جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: داستان ضرب المثل ها رو میشناسید؟

همکار سابق sogol آواتار ها

Lightbulb داستان ضرب المثل ها رو میشناسید؟

دوستان عزیز اگه داستانی در مورد ضرب المثلها میدونید مضایقه نكنید و ما را با كلام خویش سر افراز كنید
    سپاسگزارم

بـــه يــــــزدان كه گـــرمـــــــــا خــــــــــــــــــــــرد داشتيم
    كجـا ايـــــــــــــن ســــــــرانجــــــــــــ ام بـــــــــــد داشتيم

Link URL:
    لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

Link URL:
    لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

2. 2 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

چه کشکی چه پشمی

یه روز آقا گرگه از اون دور پیداش میشه

چوپان بیچاره هم از ترس میره رو درختی كه زیر سایش خوابیده بود

شروع میكنه التماس به خدا

كه خدایا این گوسفندا مال من نیست اگه یكی ازشون كم بشه صاحبش پدرمو صلواتی میكنه

خدا یا كشك و پشم این گوسفندا را نذر میكنم

آقا گرگه هم كه گویا سیر بوده راهشو كج میكنه و عبور میكنه

چوپان از درخت میاد پایین

یه نفس راحت میكشه

سرشو به طرف آسمون میكنه

میگه آخدا خودت میدونی كه من نه صاحب این گوسفندام نه كشك و پشمی دارم بهت بدم

آخه خدا جون چه كشكی چه پشمی

از این به بعد چه كشكی چه پشمی ضرب المثل شد

Link URL:

Link URL:

4. 4 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

من خیک رو رها میکنم خیک منو رها نمیکنه

آورده اند که دو تا رفیق سرپل خواجو ايستاده بودن به تماشاي سيلي كه رودخانه رو لبالب كرده بود

ناگهان متو جه ميشن يك خيك بزرگ پر از روغن روي آب شناوره

حسين كه شناگر ماهريه

وسوسه ميشه كه بپره تو آب و خيك روغن رو بيرون بياره

رفيقش ميگه بابا ولش كن خطرناكه

بالاخره طمع پشم بصيرت حسين آقاي اصفهاني رو كور ميكنه

شيرجه ميزنه تو آب

خودشو به خيك روغن ميرسونه

خلاصه دوست حسين آقا كه از بالا نظاره گر بود

مي بينه كه حسين خيك روغن رو گرفته و گاهي ميره زير آب گاهي مياد بالا

داد ميزنه كه خيك رو ولش كن غرق ميشي بيا بالا

غافل از اينكه اين خيك روغن نيست بلكه يك خرس بزرگه كه سيل اونو از بالا آورده

القصه هر چقدر فرياد ميزنه كه خيك رو ولش كن
    ميبيه كه حسين ول كن خيك نيست

حسين بيچاره هم در آب فرياد ميزنه من خيك رو ول ميكنم خيك منو ول نميكنه

و از اين به بعد بود كه اين جمله حسين ضرب المثل عام و خاص شد

Link URL:

Link URL:

6. 4 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

تعارف شاه عبدالعظیمی

اون قديم ها زمان قاجار كه زن ها چادر چاقچور سر ميكردن

پنجشنبه جمعه به بهانه زيارت درشكه سوار ميشدن و به اتفاق خانواده ميرفتن شابدلعظيم

بعد چون جمعيت زياد بود و همه كنار هم سفره ها رو پهن ميكردن

الكي براي تعارف به خانواده هاي مجاور يا كساني كه عبور ميكردن

ميگفتن بفرماييد نهار و ...

به همين خاطر اين تعارفات الكي و براي نبودن عريضه به ضرب المثل تبديل شد

و معروف شد به تعارف شابدلعظيمي

Link URL:

Link URL:

8. 4 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

انشاءاله بز است

روزي روزگاري در يكي از روستاهاي فومن

آخوندي هر روز صبح در مسجد روستا نماز جماعت بپا ميكرد و همه اهالي عادت كرده بودند كه هر روز صبح نماز را به جماعت برگزار كنند

يه روز صبح كه ملا خواب ميمونه

با عجله وضو ميگيره و عبا و عمامه ميكنه به سرعت بطرف مسجد ميره تا قبل از طلوع آفتاب نماز جماعت رو با اهالي روستا بخونه

وسط راه سگي از رودخانه بيرون مياد و خودشو آنچنان ميتكونه كه تمام سر ولباس آخوند كثيف ميشه و نجس

آخوند هم كه ميبينه وقت تنگه و مردم منتظر اقامه نمازصبح هستن و ديگه وقت عوض كردن لباس رو نداره

چشماشو ميبنده و زير لب با خودش ميگه انشاءاله كه بز است

Link URL:

Link URL:

10. 3 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

يک کلا غ و چهل کلا غ

ا ز متون تا ريخ کهن گو يش ها ي مــرد مي سر زمين پر با ر فرهنگ و د ا نش آ ريا زمين که روز گا ري خــرا سا نش مي نا ميد ند خبر ميد هند ـ که ا ند رين د يا ر
    معر فت پرور دهقا ن مــر د ي متجر ب و با تد بير در يکي ا ز روزها ي نسق بذ ر گند م تير ما ه سا ل با نيرو ي د و بازو و گا و و نو ک تيز تيش آ هنين کند ه خو يش د ل ز مين را ميشکا فت و د ا نه د انه گند مي بذ ر گو نه د ر آ ن مي ا فشا ند تا روز و روز گا را ن
    د يگــر ي بتوا ن ا ز آ ن ثمر ي چيند ـ ا ند ر ين لحظه شخم نا گها ن تيش کند ه
    گا ورا ني آ ن به زمين فرو رفت چا له عميقي پد يد ا ر گر د يد کهن مر د د هقا ن پيشه د يد ه به چا له د وخت در ترصد نگاهش بر ق زر ها ي سر خ چشما نش را خير ه سا خت و د ا نست که گنجي ا ز زر سيم مقا بل ديد گا نش نمود ا ر گر د يد ه ـ گا وا ن جو غ کر د ه را کنا ر زد و خو د بر پلو ش زمين نشست تا سيما ي آ يند ه گنج طلا و نقر ه را د ر
    ذ هن خو يش مجسم سا زد که فــر د ا آ ن د رد سر ي بر ا يش با ر نيا يد و آ نگا ه سر را د ر گر يبا ن تفکر فر و بر د ه و تما م اورا ق زندگي خو يش را د ر ذ هن و ر ق زد و سر انجا م به پا خا ست و دست ا ز کا ر کشيد و با گا و ان غلبه کا ر خو يش ره بسو ي خا نه نمو د همينکه پا ي کهن مــر د رو سن ضمير د ر خا نه طنين ا ند ا ز شد
    پيره زنش ا ز کنا ر چر خ ريسندگي بلند شد ه و به استقبا ل مــرد خو د رفت تا ا ز او
    پذ ير ا ئي کند با يک نگا ه سيمای شوهر را آ شفته ديد جوياي احوا ل پير مر د شد ـ دهقا ن دور ا نديش هر چند کوشيد تا راز درون را پنها ن کند ا ما پرسشهای پيا پي ز ن
    ا و را وادار سا خت تا نها يتاً چيز ي بگو يد سر انجا م مر د مد بر با تد بير ا يکه با خو د اند يشيد ه بو د لب به سخن گشو د و گفت : نپرس ز ن که امروز بر من چي گذ شت
    چا شت که ا ز گا و را ني ما ند ه شد ه بو د م گا و ها را به چر ا گذ ا شتم و خو د د ر زير د ر ختي لختي بخو ا ب رفتم که اند کي ما ندگي ا م کم شو د نه خو ا ب بود م و نه بيدار د ر حا لت نيمه خو اب و نيمه بيد ا ر نا گها ن احسا س کــردم که ا ز پشتم چيزي بيرون ميا يد ـ لحظه ای نگذشت که د يد م کلا غ سفيد ر نگي ا ز پشتم بير و ن جهيد و به
    آ سما ن پر وا ز کـــر د من ا ز آ ن لحظه به بعد در اندوه ام که بر من چي گذ شت ـ
    نيو ش اين سخن ا نديشمند ا نه پير مــر د پير ه زن سا د ه د ل را بد نيای با و ري ها ي صا د قا نه اش کشيد و ا ند وه نا کش سا خت ـ تا اينکه شب فر ا ر سيد ز ن کهن سا ل با د نيا ي از تفکــر سر بر با لين خو ا ب گذ اشت ـ فر د ا آ ن شب پير ز ن که ا ز غصه و
    ا ند و ه د ر خو د مي پيچيد و بد نيا حير ت آ ور زما نه خو يش فر و ر فته بو د اما با يک کلا م ذهني که گو يا آ خر زما ن شد ه و پر يد ن کلا غ هم ا ز تن آ د ميز ا د نشا نه ا ز
    آمد ن قيا مت است خو يشتن را تسلي ميد ا د و همد مي ميخو ا ست که د مي ا زين غم بياسايد اند رين اند يشه بو د که را هي خا نه همسا يه شد و زن همسايه که همسن و سال و يگا نه غمگسا ر پير زن د ر نا ملا يمت ها ي ز ند گيش به شما ر ميا مد بنا به رسم همسايه د ا ري بسا ط قصه پر د ا زي را پهن نمو د و مقا بل هم نشسته و چلم غصه کم کن و قصه شنو را با تنبا کو بر گ د ر ميا ن گذ ا شتند و آ نگا ه با فر و بر د ن د و د د ر حلقو م قصه و ا ر گر ه د ل را گشو د ند و ا ز د ر ي سخن بميا ن آ ور د ند ـ تا ا ينکه
    کلا غ سخن پير زن ا ز د لش پر يد و شر گفتر ين غصه د ل را با آ ب و تا ب غمگيينا نه که قضيه د ير و زي شو هر ش بود با همد ل خو يش د ر ميا ن گذ ا شت و گفت ـ و همز با نش شنيد و اما چي شنيد ني ـ گو يا که او تنها نشنيد ا نگا ر که حر ف پير زن آ وا ي
    د ر خود د ا شت که ا ز آ ن لحظه به بعد طنين اند ا ز هر بر زن و کو ي شد ه و نقل قصه گو و قصه پر د ا زا ن حلا جگر محا فل خو ا ص و عا م گر د يد ـ همين بو د که آ هسته آ هسته با حفظ کيفيت آ ن قو س صعود ي خود را پيمو د ه و عد د يک کلا غ به چهل کلا غ ر سيد ـ تا ا ينکه حا کم شهر از ا ين د ا ستا ن حير ت آ و ر و تد بير منشنا نه د هقا ن آ ز مو ن د يد ه آ گا هي يا فت و حکم ا حضا ر ش را بد ر با ر صا د ر نمو د ـ د هقا ن پيشه متجر ب ا ز ينکه ميد ا نست قضيه ا ز چي قــر ا ر است به د ر با ر حا کم حضو ر يا فت ـ حا ضر ين د ر با ربه شمو ل حا کم نگا ه ژ ف بر قا مت د هقا ن مر د ضعيف ا ند ا م ا ند اخته و سر ا پا به شنيد ن د ا ستا ن حير ت انگيز پير مــر د قصه آ فر ين شد ند ـ تا ا ينکه حا کم سکو ت را شکستا ند و پير مــر د را گفت ـ شنيد ه ام که چهل کلا غ د ر هنگا م خو ا ب ا ز تنت بير ون جهيد ه بگو چي گو نه بو د و بر تو چي گذ شت ـد هقا ن پير که ميد ا نست چگــو نه بد ا م پر د ا ز گر ان صيا د منشا نه خبر ي افتا ده با مکث کو تا هي گفت ـ ا ين ر شته سر دا ز دا رد و تا جا ي هم د ر خو د راز دارد ا گــر شخص حا کم ا جا ز ه د هد ـ تا خلو تي در ميا ن آ يد و تنها به ايشا ن بگو يم ـ شنيد ن ا ين سخن بر حير ت حا کم فزوني بخشيد و حکم خلو ت د ر با ر را داد ـ همينکه پير مــر د حا کم را تنها د يد سر سخن را با ز نمـــو د و گفت ـ شنيد ه بودم که بعضي ا ز حا کما ن زما نه گو ش شنو ا حقيقت و نه همز با ن گو يا به و ا قعيت د ا رند از هما ن تر س به ر ا زي
    بر خو رد م که ا گر زبا ن سر خ را به آ ن ميگشو د م سر سبز را اکنو ن د ر اين د ر بار از د ست ميد ا د م ـ حا کم خشمگين شد ه و گفت ـ چگو نه تو مر ا با اينگو نه حا کما ن
    بر ابر ميسا زي ـ د هقا ن پير بلاد رنگ گفت ـ چگو نه ند ارد خود بيا ند يش جهل کلا غ هر کد ام به و زن چهل مثقا ل يا بيشتر جمعاً د و يا سه من آيا همين تن ضعيف من قبول وزن کلا غ ها را د ارد و ا ز آ ن گذ شته تا کنو ن د ر ين سر زمين کلا غ سفيد ر نــگ
    د يـــد ه ـ حا کم با شنيد ن ا ين سخن خشم خــو د را فر و بر د و گفت ـ پس بگــو قضيه ا ز چي قــرار ا ست ـ پير ر و شن ضمير خند يد و گفت ـ روز ي بر ز مين خو يش شخم ميز د م که نا گها ن ا ز دل ز مين سو را خي نمو د ا ر شد و د يد م که طلا و نقر ه فر و ا ني د ر ز ير زمين گــو ر است ـ بعد سر آ نرا پو شا نيد م وبا خود گفتم که ا گــر اين خبر را با زن و خا نو اد ه د ر ميا ن بگذ ار م نشو د که از د هن بير و ن شد ه آ نگا ه به صد د هن فر و ر ود که چنين هم شد ـ و تا کنو ن يک گنج چهل گنج ميشد و شما ا ز من چهل گنج را ميخو استي و وا ي بر حا ل مز ا ر من بو د و سر م را از تنم جد ا
    مي سا ختي اينک اين شما و اين هم گنج يا فتني من ـ حا کم که د ر عمق تفکر ذ هني خويش ا ز شنيد ن ا ين د استا ن فر و ر فته بو د گفت ـ خو شم آ مد از تد بير عا قلا نه و
    فهم مد بر ا نه و ر است گــوي تو من اين گنج را به پا س ر ا ستي و هو شيا ر ي ات بتو بخشيد م خو د ت ميد اني و گنج باز يا فته ات ا ز طر ف من آ زاد ا ستي ـ پير مر د
    انديشمند با شنيد ن ا ين سخن تــر ک د ر با رنمود ـ د استان عملکر د پير مر د دهقا ن پيشه و مد بر د ر با ر گا ه د ل ها ي مـــر د م ا ين سر زمين ا ز آ ن زما ن تا کنون
    نشسته و هر گا هيکه گو ش به شنيد ن خبر ي ا ز ديا ر و د يا ران خو يش ميشو ند بلا د ر نگ بخو د ميگو يند نکند که يـــک کلاغ و چــهل کـــلا غ با شد.

Link URL:

Link URL:

12. 3 کاربر برای این پست سودمند از sogol عزیز تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)