جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: طرز تهيه انواع ترشی ها و شورها

 1. #1

  Cool طرز تهيه انواع ترشی ها و شورها

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.


  مواد لازم :

  علاقه قدري
  سركه قدري

  طرز تهيه :
  اولين عامل موثر در تهيه ترشي خوب سرکه آن است که بايد خالص و بدون آب باشد و بهترين سرکه از انگور يا کشمش گرفته مي شود . در صورتيکه از خوبي و خالص بودن سرکه اطمينان نداشته باشيم بهتر است سرکه را قبل از تهيه ترشي چند جوش بدهيم چون علت کپک زدن ترشي خالص نبودن سرکه آن است .
  سبزيهائي را نيز که در تهيه ترشي بکار ميروند بايد قبلا تميز کرد و شست و کاملا خشک کرد و مصرف نمود انواع ميوه ها ئيکه به مصرف ميرسد بايد در سرکه پخته شوند و بعد از آنها ترشي درست کرد ، ظرفي که ترشي در آن نگاهداري ميکنيم بايد داراي در محکم باشد و ترشي را بايد در جاي خشک محفوظ نگاهداشت تا خراب نشود .
  اغلب اين سئوال پيش ميآيد که چرا قديم ترشيها و مرباها محفوظ ميماندند و بآساني خراب نميشدند ، واضح است که وضع ساختمانهاي امروزي طوري است که با وجود بخاري و شوفاژ هوا هميشه گرمتر از ساختمانهاي سابق ميشود زير زمين هاي وسيع و خشک سابق نيز که براي نگاهداري اغذيه و ترشي ها از آن استفاده ميشد ، امروز وجود ندارد . بهر حال براي نگاهداري اين مواد بايد از يخچال و يا جاهاي خنک خارج از ساختمان مانند بالکن ها يي که آفتاب نمي گيرند استفاده کرده و انواع ترش و مربا را در آن نگاهداري نمود .
  قاشق يا ملاقه اي که با آن ترشي بر ميداريم بايد تميز باشد چرب و آلوده نباشد . ممکن است ترشي را با آب غوره و آب ليمو تهيه کرده و ميوه هاي پخته و چرخ شده و سبزي هاي ترشي را بشرحي آماده نمود و بجاي سرکه روي آنها آب غوره يا آب ليمو ريخت در اينصورت آب غوره بايد قبلا جوشانيده شود و آماده گردد .

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 2. #2

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم :
  پودر گلپر 100 گرم
  ريشه جوز بويا پودر شده 25 گرم
  جوز رنده شده 2 عدد
  دارچين يك قاشق چايخوري
  فلفل سياه يك قاشق چايخوري
  پودر رازيانه 50 گرم
  سياه دانه 50 گرم

  طرز تهيه :
  تمام مواد را با هم مخلوط كنيد !
  * سبزي معطر شامل : مرزه ، ترخان ، گشنيز ، جعفري ، شويد و نعناع است . نسبت مرزه به بقيه مواد كمي كمتر باشد بهتر است .
  نكته :
  دقت كنيد كه مواد هنگام مخلوط كردن كاملا خشك شده باشند ، حتي اگر مقدار خيلي كمي هم آب بينشان مانده باشد باعث كپك زدن ترشي ميشوند .
  در بعضي از مناطق به مواد بالا بعضي محصولات را اضافه ميكنند و بعضي را كم ميكنند .
  به طور مثال در تبريز ( در كل تبريزي ها ) به مواد بالا يك نوع كلم خاص به نام داش كلمي ( كلم سنگ ) نيز اضافه ميكنند كه ظاهري شبيه ترب سفيد دارد .
  در اصفهان نيز ترشي را بدون سبزي درست ميكنند اكثرا .
  در يزد سيب زميني هم به مواد بالا اضافه ميكنند !!
  و در جنوب هم تقريبا برابر با همه مواد از فلفل استفاده ميكنند !!
  و ...
  در هر صورت اين مواد معمول ترين مواد ترشي مخلوط است و نسبت كم و زياد آن بستگي به ذائقه افراد و رسم محلي آنها دارد .
  در مورد ادويه ترشي ! من به شخصه پيشنهاد ميكنم از ادويه ترشي استفاده نكنيد . به دليل اينكه جداي از بحث طعم خاصي كه به ترشي ميدهد كه كاملا سليقه اي است ، بعد از مدتي رنگ ترشي را تيره ميكند و به نظر من در ماندگاري ترشي نيز اثر منفي دارد . ( اين قسمت جزو كشفيات خاله خانم است ! )
  وقتي از بيرون ترشي ميخريد ، اگر دقت كنيد ، فروشنده ترشي ( اگر ترشي باز باشد يعني بدون بسته بندي ) هنگامي كه ترشي را در ظرف ميريزد ، ادويه آن را اضافه ميكند !! و اين به همان دليل تيره شدن رنگ ترشي بعد از مدتي خاص است و احتمالا همان مسئله ماندگاري كم ترشي با ادويه .
  ولي به طور معمول همان مخلوط نمك و فلفل سياه و زردچوبه، ترشي را به طعم مورد نظر ميرساند كه باز مقدار و درصد هاي اين مخلوط نيز به ذائقه شما بستگي دارد .
  اگر وقت و حوصله داشتيد ، ميتوانيد با قالب هاي ريز شيريني نخود چي ، مقداري از هويچ ، خيار ، سيب ترشي و ... را قالب بزنيد كه ظاهر ترشي شما كمي با ساير ترشي ها متفاوت باشد .
  در مورد سركه پز كردن بعضي از مواد غير از بادمجان و سير : بعضي ها براي اينكه زودتر ترشي را اسفتاده كنند ، بعضي از مواد را در سركه سفيد يا حتي آب !! چند دقيقه اي ميپزند تا مواد نرم شوند و زود تر از زمان معمول ترشي آماده شود . من اين كار را توصيه نميكنم ! به دليل اينكه جداي از كدر شدن رنگ ترشي ، طعم ترشي را نيز تا حدي تحت تاثير قرار ميدهد . ولي شما در صورت تمايل ميتوانيد امتحان كنيد . فقط توجه داشته باشيد كه اگر با آب خالي مواد را پختيد ، حتما يك شب تا صبح بگذاريد تا مواد كاملا خشك شوند .
  و اما دليل اينكه بهتر است بادمجان را كمي سركه پز كنيم اين است كه بادمجانها به طور معمول كمي تلخي دارند كه با اينكار تلخي آنها كاملا گرفته ميشود .
  پيشنهاد ميكنم جداي از ظرف بزرگي كه تمام مواد را داخل آن ريخته ايد ، يك ظرف كوچك تر كه داخل يخچال جا شود و جاي زيادي هم اشغال نكند برداريد و مقداري ترشي هم در آن بريزيد و در يخچال نگهداري كنيد . ترشي در يخچال هم به طور طبيعي زود تر آماده مصرف ميشود و هم اينكه هنگام مصرف اگر ترشي كاملا خنك باشد طعم بهتري دارد . در ضمن دقت كنيد كه جايي كه ترشي را نگهداري ميكنيد دور از تابش مستقيم خورشيد و يك جاي نسبتا خنك باشد .
  عكس اول پست، ترشي امسال است بدون ادويه ترشي كه حدودا سه هفته پيش ريخته شده است و
  عكس زير ترشي قالب خورده پارسال است بعد از سه ماه . در اين ترشي از ادويه ترشي نيز استفاده كرده بودم كه متاسفانه بعد از مدت كوتاهي رنگ ترشي به شكل زير در آمد !‌ البته تاثير چنداني در طعم آن نداشت ولي اگر خيلي حساس باشيد اين تغيير را به زودي احساس ميكنيد

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 3. #3

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم :

  گل كلم يك كيلو
  كلم برگ 250 گرم
  هويچ 300 گرم
  فلفل دلمه اي 3 عدد متوسط
  فلفل سبز و قرمز قلمي 100 گرم
  سير 200 گرم
  نمك 45 قاشق غذا خوري
  گوجه فرنگي 10 كيلو گرم

  طرز تهيه :
  مواد را بشوئيد و بگذاريد كاملا خشك شوند . ( دقت كنيد كه مواد كاملا خشك شوند )
  بعد ريز و يكدست خرد كنيد ( به اندازه خرد كردن مواد براي سالاد شيرازي ) و روي يك سفره تميز كاملا با هم مخلوط كنيد .
  پوست گوجه فرنگي ها را خيلي نازك بگيريد و گوجه ها را چند بار كاملا ميكس كنيد طوري كه تخم گوجه ها كاملا له شود .
  گوجه ها را بدون آب و نمك بجوشانيد تا غليظ شوند و بگذاريد تا سرد شود . دقت كنيد ميزان غلظت آب گوجه با طعم ترشي رابطه مستقيم دارد . اما هرچه غليظ تر باشد احتمال كپك زدن ترشي هم زياد تر مي شود !
  مواد مخلوط شده ترشي سالاد مشهدي
  مواد را در ظرف مورد نظر بريزيد ، بهتر است سر ظرف كمي تنگ تر از حد معمول باشد. و لابه لاي مواد نمك بپاشيد . بعد آب گوجه فرنگي را داخل ظرف بريزيد و باز روي ظرف را كمي نمك بريزيد تا ترشي كپك نزند و روي نمك را نصف استكان سركه سفيد بريزيد و درب ظرف را محكم ببنيد .
  بنا به سليقه برخي افراد روي ظرف را با سبزي جات معطر پر مي كنند و بعضي هم كرفس را به ساير مواد اضافه مي كنند .
  نكته :
  بهتر است از ابتدا اين ترشي در يخچال ، يا جاي خيلي خنك و كاملا دور از هرگونه تابش نور خورشيد نگهداري شود .
  براي راحت گرفتن پوست گوجه فرنگي ها يك ظرف آب جوش آماده كنيد . ته گوجه فرنگي را با يك چاقو تيز يك ضربدر كوچك بزنيد ( فقط در حدي كه پوست آن خراشيده شود ) و گوجه ها را داخل آب جوش بيندازيد و به مدت 12 دقيقه درب ظرف را بگذاريد و بعد گوجه ها را از آب جوش خارج كنيد و به راحتي پوست آنها را بگيريد .
  خوب است بدانيد استفاده از نمك بيشتر به ترد بودن و كپك نزدن ترشي كمك مي كند ولي براي بيماران داراي فشار خون ، قند و بيماران قلبي توصيه نمي شود !
  طبق رواياتي اين چاشني به شهر مشهد نسبت داده ميشود . البته در شهر مشهد اين ترشي را به نام " شور " ميشناسند و تا حدي اندازه مواد داخل اين چاشني بزرگتر است از آنچه در عكس ديده ميشود . ولي ظاهرا روش تهيه به همين صورت است .
  يك نوع ديگر از اين ترشي به نام " ترشي آب " در شهر تبريز تهيه ميشود كه تقريبا به همين صورت است با كمي تفاوت در مواد و روش تهيه .

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 4. #4

  پیش فرض

  چند نوع چاشني ساده  استفاده از انواع چاشني ترش يا شيرين همراه غذا ، از زمانهاي بسيار دور در فرهنگ ايراني ريشه داشته است .
  بعضي از اين چاشني ها كاربردهايي فراتر از يك طعم دهنده ساده كنار غذا دارند . كه با مطالعه در باره خواص انواع مواد مصرف شده در آنها به كاربردهاي آنها پي خواهيد برد .
  طرز تهيه بعضي از اين چاشني ها به قدري ساده است كه معمولا جايي آموزش داده نميشود !
  به همين دليل امروز اقدام به آموزش چند نوع از اين چاشني هاي ساده نمودم .
  لازم به توضيح است كه انواع ترشي و چاشني وقتي همراه غذا ميل ميشوند باعث باز شدن اشتها ميشوند و كمي هم به هضم غذا كمك ميكنند .
  ترشي فلفل سبز :
  ابتدا فلفل سبزها را تميز بشوئيد و فلفل هاي زده دار يا نصف شده را از فلفل هاي سالم جدا كنيد . بهتر است براي زيبا تر شدن ظاهر ترشي ، چوب اضافه سر فلفل ها ( دم ساقه ) را با چاقو تا حدي ببريد كه به كلاهك فلفل آسيب نرسد. بعد روي يك پارچه تميز پهن كنيد تا كاملا خشك شود .
  فلفل ها را در يك ظرف شيشه اي بريزيد و لابه لاي آن چند حبه ( براي هر 500 گرم فلفل 4-5 حبه ) سير بيندازيد و روي آن را كاملا با سركه سفيد پركنيد . ميتوانيد از انواع فلفل براي ترشي استفاده كنيد .
  ظرف ترشي فلفل را در جاي خشك و خنك و دور از تابش مستقيم خورشيد نگهداري كنيد و سعي كنيد به مدت 20 روز درب ظرف را باز نكنيد .
  در مورد مدت ماندگاري ترشي فلفل : از بيست روز به بعد ترشي آماده مصرف است و تا 7-8 ماه هرچه بماند خوشمزه تر ميشود . ولي بعد از 7-8 ماه كم كم ترشي ها شروع ميكنند به تجزيه شدن داخل سركه . و كم كم بافت خود را از دست ميدهد . پس بهتر است ترشي را مقداري تهيه كنيد كه حداكثر تا 8 ماه مصرف كنيد .

  ترشي باميه :
  ترشي باميه دقيقا مثل دستور ترشي فلفل سبز تهيه ميشود . بهتر است از باميه هاي ريزي كه معمولا در خورش مورد استفاده قرار نميگيرند استفاده كنيد كه هم ظاهر ترشي زيبا تر باشد و هم زود تر آماده مصرف شوند . نكته اي كه بايد حتما به آن دقت كنيد اين است كه هنگام بريدن دم ساقه هاي باميه ، سر باميه ها سوراخ نشود كه ترشي شما حالت ليز بودن پيدا كند. سواي ظاهر و طعم بدي كه به ترشي ميدهد ماندگاري ترشي را نيز تا حد زيادي تحت تاثير قرار ميدهد . بهتر است از چند حبه سير نيز براي اين ترشي استفاده كنيد .
  در مورد مدت ماندگاري اين ترشي : اگر در يخچال باشد ( يا جاي خيلي خنك ) 5-6 ماه قابل استفاده است

  ترشي كلم قرمز :
  يكي از ساده ترين انواع چاشني كه البته بيشتر در سالاد يا كنار انواع غذا كاربرد دارد ، ترشي كلم قرمز است .
  براي تهيه اين ترشي كلم قرمز را به اندازه دلخواه خرد كنيد و تميز بشوئيد و روي پارچه پهن كنيد تا آب آن كاملا كشيده شود . بعد داخل يك ظرف شيشه اي بريزيد و روي آن را با سركه سفيد پر كنيد .
  بعد از يك هفته چاشني كلم قرمز آماده مصرف است .
  از اين چاشني كنار سالاد ، همراه انواع خوراك خشك و ... ميتوانيد استفاده كنيد .
  مدت ماندگاري اين ترشي كمي از ساير چاشني ها كوتاه تر است . حدودا دو ماه بعد از اينكه براي اولين بار درب ظرف را باز كرديد ترشي شروع به تجزيه داخل سركه ميكند و رنگ آن به مرور روشن ميشود ! طوري كه بعد از 4-5 ماه ترشي كلم قرمز شما تبديل به كلم سفيد ميشود !! به همين دليل و چون كلم قرمز تقريبا در تمامي فصول در دسترس است بهتر است اين چاشني را به مقدار كمتر ( هر بار يك عدد كلم قرمز متوسط ) تهيه كنيد .
  هنگام استفاده از اين چاشني دقت كنيد !! اگر از اين چاشني روي ميز يا روي لباستان ريخت خيلي زود آن را بشوئيد چون رنگ آن اگر مدتي روي رو ميزي يا لباس بماند به راحتي قابل شستشو نيست !
  چاشني گوجه سبز :
  گوجه سبز هاي نه خيلي درشت و نه خيلي ريز را كه كاملا ترش مزه و رسيده هستند بشوئيد و كنار بگذاريد تا خشك شوند .
  بسته به اندازه ظرف مورد نظر آب جوش آماده كنيد و به ازاي هر يك ليتر آب جوش دو قاشق غذا خوري سر پر نمك به آن اضافه كنيد و هم بزنيد و براي همين مقدار آب جوش يك چهارم استكان سركه سفيد هم به آن اضافه كنيد و هم بزنيد . از زماني كه آب كاملا جوش است تا 5-6 دقيقه بعد صبر كنيد . در اين مدت گوجه سبزهاي خشك شده را داخل ظرف مورد نظر بريزيد و آب نيمه جوش را روي آنها بريزيد و چند برگ ترخان نيز داخل ظرف بيندازيد و درب ظرف را محكم ببنديد و در جاي خشك و خنك و دور از تابش آفتاب نگهداري كنيد .
  بعد از حدود 15 روز چاشني گوجه سبز آماده مصرف است .
  فقط دقت كنيد كه بعد از اولين باري كه درب ظرف را باز كرديد چاشني را حتما در يخچال يا جاي خيلي خنك نگهداري كنيد .
  در مورد ماندگاري اين چاشني زياد نگران نباشيد . تا يكسال را من خودم امتحان كرده ام ! اگر جاي ترشي خنك باشد و هرچند وقت يكبار ظرف ترشي را هم بزنيد تا يكسال مشكلي براي چاشني گوجه سبز پيش نخواهد آمد .

  اين روش درست كردن شورآب در خيلي موارد كاربرد دارد .
  دوستان علاقه مند به تهيه خيارشور ميتوانند از همين روش ( آب جوش + نمك + سركه سفيد + ترخان ) بعلاوه چند حبه سير استفاده كنند . اندازه ها دقيقا به همين مقدار است و دقت كنيد خيار ها كاملا درسته باشند و زده دار يا ترك خورده و نصف شده نباشند .
  چاشني چغندر قند ( لبو )
  چغندر خام ( يا همان لبوي خودمان ) را به دقت بشوئيد پوست آن را بگيريد. به مدت 5 دقيقه در آب معمولي و يك قاشق چايخوري نمك كمي بپزيد تا نرم شود و بعد به هر اندازه كه مايليد خرد كنيد فقط دقت كنيد چون اين چاشني بيشتر به عنوان تزئين روي سالاد يا كنار انواع خوراك هاي خشك مورد استفاده قرار ميگيرد ، ظاهر قطعات خرد شده يك دست باشد . ميتوانيد براي اين منظور ( اگر حوصله داشتيد ) از قالبهاي ريز شيريني نخودچي استفاده كنيد .
  بعد از قالب زدن يا خرد كردن چغندر ها ، آنها رو بشوئيد و بگذاريد آب آنها برود . بعد در يك ظرف شيشه اي بريزيد .
  براي سركه اين ترشي يك روش كاملا ابداعي از خاله خانم به شما پيشنهاد ميكنم اما قبل از اين پيشنهاد ، روش معمول همان سركه سفيد است كه معمولا روي چغندرها ميريزند و بعد از يك هفته چاشني آماده مصرف است .

  اما پيشنهاد به اين صورت است :
  يك عدد چغندر را با پوست تميز بشوئيد . بعد با مقدار خيلي كم نمك ( نصف قاشق چاي خوري ) در يك ظرف لعابي كوچك همراه با 3 ليوان آب بگذاريد روي حرارت خيلي خيلي ملايم حدود 2-۳ سا عت بپزد . ( با درب بسته ) وقتي آب چغندر غليظ شد آن را داخل ظرف حاوي چغندر هاي قالب خورده يا خرد شده بريزيد و باقيمانده فضاي ظرف را با سركه سفيد پركنيد . و يك قاشق چايخوري نمك داخل آن بريزيد و بعد درب ظرف را ببنديد و ظرف را كاملا تكان دهيد تا سركه و آب چغندر با هم مخلوط شوند .
  اگر از سركه سفيد خالي استفاده كنيد ، مزه چغندر خيلي تيز ميشود و اين چاشني در آن صورت بيشتر به درد تزئين ميخورد !! ولي اگر از اين روش استفاده كنيد طعم چغندر ها بسيار ملايم ميشود و بعد از خودنمايي روي ظرف سالاد ميتوانيد به راحتي آن را ميل كنيد !‌
  مدت ماندگاري اين چاشني حدود 6 ماه است . بهتر است اين چاشني را از ابتدا داخل يخچال نگهداري كنيد .

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 5. #5

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم :
  گل كلم يك كيلو و نيم
  كلم برگ سفيد نيم كيلو
  سبزي معطر * پاك شده نيم كيلو
  كرفس خرد شده نيم كيلو
  هويچ خرد شده نيم كيلو
  سير به دلخواه
  فلفل قلمي سبز تند 200 گرم
  بادمجان يك كيلو
  پياز ريز 300 گرم
  موسير 100 گرم
  سيب ترشي نيم كيلو
  نمك ، فلفل سياه ، زردچوبه روي هم 1 ليوان پر
  ادويه ترشي ** به دلخواه
  سركه قرمز به مقدار لازم
  خيار 200 گرم

  طرز تهيه
  سبزي را پاك كنيد و خوب بشوئيد و بگذاريد تا كاملا خشك شود . بعد ريز خرد كنيد و كنار بگذاريد .
  كلم برگ ، گل كلم ، كرفس ، هويچ ، سيب ترشي و خيار را نيز ابتدا خوب بشوئيد و خشك كنيد بعد به اندازه مورد نظر خرد كنيد و كنار بگذاريد . ( سعي كنيد تا جاي ممكن اندازه ها يكدست باشند )
  بادمجان را با پوست به اندازه دلخواه خرد كنيد و بعد در مقداري سركه به مدت 10 دقيقه با حرارت خيلي كم بجوشانيد .
  سركه بادمجانها را دور نريزيد . سير را هم بعد از حبه كردن در همان سركه به مدت 35 دقيقه كمي بجوشانيد تا وقتي ترشي كاملا آماده مصرف شد ، سيرها سفت و خام نمانده باشند .
  موسير را از شب قبل خيس كنيد و چند بار آب آن را عوض كنيد .
  يك سفره تميز پهن كنيد و مواد را كم كم روي آن بريزيد و خوب با هم مخلوط كنيد . در اين مرحله از مخلوط نمك ، فلفل سياه و كمي زرد چوبه مرحله به مرحله به مواد اضافه كنيد و كاملا مواد را مخلوط كنيد .

  اگر از ادويه ترشي** استفاده ميكنيد در آخر كار ادويه را روي مواد بپاشيد و هم بزنيد .
  در ظرف مورد نظر ، مخلوط مواد را بريزيد و بعد سركه قرمز را روي مواد بريزيد تا تمام سطح ظرف را پركند . دقت كنيد كه روي مواد كاملا با سركه پوشانده شود .

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 6. #6

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.  مواد لازم :
  بادمجان قلمي متوسط 15 عدد
  فلفل سبز قلمي به تعداد بادمجانها
  سير رنده شده 200 گرم
  نعناع خشك 100 گرم
  هويچ نگيني ريز خرد شده* 100 گرم
  سركه قرمز يك و نيم ليتر
  طرز تهيه :
  پوست اضافه سربادمجانها را به آرامي ببريد . بادمجانها را شسته و خشك كنيد و در مقداري آب و نمك به مدت 15 دقيقه كاملا بپزيد (روي حرارت متوسط ) طوري كه بادمجانها نرم شوند ، بعد بگذاريد تا آب آنها كاملا برود ، سير رنده شده و نعناع خشك را با هم مخلوط كنيد .
  بعد از اينكه بادمجانها كاملا خشك شدند ، با يك چاقوي تيز روي آنها يك شكاف سرتاسري ايجاد كنيد نه آنقدر عميق كه پوست بادمجان از پشت خراشيده شود . ( مثل وقتي كه شكم پاره بادمجان درست ميكنيد ) ، نيازي به خالي كردن داخل بادمجان نيست .
  داخل هر بادمجان را يك عدد فلفل قلمي بگذاريد و با قاشق چايخوري از مخلوط نعناع خشك و سير رنده شده ، داخل بادمجان را به قدري پر كنيد كه بعد از بستن بادمجان اضافه مخلوط بيرون نزند .
  بعد از اينكه بادمجانها آماده شدند ،‌آنها را در ظرف مورد نظر بريزيد و روي آن را با سركه قرمز پوشش دهيد .
  دقت كنيد كه سركه سطح بادمجانها را بپوشاند
  به ازاي هر يك ليتر سركه 4 قاشق غذا خوري نمك و يك قاشق نعناع خشك داخل سركه بريزيد و درب ظرف را ببنديد و در جاي خنك نگهداري كنيد .
  بعد از يك هفته ترشي بادمجان آماده مصرف است .
  * بعضي ها بادمجانها را به جاي آب و نمك در سركه ميپزند . اين كار باعث ميشود ترشي بيش از حد معمول تند و تيز شود . در هر صورت انتخاب با شماست .
  استفاده از هويچ در اين ترشي اختياري است . اگر از هويچ استفاده كرديد موقع پر كردن بادمجان همراه سير و نعناع خشك هويچ هم اضافه كنيد . اين ترشي بدون هويچ هم مزه بسيار خوبي دارد . توجه داشته باشيد در صورت استفاده از هويچ ، مدت آماده شدن ترشي كمي بيش از يك هفته خواهد بود .
  مدت ماندگاري اين ترشي حدود يك سال است اگر در يخچال و يا جاي خيلي خنك باشد .
  سعي كنيد از سركه اي استفاده كنيد كه زياد هم طعم ترشي را تيز نكند .
  در مورد تمام ترشي ها بهتر است تا آماده نشدن آن ، درب ظرف ترشي را باز نكنيد .
  تهيه اين ترشي مربوط به فصل خاصي از سال نيست . در نتيجه ميتوانيد در هر زماني اين ترشي را تهيه كنيد . پس بهتر است هر بار به مقداري درست کنید كه ترشي زياد هم نماند و طعم خود را از دست ندهد.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 7. #7

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم:
  پیاز پوست کنده=2 کیلو
  نعناع=یک کیلو
  (ممکن است از دو تا سه قاشق سوپخوری نعناع خشک و نرم استفاده کرد)
  سیر=نیم کیلو
  طرز تهیه:
  نعناع را بدقت تمیز می کنیم و می شوییم و خشک می کنیم،بعد سیر را پوست می کنیم و با نعناع از چرخ رد می کنیم،سپس شیشه مناسبی را انتخاب می نماییم و یکی دو ردیف پیاز و مقداری سیر و نعناع چرخ کرده و کمی نمک روی آن می ریزیم و باز مقداری پیاز و بعد نعناع و سیر و کمی نمک می ریزیم و بهمین ترتیب شیشه را پر می کنیم و بعد روی مواد مزبور را سرکه می ریزیم بطوریکه روی پیازها را سرکه بگیرد و شیشه از سرکه پر شود.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 8. #8

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  این ترشی بدون سرکه تهیه می شود وبسیار مطلوب می باشد و برای اشخاصی که نسبت به سرکه حساسیت دارند بیشتر قابل استفاده می باشد.
  مواد لازم:
  خرما=یک کیلو
  سماق کوبیده=نیم کیلو
  تمبر هندی=نیم کیلو
  آبلیمو=یک لیوان
  سیر در صورت تمایل=یک بوته
  ادویه کوبیده(دارچین،نمک،فلفل،جو هندی)=در حدود یک تا دو قاشق سوپخوری
  طرز تهیه:
  سماق را در دو سه لیوان آب خیس می کنیم و می گذاریم رسوب کند و آب آن ترش شود.تمبر هندی را نیز در یکی دو لیوان آب خیس می کنیم(در حدود 24 ساعت باید بماند)تا آب تمبر هندی نیز ترش شود،آب سماق و آب تمبر را صاف می کنیم و با آبلیمو مخلوط می سازیم چند جوش می دهیم بعد خرما را از چرخ رد می کنیم و با آب سماق و تمبر و آبلیموی جوشیده مخلوط می سازیم و برای اینکه خرما کاملا حل شود ممکن است این مخلوط را یکی دو جوش بدهیم بعد با ادویه مخلوط می سازیم و در صورتیکه بخواهیم سیر مصرف کنیم سیر را با کمی آبلیمو چند جوش می دهیم،بعد نرم می کوبیم و با ترشی مخلوط می نمائیم.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 9. #9

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم:
  پوست لیمو=1 کیلوگرم
  سرکه=3 کیلوگرم
  طرز تهیه:
  برای تهیه این ترشی می توانیم از پوستهای لیموترش که آب آنرا گرفته ایم استفاده کنیم.داخل پوستهای لیمو را کاملا خالی و تمیز می کنیم و برای هر یک کیلو پوست لیمو سه کیلو سرکه در نظر می گیریم.پوست های لیمو را دو بار در آب می جوشانیم و یکی دو روز در آب سرد قرار می دهیم و چند بار آب آنرا عوض می کنیم تا تلخی آن کاملا گرفته شود. بعد لیموها را در صافی می ریزیم و روی پارچه پهن می کنیم و دو سه روز می گذاریم بماند تا رطوبت آن کاملا گرفته شود ممکن است کمی نمک روی پوست لیمو بپاشیم که رطوبت آن بهتر گرفته شود و احیانا پوست لیموترش خراب نشود،بعد پوست لیمو را در شیشه می ریزیم و سرکه را چند جوش می دهیم و داخل شیشه را از سرکه مزبور پر می کنیم.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 10. #10

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  مواد لازم :
  با دمجان کبابی شده= 1 کیلو
  گوجه= 3عدد
  سیر= 1 بوته
  آب غوره= یک و نیم لیوان
  ریحان ناز خاتونی یا (ریحان قرمز) چرخ شده= 1 فنجان
  نعناع خشک= 2 قاشق
  طرز تهیه:
  با دمجان کبابی شده را خرد کرده وگوجه را خرد می کنیم سیر را می کوبیم و همه این مواد را مخلوط کرده وترشی اماده است این ترشی را همان زمان می شود استفاده کرد نو ش جان در ما زندران این ترشی را مثل خورشت استفاده می کنند.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •