تبدیلات ریاضی انجام بده (فقط فکرش رو بکنید فکر کنم رکورد بشکنیم توی انواع اسکناسها ):icon_pf (26):.
  ویرایش توسط Takavach : 05-09-08 در ساعت 16:58
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 17. 3 کاربر برای این پست سودمند از Takavach عزیز تشکر کرده اند:


 18. #9

  پیش فرض

  وا چه چیزا
  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

 19. 2 کاربر برای این پست سودمند از apachi عزیز تشکر کرده اند:


 20. #10

  پیش فرض

  بسیاری از باستان شناسان همچون «کریستین سن» معتقدند؛ ریال یک واژه عاریتی از زبان اسپانیولی و تومان واژه ای ترکی است که در آستانه حذف سه صفر از پول ملی، بهتر است برای این مولد فرهنگی، یک نام ایرانی مانند «داریک» یا «تالانت» انتخاب شود. در دوره هخامنشی از واحد «داریک» یا «دریک» برای سکه های طلا و از «سیکل» یا «شکل» برای سکه های نقره استفاده می شد.


  در دوره اشکانی نیز «دراخم» که بعدها «درهم» نام گرفت استفاده می شد، ولی این واحد نیز همچون ریال و تومان عاریت گرفته از زبان غیرفارسی (یونانی) بود.

  ایرانیان نخستین ملتی هستند که در دوره ایلخانی اقدام به چاپ اولین اسکناس در جهان کرده و اسکناس خود را «چاو» نامیدند.واژه «چاو» از زبان مغولی گرفته شد.


  اسکناس «چاو» اولین بار در تبریز به چاپ رسید، ولی در پی یک شورش در این شهر (ناشی از عدم شناخت نسبت به اسکناس و احتمال هرگونه سوءاستفاده ناشی از چاپ آن) تولید این اسکناس متوقف شد تا اینکه در دوره قاجار اسکناس دیگری با واحد پول «تومان» منتشر شد.

  به گفته صدیقه فروغیان کارشناس سکه، هرچند چاو را به چینیان نیز منتسب می دانند، ولی این اسکناس اولین بار در ایران منتشر شد. او معتقد است در بین واحدهایی که پول ملی ایران به خود دیده داریک اصیل تر و ملی تر از سایرین بوده است.

  عبدالحسین ساسان عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان نیز در این خصوص می گوید: «برای ملت بزرگی چون ایران با یک پیشینه عظیم تاریخی درست نیست که واحد پول خود را از کشورهای غربی به عاریت بگیرد، لذا لازم است به جای استفاده از ریال یا تومان یا حتی قران، از یک اسم فارسی قدیمی همچون داریک یا دریک (داریوشی) بهره گرفته شود.»

 21. #11

  پیش فرض

  تومان یه واژه مغولی به معنای یک دسته 10 تایی است
  مثلا اونها به 10 تا سرباز می گفتن 1 تومان کما اینکه ما به 10 ریال میگیم یه تومان
  من در این آبادی پی چیزی میگشتم
  پی خوابی شاید
  پی نوری , ریگی , لبخندی

 22. یک کاربر برای این پست سودمند از bahare_ram عزیز تشکر کرده اند:


 23. #12
  I.M.
  Guest

  پیش فرض

  ما كه فعلا اوضاع پوليمون بي ريخته...:icon_pf (40):

 24. یک کاربر برای این پست سودمند از I.M. عزیز تشکر کرده اند:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 03-11-16, 10:12
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 17-10-12, 03:30
 3. چک پول 200 هزار تومانی هم چاپ شد
  توسط shahpoor در انجمن بانکداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 13-10-09, 11:49

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: