کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: طرز تهيه انواع پلو و چلو

 1. #1

  Cool طرز تهيه انواع پلو و چلو

  نكاتي براي تهيه پلو وچلو


  پلو و چلو غذاهای اصیل ایرانی است که باید در طبخ آنها دقت و سلیقه کافی به‌کار برد تهیه یک پلو یا چلوی خوب هنر است و سلیقه یک کدبانوی ایرانی است پس لازم است به آنچه که ذیلاً تذکر داده می‌شود دقت بیشتری بشود.
  اولین نکته، تهیه برنج خوب و درجه یک است که به این علامت شناخته می‌شود: برنج خوب بلند و باریک و قطر آن در هر دانه به یک اندازه و رنگ آن کمی زرد بدون خرده است و زیر دندان کاملاً سفت و محکم می‌باشد بدیهی است که چنین برنجی از لحاظ قیمت گران‌تر تمام می‌شود ولی باید توجه داشت برنج‌های ارزان معمولی دارای ری کمتری است و مسلم است که تفاوت قیمت را ری بیشتر برنج خوب جبران می‌نماید. پس به صرفه ما است برای مختصر تفاوت قیمت مصالح دیگر و در نتیجه مرغوبیت غذا را از بین نبریم. نکته دیگر طرز خیس کردن برنج است که به طریق زیر انجام می‌شود: برنج را به دقت تمیز می‌کنیم با آب نیم گرم چند دفعه بدون اینکه زیاد چنگ بزنیم می‌شوئیم تا آب برنج کاملاً زلال شود بعد روی برنج مقداری آب گرم به حدی که دست را نسوزاند ولی گرمی آن کاملاً محسوس باشد می‌ریزیم آب باید ۴ انگشت تقریباً بالاتر از سطح برنج قرار بگیرد، بعد به نسبت هر یک کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک را شسته در پارچه سفیدی می‌پیچیم روی برنج قرار می‌دهیم بهتر است برنج را روز یا شب قبل خیس کنیم یا لااقل سه تا چهار ساعت قبل از طبخ خیس نمائیم در صورتی‌که برای خیس کردن برنج فرصت بیشتری باشد مقدار نمک یک کیلو و در فرصت کم یک کیلونیم خواهد بود. نکته سوم این است که ظرف طبخ باید وسیع باشد تا برنج روی هم انباشته و له نشود حرارت پخت برنج باید کاملاً یک نواخت باشد به‌طوری که زیر دیگ را بگیرد و زیاد هم تند نباشد و برای آبکش کردن برنج بهتر است از سبدهای چوبی استفاده کنیم.
  طرز دم کردن چلو ساده:
  دیگ مناسبی را آب کرده می‌گذاریم جوش بیاید در صورت تهیه چلو برای این که برنج سفیدتر شود ممکن است یک قطعه کوچک زاج (به اندازه یک فندق) را کوبیده در آب برنج بریزیم و یا نصف شیشه ماست را به‌تدریج بعد از ریختن برنج داخل ظرف بریزیم، بعد نمک برنج را برداشته آب نمک را خالی می‌کنیم و برنج را در آب جوش می‌ریزیم یکی دو بار آهسته به‌هم می‌زنیم می‌گذاریم برنج جوش بیاید و مغز برنج کمی نرم شود به‌طوری که وقتی دانه برنج را در دست له کردیم مغز آن زبر و خشک نباشد در فاصله جوشیدن برنج گاهی کف آن را می‌گیریم و برای اینکه برنج شفاف‌تر شود ممکن است دو سه قاشق روغن ضمن جوشیدن داخل برنج بریزیم، بعد برنج را در آبکش که بهتر است سبد چوبی باشد می‌ریزیم مقداری آب نیم گرم روی سطل می‌دهیم که لیزی و شوری برنج گرفته شود بعد به نسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) ته دیگ می‌ریزیم نصف لیوان آب نیز اضافه می‌کنیم دیگ را می‌گذاریم روی آتش تا آب روغن داغ شود، بعد برنج را در دیگ می‌ریزیم و اطرافش را به شکل مخروط بالا می‌آوریم و در ظرف را می‌گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می‌نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند، بعد سه تا چهار قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) و نصف لیوان آب را داغ کرده روی سطح برنج می‌دهیم در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می‌دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می‌کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می کنیم نیم ساعت دیگر می‌گذاریم برنج دم بکشد. برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد (مثل چلوکباب) یک‌ساعت وقت کافی است و در صورتی‌که بخواهیم چلو ته دیگ ببندد یک‌ساعت و نیم وقت لازم می‌باشد. برای اینکه ته دیگ چلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن چلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود. در صورتی‌که چلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی‌ها موقع دم کردن چلو در آن را دم کنی بگذارند ولی چلوئی‌ که در فر دم کنیم و یا روی آن را آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده‌تر می‌شود ممکن است نصف لیوان ماست و کمی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در این‌صورت ته دیگ چلو بهتر می‌شود.
  طرز دم کردن پلو ساده:
  دیگ مناسبی را آب کرده می‌گذاریم جوش بیاید در صورت تهیه پلو برای این که برنج سفیدتر شود ممکن است یک قطعه کوچک زاج (به اندازه یک فندق) را کوبیده در آب برنج بریزیم و یا نصف شیشه ماست را به‌تدریج بعد از ریختن برنج داخل ظرف بریزیم، بعد نمک برنج را برداشته آب نمک را خالی می‌کنیم و برنج را در آب جوش می‌ریزیم یکی دو بار آهسته به‌هم می‌زنیم می‌گذاریم برنج جوش بیاید و مغز برنج کمی نرم شود به‌طوری که وقتی دانه برنج را در دست له کردیم مغز آن زبر و خشک نباشد در فاصله جوشیدن برنج گاهی کف آن را می‌گیریم و برای اینکه برنج شفاف‌تر شود ممکن است دو سه قاشق روغن ضمن جوشیدن داخل برنج بریزیم، بعد برنج را در آبکش که بهتر است سبد چوبی باشد می‌ریزیم مقداری آب نیم گرم روی سطل می‌دهیم که لیزی و شوری برنج گرفته شود بعد به نسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) ته دیگ می‌ریزیم نصف لیوان آب نیز اضافه می‌کنیم دیگ را می‌گذاریم روی آتش تا آب روغن داغ شود، بعد برنج را در دیگ می‌ریزیم و اطرافش را به شکل مخروط بالا می‌آوریم و در ظرف را می‌گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می‌نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند، بعد سه تا چهار قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) و نصف لیوان آب را داغ کرده روی سطح برنج می‌دهیم در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می‌دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می‌کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می‌کنیم نیم ساعت دیگر می‌گذاریم برنج دم بکشد. برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد (مثل چلو کباب) یک‌ساعت وقت کافی است و در صورتی‌که بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یکساعت و نیم وقت لازم می‌باشد. برای این که ته دیگ پلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون برداشتن در آن) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود. در صورتی‌که پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی‌ها موقع دم کردن پلو در آن را دم کنی بگذارند ولی چلوئی که در فر دم کنیم و یا روی آن را آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده‌تر می‌شود ممکن است نصف لیوان ماست و کی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در این‌صورت ته دیگ پلو بهتر می‌شود.
  طرز دم کردن کته ساده:
  به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم، بار کرده زیرش را آتش می‌کنیم، همین که آب جوش آمد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود، کمی دیگر آب در آن می‌ریزیم برای کته آب بیشتری نیاز است تا برنج قدری نرم‌تر به‌عمل آید. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را به شکل مخروط بالا می‌آوریم بعد به نسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) روی برنج می‌ریزیم و در ظرف را می‌گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می‌نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند، در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می‌دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می‌کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می کنیم نیم ساعت دیگر می گذاریم برنج دم بکشد. برای دم کشیدن در صورتی که به ته دیگ احتیاج نباشد (مثل چلو کباب) یک‌ساعت وقت کافی است و در صورتی‌که بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یکساعت و نیم وقت لازم می‌باشد. برای اینکه ته دیگ پلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون بر داشتن در آن) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود. در صورتی‌که پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی‌ها موقع دم کردن پلو در آن را دم کنی بگذارند ولی چلوئیکه در فر دم کنیم و یا روی آن را آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده‌تر می‌شود ممکن است نصف لیوان ماست و کمی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در این‌صورت ته دیگ پلو بهتر می‌شود.
  طرز دم کردن پلو دمی:
  به ازای هر یک کیلو برنج دو کیلو آب و کمی نمک نرم، بار کرده زیرش را آتش می‌کنیم، همین که آب جوش آمد با احتیاط کفگیر را داخل آن هم زده اگر مغز برنج نپخته بود، کمی دیگر آب در آن می‌ریزیم. پس از تمام شدن آب اطراف برنج را به شکل مخروط بالا می‌آوریم بعد به نسبت هر یک کیلو گرم برنج دو تا سه قاشق سوپخوری روغن (در حدود ۷۵ گرم) روی برنج می‌ریزیم و در ظرف را می‌گذاریم و حرارت زیر ظرف را کمی کم می‌نمائیم تا در دیگ کمی عرق بکند، در صورت داشتن فر بعد از محکم کردن در دیگ ظرف را کف فر قرار می‌دهیم و حرارت را ۳۵۰ درجه می‌کنیم و بعد از نیم ساعت حرارت را ۵۰ درجه کم می‌کنیم نیم ساعت دیگر می‌گذاریم برنج دم بکشد. برای دم کشیدن در صورتی‌که به ته دیگ احتیاج نباشد (مثل چلو کباب) یک‌ساعت وقت کافی است و در صورتی‌که بخواهیم پلو ته دیگ ببندد یک‌ساعت و نیم وقت لازم می‌باشد. برای اینکه ته دیگ پلو به آسانی کنده شود باید دیگ را نیم ساعت قبل از کشیدن پلو از فر خارج نمود (بدون برداشتن در آن) تا دیگ کمی سرد شده و ته دیگ به آسانی جدا شود. در صورتی‌که پلو را روی آتش دم کرده باشیم حرارت زیر آن باید ملایم باشد و روی در دیگ را باید مقداری آتش بریزیم شاید بعضی‌ها موقع دم کردن پلو در آن را دم کنی بگذارند ولی چلوئی که در فر دم کنیم و یا روی آن را آتش بریزیم خیلی بهتر و قد کشیده‌تر می شود ممکن است نصف لیوان ماست و کمی زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با ۷۰ گرم روغن و نصف لیوان آب جوش و دو عدد زرده تخم مرغ مخلوط کنیم و ته دیگ بریزیم در این‌صورت ته دیگ پلو بهتر می‌شود.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 2. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 3. #2

  پیش فرض

  قیمه پلو

  برنج : ۱۰۰۰ گرم
  گوشت مغز ران گوساله : ۷۵۰ گرم
  روغن : ۲۰۰ گرم
  پیاز : ۴ عدد
  لپه : ۱۰۰ گرم
  رب گوجه فرنگی : ۲ قاشق سوپخوری
  ادویه : ۲ قاشق سوپخوری
  لیمو عمانی : ۲ قاشق سوپخوری
  برنج را خیس می‌کنیم و گوشت را قیمه خرد می‌نمائیم پیاز را خلال نموده با سه چها قاشق روغن سرخ می‌کنیم تا طلائی شود گوشت را می‌شوئیم و داخل پیاز سرخ کرده می‌ریزیم می‌گذاریم آبگوشت کشیده شود لپه را تمیز نموده می‌شوئیم داخل گوشت می‌ریزیم کمی سرخ می‌کنیم سه تا چهار لیوان آب داخل گوشت می‌ریزیم و حرارت را ملایم می‌کنیم و در ظرف قیمه را می‌بندیم تا گوشت و لپه بپزد به‌طوری که بعد از پختن یک لیوان آب داشته باشد رب گوجه فرنگی را در کمی آب حل می‌کنیم داخل گوشت می‌ریزیم و می‌گذاریم گوشت دو سه جوش با رب بزند و کمی نمک و فلفل و ادویه و گرد لیمو را اضافه می‌کنیم و گوشت را از روی آتش برمی‌داریم و برنج را آبکش می‌کنیم و سه چهار قاشق روغن آبکرده و نصف لیوان آب ته دیگ می‌ریزیم یک سوم برنج را ته دیگ ریخته نصف از قیمه را با کفگیر به‌طوری که آب آن گرفته شود روی برنج می‌ریزیم، کمی ادویه می‌پاشیم نصف از بقیه برنج را می‌ریزیم باز کمی ادویه می‌پاشیم با کفگیر بقیه قیمه را می‌ریزیم و با بقیه برنج روی قیمه را می‌پوشانیم دیگ را روی آتش می‌گذاریم و در آن را می‌بندیم سه تا چهار قاشق روغن را با آب قیمه مخلوط می‌کنیم وقتی عرق برنج گرفته شد، روی سطح برنج می‌دهیم برنج را در فر یا روی آتش به مدت یک‌ساعت تا یک‌ساعت و نیم دم می‌کنیم در صورت طبخ در فر حرارت ۳۵۰ درجه است.
  در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای ۶ تا ۸ نفر کافی است.
  ● طرز خیس کردن برنج به طریق زیر انجام می‌شود:
  برنج را به‌دقت تمیز می‌کنیم با آب نیم گرم چند دفعه بدون اینکه زیاد چنگ بزنیم می‌شوئیم تا آب برنج کاملاً زلال شود بعد روی برنج مقداری آب گرم به حدی که دست را نسوزاند ولی گرمی آن کاملاً محسوس باشد می‌ریزیم آب باید ۴ انگشت تقریباً بالاتر از سطح برنج قرار بگیرد، بعد به نسبت هر یک کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک را شسته در پارچه سفیدی می‌پیچیم روی برنج قرار می‌دهیم بهتر است برنج را روز یا شب قبل خیس کنیم یا لااقل سه تا چهار ساعت قبل از طبخ خیس نمائیم در صورتی‌که برای خیس کردن برنج فرصت بیشتری باشد مقدار نمک یک کیلو و در فرصت کم یک کیلونیم خواهد بود.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 4. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 5. #3

  پیش فرض

  پلو به طریقه پرتغالی
  برنج : ۲۵۰ گرم
  نمک : قدری
  آب گوشت : ۰.۷ لیتر
  پیاز : ۱ عدد
  گوجه فرنگی : ۳۵۰ گرم
  کره : ۷۵ گرم
  فلفل فرنگی شیرین : ۲ عدد
  برنج را همراه با پیاز خرد شده در ۷۵ گرم کره سرخ کنید و گوجه فرنگی را که قبلاً خرد نموده‌اید، همراه با دو فلفل فرنگی شیرین خرد کرده و آب گوشت را که گوشت آن را قبلاً جدا کرده‌اید مخلوطش کرده روی آتش نسبتاً ملایم بپزید پس از این که برنج پخته شد و آب کاملاً به آن جذب گردید، مقداری دیگر کره آب نموده رویش بریزید.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 6. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 7. #4

  پیش فرض

  چلو به طریقه ایتالیائی فلورانس
  جگر مرغ : ۳۰۰ گرم
  پنیر سن پارمه : ۱۰۰ گرم
  برنج : ۵۰۰ گرم
  پنیر پارمیسان : ۱۰۰ گرم
  نمک : به اندازه کافی
  سس ایتالیائی : ۱۰۰ گرم
  سیر : ۲ لپه
  برگ مریم گلی : چند برگ
  نخست برنج را در آب مخلوط کرده به نمک مدت ربع ساعت بجوشانید و سپس از چلو صافی گذرانده رویش آب سرد بریزید
  چلو را مجددا روی آتش گذاشته و پنیر را رنده کنید، همین که چلو نیم پز گردید، چند قطعه جگر مرغ را سرخ کرده داخل آن بریزید سپس پنیر سن پارمه را رنده کرده به آن اضافه کنید صبر کنید همین که چلو حاضر گردید، سس نامبرده را رویش بریزید
  صد گرم کره را در قابلمه ریخته و قدری سیر خرد شده و چند برگ مریم گلی مخلوطش کرده و سرخ کنید، همین که قطعات سیر به رنگ طلائی در آمد، مخلوط را گرما گرم روی چلو بریزید و به سر میز ببرید.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 8. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 9. #5

  پیش فرض

  کلم پلو به طریقه آمریکائی
  کلم پیچ قرمز : ۱ عدد
  فلفل : قدری
  برنج : ۲ فنجان
  آب : ۴ فنجان
  کشمش : ۶۰ گرم
  روغن زیتون : ۲ قاشق سوپخوری

  مغز یکدانه کلم پیچ را در آورده و خیلی ریز خردش کنید، دو قاشق سوپخوری روغن زیتون را در دیگچه ریخته و کلم خرد شده مزبور را به آن افزوده و دو فنجان برنج مخلوطش کنید، سپس دیگچه را روی آتش ملایم گذاشته با قاشق برنج را هم بزنید. روغن زیتون با تمام دانه‌های برنج مخلوط شود
  آنگاه چهار فنجان آب، ۶۰ گرم کشمش بیدانه و قدری نمک و فلفل مخلوطش کرده در دیگ را بگذارید تا بپزد، پس از تقریباً نیم ساعت کلم پلو آمریکائی برای مهمان مشکل پسندتان ببرید.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 10. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 11. #6

  پیش فرض

  شنگ پلو

  «شنگ» ازجمله گیاهانی است که به‌صورت خودرو در مناطق کوهستانی ایران رشد می‌کند.
  این گیاه به لحاظ ظاهری، فرمی شبیه تره دارد ولی طعم آن با تره تفاوت داشته و کمی هم ترش‌مزه است.این سبزی را به‌صورت خام در سبزی‌خوردن و همچنین به‌صورت پلوی مخلوط نیز مورد استفاده قرار می‌دهند؛ البته بعضی‌ها هم از آن در این پلوی مخلوط همراه سبزی‌های خودروی دیگر بهاری مثل قازیاغی استفاده می‌کنند. این روزها می‌توانید «شنگ» و«قازیاغی» را در سبزی‌فروشی‌ها و میادین تره‌بار پیدا کنید.
  ● مواد لازم برای ۵ نفر:
  - برنج؛ ۳ پیمانه
  - پیاز؛ یک عدد
  - گوشت قیمه‌ای؛ نیم کیلوگرم
  - شنگ؛ نیم کیلوگرم
  - پودر زعفران؛ نوک قاشق چای‌خوری
  - زردچوبه؛ یک قاشق چای‌خوری
  - نمک؛ به مقدار لازم
  - روغن؛ به مقدار لازم برای سرخ‌کردن
  ● روش تهیه:
  ۱) ابتدا برنج را شسته و به همراه مقداری نمک در کاسه‌ای حاوی آب به مدت چند ساعت خیس کنید. در این فاصله، شنگ‌ها را پاک کرده و پس از شستن به‌صورت ریز خرد کنید؛ سپس در سبدی بریزید و اجازه دهید تا آب اضافی آن خارج شود.
  ▪ نکته: شنگ را باید مانند تره پاک کنید؛ یعنی تنها کافی است کمی از سر و ته آن را کوتاه کنید.
  ۲ ) گوشت را هم پاک کرده و به‌صورت قیمه‌ای خرد کنید. سپس تکه‌های گوشت را در سبدی بریزید و زیر شیر آب سرد بشویید. حالا مدتی صبر کنید تا آب اضافی آن نیز خارج شود. پیاز را نیز پوست کنده و به‌صورت خلالی خرد کنید.
  ۳) در یک تابه گود مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید. پس از داغ‌شدن روغن، پیاز را اضافه کرده و تفت دهید تا کمی تغییررنگ پیدا کند. سپس زردچوبه را ریخته و ۳دقیقه دیگر سرخ‌کردن را ادامه دهید تا طعم خاص آن از بین برود. پس از آن، نوبت اضافه‌کردن زعفران است. برای این منظور، ابتدا پودر زعفران را داخل کمی آب جوش حل کرده و سپس به مخلوط پیازداغ اضافه کنید.
  ۴) مرحله بعدی اضافه‌کردن گوشت است. تکه‌های گوشت را به اندازه‌ای همراه با پیازداغ تفت دهید که تغییررنگ پیدا کنند. پس از آن، یک لیوان آب جوشیده را در تابه ریخته و در آن را بگذارید تا گوشت کاملا بپزد. پس از پختن گوشت، آن را کنار بگذارید.
  ۵) قابلمه‌ای آماده کرده و تا نیمه از آب پر کنید، سپس روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. پس از آن، برنج را به همراه شنگ خردشده اضافه کرده و صبر کنید تا برنج در آب جوشیده و آماده آبکش‌کردن شود.
  ▪ نکته: باتوجه به اینکه سبزی شنگ بافت ضخیمی دارد، باید آن را همزمان با برنج در آب درحال جوش بریزید تا با نیم‌پز شدن برنج، شنگ هم بپزد.
  ۶) وقتی برنج و شنگ به مقدار لازم جوشید، آن را در سبدی آبکش کنید. سپس داخل قابلمه کمی روغن بریزید و چند تکه نان یا چند برش سیب‌زمینی ته ‌قابلمه بچینید.
  ▪ نکته: شما می‌توانید برای ته‌دیگ این غذا از چند برگ کاهو استفاده کنید. ته‌دیگ کاهو بسیار ترد و لذیذ خواهد شد.
  حالا برنج مخلوط را روی ته‌دیگ بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید. پس از گذشت چند دقیقه، مقداری کره آب شده یا روغن را به همراه کمی آب روی برنج بریزید و بگذارید دم بکشد. در پایان، مخلوط گوشت را گرم کنید، سپس برنج را در ظرف موردنظر بکشید و مخلوط گوشت را روی آن بریزید.
  ● روش دیگر:
  این برنج مخلوط را به‌صورت کته نیز می‌توانید درست کنید؛ به این صورت که مخلوط برنج و سبزی را به همراه روغن در قابلمه‌ای حاوی ۴ پیمانه آب بریزید و پس از اینکه آب آن تمام شد، مانند کته دم کنید.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 12. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 13. #7

  پیش فرض

  پلوی ساده با طعم هل و میخک

  پلوی ساده یکی از اصلی‌ترین غذاهای ما ایرانیان است که طعم و مزه آن بستگی به نوع برنج و عطر آن دارد.
  البته برای طعم‌دار کردن پلوی ساده - از هر نوع برنجی که تهیه شده باشد – از طعم‌دهنده‌ها نیز می‌توان استفاده کرد؛ به عنوان مثال در اینجا از هل و میخک استفاده شده‌است که علاوه بر عطر، خواص زیادی نیز دارند.
  ● مواد لازم برای یک تا ۲ نفر:
  - برنج؛ ۲۰۰ گرم یا یک پیمانه
  - آب مرغ؛ ۳ قاشق سوپ‌خوری
  - هل؛ ۴ عدد
  - میخک؛ ۲ عدد
  - نمک؛ نصف قاشق چای‌خوری
  - زعفران ساییده شده؛ یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
  - آب؛ ۲ پیمانه
  ● روش پخت:
  ۱) برنج را به روش معمول همراه مقداری نمک چند ساعت در آب خیس کنید؛ سپس آب‌مرغ را در کاسه کوچکی بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا به جوش آید. پس از آن هل و میخک را به صورت درسته اضافه کنید و یک دقیقه حرارت دهید.
  ۲ ) برنج خیس شده را همراه ۲ پیمانه آب، زعفران و طعم‌دهنده‌ها (هل و میخک) و همچنین درصورت نیاز نمک، داخل قابلمه‌ای بریزید و بعد از اضافه کردن کمی روغن، روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا‌ آب آن به جوش آید و بالاخره تمام شود.
  ۳ ) دم‌کنی را روی قابلمه بگذارید و مدت یک ساعت برنج را دم کنید.
  این پلوی معطر برای آن دسته از افرادی که به خاطر فشارخون بالا در خوردن نمک محدودیت دارند، با حذف نمک در مواد لازم آن، بسیار مناسب است.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 14. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 15. #8

  پیش فرض

  نخودپلوی مکزیکی

  خودپلو یکی از پلوهای مخلوط خوشمزه فصل است که کشورها و مناطق مختلف، آن را به روش خاص خود می‌پزند.
  این پلوی مخلوط در کشور مکزیک نیز پخته می‌شود ولی تفاوت اصلی آن با نخودپلوهای ایرانی، طعم تند آن است که شما می‌توانید میزان تندی آن را با کم کردن مقدار فلفل پیشنهادی در مواد لازم کم کنید؛ در غیر این صورت، نخودپلو را با همان تندی مکزیکی میل کنید.
  ● مواد لازم برای ۴ نفر:
  - گوجه‌فرنگی؛ نیم‌کیلوگرم
  - روغن زیتون؛ ۲ قاشق سوپ‌خوری
  - پیاز؛ یک عدد متوسط (نگینی خرد شود)
  - سیر؛‌ ۲ حبه (له شده)
  - برنج؛ ۲ و نیم پیمانه
  - آب جوشیده؛ ۳ پیمانه
  - قرص عصاره سبزیجات؛ یک و نیم پیمانه
  - نمک؛ به مقدار لازم
  - فلفل قرمز خشک شده؛ ۳ عدد
  - نخودفرنگی؛ ۱۵۰ گرم
  - پودر فلفل سیاه؛ کمی
  ● روش تهیه:
  ۱) برنج را در مقداری آب و نمک بریزید و چند ساعت خیس کنید. در این فاصله گوجه‌فرنگی‌ها را نیز شسته و در غذاساز یا مخلوط‌‌کن خرد کنید تا به سسی آب‌دار تبدیل شود. سپس روغن زیتون را در تابه‌ای بریزید و پیاز و سیر را در آن تفت دهید. نخودفرنگی را هم در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب بپزید.
  ۲ ) سس گوجه را در تابه دیگری بریزید و روی اجاق‌گاز قرار دهید تا آب آن کمی کشیده شود؛ سپس همراه با آب جوشیده، قرص عصاره سبزیجات و نخودفرنگی پخته داخل قابلمه‌ای حاوی برنج خیس‌خورده بریزید. نمک، فلفل قرمز و سیاه و همچنین سیر داغ و پیاز داغ را نیز به این مخلوط اضافه کنید و روی اجاق‌گاز قرار دهید. حالا کمی صبر کنید تا در اثر حرارت، آب برنج تمام شود. در پایان دم‌کنی را روی قابلمه قرار دهید و بعد از نیم ساعت، این کته مخلوط را میل کنید.
  ● نکته: هنگام اضافه کردن مواد به برنج، آبی را که در آن خیسانده شده است، ‌خالی کنید.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 16. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 17. #9

  پیش فرض

  پلو مکزیکی

  ● مواد لازم
  ▪ برنج ۹۰گرم
  ▪ روغن ۱قاشق غذاخوری
  ▪ پیاز خرد شده ۱عدد
  ▪ میخک پودر شده نصف قاشق چایخوری
  ▪ پودر اورگانو ۱قاشق چایخوری
  ▪ گوجه فرنگی رنده شده ۲۰۰گرم
  ▪ سینه مرغ بدون استخوان و پوست ۲قطعه
  ▪ پنیر چدار رنده شده ۱۵۰گرم
  ▪ تورتیلا با آرد سفید ۸ عدد
  ▪ نمک به میزان لازم
  ● طرز تهیه:
  برنج را در آب جوشان یکی دو جوش می‌دهیم و آبکش می‌کنیم. روغن را در ماهیتابه گرم کرده و پیاز را تفت می‌دهیم تا کمی طلایی شود. سپس پودر میخک و پودر اورگانو( یک نوع سبزی برای معطر کردن غذا) را به آن اضافه کرده و کمی تفت می‌دهیم. پس از آن برنج و گوجه فرنگی را ریخته، صبر می‌کنیم تا برنج خوب بپزد و آب گوجه فرنگی تبخیر شود. مرغ را می‌پزیم. سپس آن را خرد کرده و همراه پنیر چدار با برنج مخلوط می‌کنیم. فر را از قبل در حرارت ۱۶۰ درجه سانتیگراد گرم می‌کنیم. نان‌ها را در داخل فویل مخصوص آشپزی می‌پیچیم و داخل بشقابی روی بخار می‌گذاریم تا نرم شوند. از مواد مخلوط شده مرغ و برنج، داخل تورتیلا گذاشته و به صورت بقچه می‌بندیم. طرز تهیه تورتیلا در قسمت پایین آمده است. در صورت تهیه نکردن تورتیلا، می‌توانید از نان لواش برای پیچیدن مواد مخلوط شده این غذا استفاده کنید. هر کدام از بوریتوها را که درست کردیم در ظرف فر گذاشته، رویش را با فویل می‌بندیم و داخل فر می‌گذاریم تا گرم بماند. آنگاه بعد از درست کردن همه بوریتوها، سرو می‌کنیم. بوریتو تقریبا یک نوع ساندویچ سنتی مکزیکی است که مردم بیشتر در خارج از منزل می‌خورند.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 18. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 19. #10

  پیش فرض

  پلو اندونزی و کباب

  ● مواد لازم برای کباب:
  ▪ گوشت گوساله چرخ کرده ۲۵۰ گرم
  ▪ پیاز ۱عدد
  ▪ پودر فلفل قرمز ۲/۱ قاشق چایخوری
  ▪ پودر کاری ۲/۱ قاشق چایخوری
  ▪ سفیده تخم‌مرغ زده شده ۱عدد
  ▪ روغن نباتی مخصوص سرخ کردن به میزان لازم
  ▪ مواد لازم برای پلو:
  ▪ تخم‌مرغ زده شده ۲عدد
  ▪ سس سویا ۱قاشق غذاخوری
  ▪ روغن بادام زمینی ۴/۱ پیمانه
  ▪ پیاز خرد شده ۲عدد
  ▪ سیر ۲حبه
  ▪ فلفل قرمز خرد شده ۲/۱ فلفل
  ▪ فلفل سبز خرد شده ۲/۱ فلفل
  ▪ پودر فلفل سیاه یا قرمز ۱قاشق چایخوری
  ▪ سینه مرغ بی‌استخوان ۱عدد
  ▪ فیله گوسفند یا گوساله ۳۷۵ گرم
  ▪ میگوی نپخته ۲۵۰ گرم
  ▪ جوانه لوبیا ۱۲۵ گرم
  ▪ برنج پخته ۲ پیمانه و ۴/۱ پیمانه
  ▪ گشنیز تازه خرد شده ۱قاشق غذاخوری
  ● طرز تهیه
  برای تهیه کباب‌های قلقلی، ابتدا گوشت چرخ کرده را با پیاز، فلفل، کاری و نمک و سفیده تخم‌مرغ در کاسه‌ای خوب مخلوط کنید و خوب ورز بدید. بعد آنها را به شکل کوفته‌های قلقلی کوچکی در آورید. سپس کوفته قلقلی‌ها را به مدت ۵دقیقه در روغن سرخ کنید تا آنها کاملا طلایی رنگ و پخته شوند. سپس گوشت‌ها را از روغن در آورده و در صافی گذاشته تا روغن آنها خارج شود. بعد آنها را داخل سیخ‌های کوچک کباب کنید و کنار بگذارید. برای تهیه پلوی اندونزیایی، تخم‌مرغ‌ها و یک قاشق چایخوری از سس سویا را داخل کاسه‌ای خوب با هم مخلوط کنید. ۱قاشق روغن بادام زمینی یا ( هر روغن گیاهی دیگر) را در یک ماهیتابه داغ کنید و مخلوط تخم مرغ را درون آن ریخته و بگذارید بدون هم زدن بپزد. بعد این املت را از ماهیتابه بیرون آورده و نیمی از آن را برش بزنید و نیمی دیگر را ریش‌ریش بلند کنید و کنار بگذارید. بقیه روغن را در ماهیتابه ریخته و روی حرارت متوسط بگذارید و پیازها، سیر، فلفل قرمز، فلفل سبز را برای ۳ تا ۴ دقیقه تا زمانی که پیاز‌ها کاملا نرم شوند سرخ کنید و سپس گوشت مرغ و فیله گوساله را به آن اضافه کنید و پودر فلفل را نیز افزوده و بگذارید حدود هشت الی ۱۰ دقیقه سرخ شوند و بپزند. میگوها، جوانه لوبیا و برنج را برای پنج دقیقه یا بیشتر داخل مواد ماهیتابه بریزید تا مواد با هم کمی پخته شوند. پس از آن گشنیز، تخم مرغ‌هایی که برش زده بودید را به همراه سس سویا داخل مواد قبلی بریزید و برای یک تا دو دقیقه دیگر با مواد گرم کنید. برای سرو غذا برنج را در مرکز بشقاب یا دیس بریزید و روی آن را تخم‌مرغ‌های ریش‌ریش را بپاشید و سیخ‌های کباب قلقلی را روی سطح برنج بگذارید. این غذا برای شش نفر کافی است.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 20. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: