کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: نگهداری از گلهای آپارتمانی

 1. #1

  پیش فرض نگهداری از گلهای آپارتمانی

  اگر میخواهید گلدانهای سالم داشته باشید باید به چند نکته توجه کنید.اولین و مهمترین نکته این هست که گلهای آپاتمانی بطور طبیعی از روز اول که در داخل آپارتمان و در داخل خانه که وجود ندارند که!
  دوم اینکه ایجاد شرایط مناسب در داخل خانه برای گلهای متفاوت متفاوت هست و فراهم کردن این شرایط هم بسختی امکان پذیر هست.پس در نتیجه اغلب گلهای آپارتمانی( تاکید میکنم اغلب نه همه) پس از مدتی بسته بشرایط از چند روز تا چند ماه یا بیشتر و کمتر خراب میشوند و این طبیعی هست. اگر غیر از این باشه پس ما باغبون ها از کجا نون بخوریم!!!!!؟
  اگر علاقمند هستید که گلهای سالمتری داشته باشید و مدت بیشتری از گیاهان آپارتمانیتون در منزل لذت ببرین ... من چند تا نکته کاربردی عمومی برای نگهداری از گلدانها بلد هستم که اگر دوست داشته باشید در پستهای بعدی خدمتتون میگم.ولی برای جلوگیری از کسل کننده شدن هر بار یک کم میگم.
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 2. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #2

  پیش فرض

  سالهای متمادی مارانتا برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی دانستند ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است،خانواده آن "مارانتاسه" و بومی آفریقا ست،برگها منقوش و گرد است،رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمتها متمایز می سازد،رگبرگها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ میدهند،گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بو جود می آورد،در سبد آویزان رواج فراوان دارد.
  نیازها
  نور:نور غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا است،در تابستان سایه را ترجیح میدهد وی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد،از اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.
  دما:در صورتی که اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت 10درجه سانتی گراد مقاومت می نماید ولی بهترین در جه حرارت حدود 16در جه سانتی گراد ،در درجات نزدیک به 30درجه احتیاج به غبار پاشی دارد.
  آبیاری:در هر حال خاک را مرطوب نگه دارید به جز هنگامی که درجه حرارت پایین تر از 10درجه است.آبیاری 2-3بار در هفته در تابستان و یک بار در زمستان و هر 10روز یکبار در درجات نزدیک به 10درجه سانتی گراد آبیاری پیشنهادی این گیاه دوست داشتنی است.
  رطوبت:غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان جهت تامین رطوبت پیشنهاد میگردد،کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است ،افزودن آب به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه یکی دیگر از راههایتهیه رطوبت پایدار است.
  تغذیه:تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.
  خاک مناسب:خاک باید کاملا سبک باشد،کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.
  تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.
  تمیز نمودن برگها:غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز مینماید،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده نمایید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.
  تکثیر:با تقسیم ساقه های زیر زمینی در بهار میتوان مارانتا را افزایش داد.
  نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع تر و معمولی خشن است، با نگهداری صحیح آن سلیقه خود را به دیگران یاد آوری نمایید.
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 5. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 6. #3

  پیش فرض

  گل سنبل
  Hyacinthus Orientalis
  سنبل گیاهی است که از زمانهای قدیم کاشتن آن متداول بوده است .
  این گیاه از خانواده سوسنیها و پیازی ، به بلندی 15 تا20 سانتیمتر و گل های زودرس آن بشکل خوشه انتهای ساقه گوشتی معمولا از نیمه اسفند تا فروردین باز میشود و به رنگهای سفید ، قرمز ، آبی ، بنفش ، صورتی و زرد و غیره است .
  این گیاه را در آپارتمان می توان درون پیت ، ماسه و یا آب پرورش داد .
  برای نگهداری آن در آب به گلدانهای مخصوصی نیاز دارد که دارای دهانه ای گشاد و گلوگاهی باریک باشند ، بقسمی که آب ریشه ها را فرا گرفته و مماس با انتهای پیاز گل باشد.
  سنبل ، در تاریکی مطلق ریشه تولید میکند .
  بنابراین بهتر است بدین منظور پیاز را در قفسه آشپزخانه گذارده و حرارتی معادل 9 – 11 درجه سانتیگراد برای آن فراهم نمود .
  پیازهائیکه در شن خوابانده شده اند را لازم است با گلدان در نقطه ای از باغچه که از خطر یخبندان محفوظ باشد دفن نمود.
  برای اینکه بیرون آوردن گلدان از خاک در زمستان آسان شود می توان قبلا پوششی اطراف گلدان قرار داد .
  زمانی سنبل را به روشنائی آورید که جوانه ها آنقدر برجسته شده باشند که بشود آنها را با دست لمس کرد .
  هیچگاه گیاه را در مکانی که خیلی گرم باشد قرار ندهید .
  هرچه می توانید بر روی برگها آب بپاشید تا شادابی خود را حفظ کنند .
  برای نگهداری سنبل در منزل پیازهای پرورش یافته مخصوص مورد نیاز است که معمولا پس از یکبار گل دادن غیر قابل استفاده میشوند مگر اینکه در خاک مناسبی رشد کرده باشند که در این صورت هم ممکن است پیازچه ها دوسال طول بکشد تا گل بدهند .
  در کشور هلند مخصوصا نواحی هارلم مزارع بزرگی از سنبل و لاله کاشته می شود، برتری ای که این کشور بر سایر کشورها دارد و گلهای سنبل آنجا در عالم معروف شده بواسطه وجود سه عامل اصلی :
  مواظبت ، دقت و منطقه مساعد از نظر جوی و زمین حاصلخیز آنست که چنین عوامل مساعدی کمتر در یک جا جمع میشود .
  بخصوص در ایران که هوای خشک و آفتاب سوزان و روشنائی زیاد آن چندان مساعد برای پرورش سنبل بشکل سنبل هلند نیست .
  در هلند تقریبا پنج هزار پلاگینتار زمین که پنجاه میلیون متر مربع میشود برای کاشتن سنبل و لاله تخصیص داده شده که منظره زیبا و فریبنده آن همه ساله عده زیادی را برای تماشا به آن کشور میکشاند .
  این زمینها اصولا از شنهای نرم کنار دریا که مملو از نرمه صدفهای دریائی است تشکیل شده و بدست گلکاران مقدار کود گاو یا تورب پوسیده با آن مخلوط میشود .
  زیرا بهترین خاک برای پرورش سنبل باید مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم مواد پوسیده مغذی باشد .
  چون سطح این مزارع پست تر تز دریاست همیشه چند دسیمتر زیر زمین آب وجود دارد که در نتیجه خاک مزارع را مرطوب نگه میدارد .
  با این ترتیب حتی تابستان هم مزارع سنبل هلند احتیاجی به آبیاری ندارد .
  تمام این مزارع را به قطعات مربع مستطیل تقسیم کرده ، اطراف آنرا پرچین های تازه از نی کاشته و محصور ساخته اند تا سنبل ها و لاله ها از صدمه بادهای کنار دریا مصون بمانند .
  با این ترتیب است که همه ساله میلیونها پیاز سنبل و لاله یا گل آنها از هلند به تمام نقاط جهان صادر میشود .
  گیاه سنبل را اصولا به سه دسته تقسیم می کنند :
  1- سنبل هلندی H.Orientalis.
  2- سنبل ولایتی یا پاریسی H.O.Pronncialis.
  3- سنبل رومی H.O.Olbulus.
  وجه تمایز سنبل هلندی با دو قسم دیگر ، پهنا و حجم خوشه گل آنست و دانه های گل روی خوشه کاملا چسبیده و نزدیک به یکدیگر میباشند .
  سنبل هلندی دارای دو جور : پرپر و کم پر میباشد .
  ولی خوشه گل کم پر قوی تر و بیشتر از جور پرپر برای تهیه گل پیش رس مستعد میباشد .
  خوشه گل سنبل هلندی پرپر کوچک تر و دانه های گل آن هم ریزتراست .
  سنبل ولایتی همان سنبل های ایرانی است که از قدیم در ایران برای ایام نوروز می کاشته اند و پیازهایآنرا غالبا از مازندران می آورند .
  خوشه گل های آن تنبل و تنک که بین دانه های گل فاصله زیاد دارد گرچه این قسم سنبل به زیبائی سنبل هلندی نیست ولی چون پیازهای آن کاملا روستائی و سالیان متمادی در زمین باقی مانده خود بخود زیاد شده همه ساله بهار بوته های قوی و پر پشتی از آن بیرون آمده و گل ریزان میکند ، برای باغهای روستائی ، کنار چمن زارها ، گل بهاری مناسبی است .
  رنگ گلهای این قسم که هم پرپر و هم کم پر است قفائی روشن یا سیر میباشد .
  بوته سنبل رومی کوچک تر و خوشه گلش که از هر بوته بیشتر از یکی بیرون نمی آید خیلی کوچک و تنک ولی معطر و خوشبو است ، رنگ گلهایش سفید و زودتر از سنبل هلندی باز می شود .
  روش کاشت و تکثیر :
  گل سنبل را با کاشتن پیازهای کوچک که پس از یک عمل مختصر روی پیاز اصلی تولید میشود زیاد می کنند .
  تعداد این پیازچه ها به نسبت جور آن کم و زیاد می باشد .
  برای اینکه از یک پیاز سنبل بخواهند پیازهای کوچک گرفته آنرا زیاد کنند ، باید یک ماه قبل از موقع کاشتن ته پیاز را بشکل مخروط کوچکی با چاقو در آورده یا آنرا بشکل صلیب شکاف داده بگذارند جای برش خوب بخشکد . آنوقت آن پیاز را در عمق کمتری از پیازهای دیگر که برای گل آن می کارند بکارند .
  پیازهای سنبل را به نسبت استفاده ای که از گلش میبرند بطرق مختلف میکارند .
  چنانچه برای گل چیده و زیاد کردن آنها را در هوای آزاد روی زمین و برای تزئین اطاقها و سالون در گلدان یا ظروف آب میکارند .
  بهترین فصل برای کاشتن پیازهای سنبل در گلدان یا ظروف آب ماه آبان و آذر است .
  اگر بخواهند زودتر از فروردین از گل سنبل استفاده کنند باید گلدانهای 10 سانتیمتری را با خاک خیلی سبک و مملو از مواد پوسیده باین ترتیب : 5 قسمت خاک رسی و شنی 3 قسمت کود کاملا پوسیده و 2 قسمت ماسه شسته پس از آنکه قبلا کف گلدان را برای زه کشی و رد شدن آّب زائد آن حاضر کرده باشند پر کرده بعد پیاز سنبل را بطوری در گلدان بگذارند که تمام پیاز در خاک باشد .
  این گلدانها را پس از آب دادن در زمین فرو می کنند ، حرارت زمین سبب می شود که پس از یک تا یک ماه و نیم پیازها کاملا ریشه کرده و جوانه برگها نوک پیاز پدیدار شود ، آنوقت گلدانها را بیرون آورده زیر شاسی یا توی گلخانه معتدل میگذارند تا نمو کرده و گلهای آن باز شود .
  به نسبت گرمای گلخانه گلها زودتر یا دیرتر شروع بباز شدن می کنند .
  برای کاشتن پیاز سنبل در آب فقط گذاردن پیاز روی ظروف مملو از آب که در آن مقدار کمی خاکه ذغال ریخته باشند کافی نیست بلکه باید آنها را مواظبت کنند که قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .
  برای این کار بطوریکه قبلا گفته شد بهتر است روی هر پیاز کلاپلاگین کاغذی گذاشته شود تا روشنائی کمتری به نوک پیازها برسد .
  در نتیجه دیرتر سبزه آن نمو می کند .
  ضمنا مواظبت نمایند همیشه آب ظرف به اندازه باشد که سطح آب مماس با ته پیاز بوده و فقط ریشه گیاه در آب بماند
  برای کاشتن سنبل در هوای آزاد روی زمین نکته قابل توجه وجود خاک سالم و سبک است و اگر خاک زمین مساعد نباشد باید قبلا آنرا اصلاح کرده بعد ماه آبان و آذر پیازها را به عمق 15 سانتیمتر و اگر در آن منطقه سرمای زمستان سخت و ممکن است در چنین عمقی رطوبت زیاد نفوذ کرده یخ بزند ، پیازها را عمیق تر بکارند
  پس از آنکه گلهای سنبل تمام شد باید نیمی از برگهای آنرا بریده و ماه خرداد و تیر که برگ های باقیمانده زرد شده و خشکید پیازها را از زمین خارج کرده پس از آنکه چند روز در معرض هوا گذارده و رطوبت آنرا گرفتند آنها را در انبار یا اطاق خشک و تاریک برای کاشتن سال بعد نگهداری نمایند .
  تکثیر :
  زیاد کردن گل سنبل به روش جدا کردن پیازچه ها بترتیبی که در بالا اشاره شده انجام می گیرد
  ویرایش توسط president.M : 20-10-08 در ساعت 14:14
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 7. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 8. #4

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  نام علمي Araucaric excelsa
  گياهی است سوزني برگ زيبا و از خانواده آراكرياسه با شاخه هاي مطبق موطن اصلي جزيره نور فولك استراليا رشد آن در محيط طبيعي زياد و لي در آپارتمان به كندي رشد مينمايد و حداكثر 150 سانتيمتر ميرسد . احتياج شديدي به اكسيژن فراوان دارد ودر جه حرارت بالا را تحمل نميكند گياهاني كه از طريق كاشت بذر بدست آمده اند شاخه هايي بيمار و نامنظم توليد مي نمايد و بهتر است در در ازدياد آن از قلمه هاي جوانه هاي انتهايي استفاده گردد
  نياز ها :
  نور:در تابستان از تابش نور مستقيم آفتاب به آن جلو گيري كنيد:اگر چه سايه را تحمل مينمايد ولي نزديك به پنجره با نور ملايم نگهداري كنيد در بهار و تابستان هر هفته يكبار 80 در جه آنرا بچرخانيد در غير اين صورت گياه بطرف نور خو شده و شكل طبيعي خور را از دست مي دهد.
  دما:حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتيگرادو حداكثر آ» در تابستان 16 درجه سانتيگراد در صورت امكان بهتر است در تابستان بيرون از اتاقنگهداري شود.
  آبياري:در تابستان هفته اي دوبار و در زمستان هر هفت تا در روز يكبار آبياري كافي است خاك را هميشه مرطوب نگهداريد.در صورت امكان از آب سبك بدون املاح(آب جوشيده) استفاده گردد.
  رطوبت:هفتهاي يكبار در زمستان و هفته اي دوبار در تابستان احتياج به غبار پاشي با آبفشان دارد.
  تغذيه:با شروع فصل رشد(بهار و تابستان)جهت تغذيه مصنوعي از كود محلول در آب استفاده كنيد بعلت نياز كم اين گياه به تغذيه مصنوعي نصف آن مقداري كه رويبسته توصيه شده است كافي است.
  خاك مناسب:خاك مورد نياط اين گياه كمپوست سبك است.
  تعويض گلدان :قبل از اينكه ارتفاع گياه به يك متر برسد هر سال گلدان را بايك در جه بزرگتر تعويض نمايي پس از آن خاكهاي سطح گلدان را با آرامي خارج و با خاك كمپوست نو تعويض نماييد.
  تميز نمودن برگها:غبار پاشي با آبفشان در اين خصوص كافي است از مواد براق كننده شيميايي استفاده نكنيد.
  تكثير:ريشه دار نمودن قلمه و كاشت بذر (پايه هيا بذري داراي طبقه هاي نامنظم هستند)
  نكته عمومي
  جهت جلوگيري از عبور نور و رشد جلبك در اطراف زيشه گلدانهاي تيره رنگ را انتخاب كنيد.
  رشد كاج مطبق بسيبر كند و هر سال يك طبقه و يا حداكثر دو طبقه بر طبقات خود مي افزايد زيبايي اين گياه در داشتن بزگهاي سوزني شفافدر طبقات و محيط جانبي تنه اصلي است براي اين منظور سعي كنيد از دستمالي كردن برگهاي سوزني و استفاده است مواد براق كننده جلوگيري و با آب فشان رطوبت گياه را تامين نماييد
  عوارض و در مان
  1.شاخه هاي باريك و علفي هستند:تغذيه مصنوعي تجويز مي گرددميزانمواد غذايي را دو برابر كنيد.
  2.برگهي سوزني زرد و قهوه اي شده و مي ريزند:هوا گرم و خشك است گلدان را به محل خنك تر با اكسيژن فراوان منتقل كنيد آبياري و آبفشاني را فراموش نفرماييد.
  3.حشرات ريز سبز رنگ روي برگهاي سوزني ظاهر و برگها چسبناك شده اند:هر 14 روز يكبار با يك سم حشره كش نفوذي طبق دستور سمپاشي نماييد تا علايم بر طرف گردند.
  4.شاخه ها بطرف پايين خم شده اند :هوا خيلي سرد است گياه را به محل گرمتري منتقل نماييد
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 9. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 10. #5

  پیش فرض

  سیستم های جدید هرس و تربیت درختان میوه
  درختان میوه را می­توان به عنوان دریافت کنندگان نور خوشید که آن را تبدیل به میوه می­کنند دانست.راندمان بیشتر دریافت نور سبب افزایش پتانسیل سود و عملکرد می شود.بنابراین باغدارن با یک سوال مهم در زمان احداث باغ مواجه می شوند – سیستم کاشت چگونه باشد؟
  میزان تولید یک باغ به میزان استفاده از نور خورشید بستگی دارد.دریافت نور تابع تراکم، ارتفاع و شکل درخت که به ترتیب نشان دهند تعداد ، زاویه و جهت گیری شاخه ها ی درختان می باشد.این خصوصیات اجزاء اولیه هستند که سیستم کاشت نامیده می شود.سیستم احداث باغ مطلوب بر پایه فاکنورهای گوناگون شامل محل جغرافیایی،رقم و نوع گونه،نوع خاک، نوع پایه ، فرهنگ و اقتصاد منطقه مختلف می­باشد.
  فرم درخت و ارتفاع آن دو فاکتور کلیدی در تعیین کارامدی باغات میوه هسته دار در تولید میوه و سودمندی برای باغدار می باشد.تحقیقات نشان داه است باغات باسیستم V چهارقلو(Quad-V) یک سیتم مطلوب در باغات پرتراکم می باشد.سیستم سنتی جامی(open vase)درختان هلو از یکنواختی کمتری برخور دار بوده و هزینه نگهداری بالایی دارد.
  یکی از اصول کلی طراحی سیتم باغ اینست که فضای که به یک درخت اختصا ص داده می شود سریعاً پر نماید و همچنین به آسانی در فضای اختصاص داده شده نگهداری شود.کاهش فاصله های کشت با معرفی علف کشها در سال1950 آغاز شد چون علفکش ها اجازه می دادند با علف های رویده در بین ردیف های درختان مبارزه شود.با افزایش تراکم درختان بعلت زودرباردهی عملکرد بهبود یافت.
  سیستم کشت متراکم به این معنی است به درختان اجازه داده نشود مثل یک درختان در فضای عریض رشد نماید.بنابران درختان سریعتر به اندازه نهایی رسیده (انادازه طراحی شده) و درنتیجه همچنین خیلی سریع به باردهی می­رسند.درختان نزدیکتر و کوچکتر شده ،بنابراین عملکرد هر درخت کاهش یافته اما در پلاگینتار عملکرد معمولا مشابه می باشد.در دهه 1960 اولین باغ کشت شده متراکم معرفی شد.این سیستم بر پایه سیستم پرچینی(hedgerow) که فاصله بین ردیف ها به 3.6 تا 4.5 متر و فاصله درختان در روی ردیف به 1.8 تا 3.6 متر کاهش یافته بود بنابراین تراکم در ختان در پلاگینتار به 593 تا 1494 افزایش یافته بود.بعلاوه شکل درختان به فرم هرمی/دوکی (بدون شکل هرمی) ،بادبزنی مستقیم یا فرم V- موازی استفاده شد.بنابراین امید می رفت علاوه بر زودباردهی بعلت کاهش اندازه درخت عملیات باغی از قبیل هرس ، تنک ،و برداشت میوه آسانتر و می­تواند بطور مکانیزه انجام شود.
  این فرضیه بر روی سه سیستم های کشت مختلف(فرم جامی استاندار با فاصله کشت 6.7 ×5.7 متر ، در مقابل دوسیتم کشت متراکم ،هرمی با فاصله کشت 4.5 ×2.4متر و V- موازی با فاصله کشت 4.5 ×3 متر )بروی چهار رقم هلو آزمایش شد(سه رقم هلو و یک رقم شلیل که از ابتداد تا اواخر فصل می رسیدند).نتایج نشان داد در سیستم کشت متراکم در طی 7 سال اول تا بلوغ درختان مقدار عملکرد باغات متراکم از سیستم سنتی بیشتر بود.
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 11. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 12. #6

  پیش فرض

  Link URL:
  لینک و متن درون کدها فقط برای کسانی که ثبت نام کرده اند قابل مشاهده است لطفا وارد شوید OR ثبت نام کنید.

  آيا هرگز به علت ريزش برگ‌هاي درختان در فصل پاييز فكر كرده ايد؟ مطالعات جديد نشان مي‌دهد كه راز اين پديده در واقع در مكانيسم سلولي است.
  به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پژوهشگران دريافته‌اند كه درختان از يك مكانيسم سلولي بسيار دقيق مفصل براي جدا شدن برگ‌هايشان استفاده مي‌كنند.
  برگ‌هاي درختان در فصل تابستان به عنوان «پيلهاي خورشيدي» عمل مي‌كنند اما در ماههاي سرد زمستان زايد و غير ضروري مي‌شوند.
  در پايه هر برگ يك لايه ويژه موسوم به منطقه ريزش يا قطعي وجود دارد. وقتي فصل پاييز كه زمان ريختن برگ‌ها است فرا مي‌رسد، سلول‌هاي اين لايه به تدريج متورم مي‌شوند و سرعت انتقال مواد غذايي بين درخت و برگ كاهش مي‌يابد و وقتي اين منطقه بسته شد، يك خط برش شكل مي‌گيرد و به سمت پايين مي‌آيد تا اين كه در نهايت برگ از درخت جدا شده و مي‌افتد، پس از آن به سرعت يك لايه محافظ اين بريدگي را مي‌پوشاند تا از تبخير آب درخت از منطقه بريدگي يا نشستن ميكروب‌ها و آفات روي اين نقطه جلوگيري كند.
  اين پژوهش از سوي محققان دانشگاه ميسوري انجام شده استاين پژوهشگران عامل چنين پديده‌اي را فاكتورهاي ژنتيكي مي دانند.به گفته آنها يك مسير فعاليت ژنتيكي در پروسه منطقه ريزش نقش دارد.در اين پروسه تركيبي از تكنيك‌هاي ژنتيك مولكولي و تصويري رخ مي‌دهد.شرح اين پژوهش در نشريه پيشرفت‌هاي آكادمي ملي علوم آمريكا به چاپ رسيده است.
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 13. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 14. #7

  پیش فرض

  از قديم گفته اند « عقل سالم در بدن سالم » است. در اين جمله منظور از عقل همان روان ، و روحيه سالم و سرحال داشتن و پر انرژي بودن است.
  آلودگي هوا همان طور که بر روي تنفس ( اکسيژن رساني) و جريان خون، قلب، مغز و ... اثر مي گذارد، روان انسان را نيز درگير مي کند. در اين زمينه تحقيقاتي نيز به عمل آمده که نتايج آن را در برخي از روزنامه ها و مجلات تحت عنوان « افسردگي همه گير» مطالعه کرده ايم. انسان موجودي طبيعت گراست و مي تواند با محيط، مبادله انرژي داشته باشد؛ بنابراين هر قدر محيط سالم تر، زيباتر و آرام تر باشد اين تبادل به نحو مفيدتري صورت خواهد گرفت.
  رنگ سبز، رنگ بودن، گرمي، آرامش، مهرباني و دعوت کننده است. رنگي که خداوند با طيف بسيار گسترده اي آن را در جاي جاي طبيعت گسترده است و اين گستره زيبايي، پيام آور آرامش و سلامتي است. افسوس که ماشينيزم، بهره وري انسان را از اين نعمت محدود ساخته است. اما با اين محدوديت و آلودگي رو به افزايش چه بايد کرد؟ آيا گل ها و گياهان آپارتماني مي توانند جايگزيني مناسبي براي اين نعمت باشند؟ و ما انسان ها چگونه مي توانيم از وجود اين گياهان براي تقويت روح و روان خود استفاده کنيم؟
  « در آپارتمان هاي امروزي به علت نبود نور و انرژي کافي، گياهان دست ساز و بي جان جاي گياهان طبيعي را گرفته اند که نه آب مي خواهد، نه کود و نور؛ و به راحتي قابل شستشو است. برقراري ارتباط با چنين وسايل بي جان به مراتب سخت تر از جانداران سبز و با نشاط است. لطافت و سرزندگي يک گياه زنده و جاندار به راحتي مي تواند ما را به سوي خود دعوت کند و اگر ما راه هاي کسب انرژي را بياموزيم و بتوانيم با دنياي درون خود ارتباط برقرار کنيم، به راحتي پاسخگوي اين دعوت خواهيم بود. ما مي توانيم با گياهان صحبت کنيم، درددل کنيم و به زبان ديگر همنشيني داشته باشيم. وقتي در فضاي کوچک آپارتمان خود پنجره را به هواي چند گلدان باز مي کنيم، خودمان هم کمي هواي تازه استنشاق مي کنيم ( البته اگر مه و دود نباشد).
  ريزش برگ هاي کهنه و قديمي و رويش مجدد برگ هاي نو الگويي است براي بازسازي، تلاش و سازندگي ما که همنشين اين موجودات با طراوت و سرشار از زندگي هستيم. اگر گلداني در منزل داريد حتماً اين کلمات برايتان معنادارتر خواهد بود زيرا مأنوس شدن با اين مخلوقات زيباي بي کلام، بسيار لذت بخش خواهد بود. به طوري که اگر آفتي به خاک يا برگ هاي گياهتان بيفتد ناراحت مي شويد و درصدد رفع آن برمي آييد، به مغازه هاي مختلف سر مي زنيد تا چاره اي بيابيد و وقتي که گل و گياهتان را مجدداً سرحال مي بينيد، گويي دوباره انرژي گرفته ايد و خوشحال مي شويد. اين همان احساسي است که مزرعه داران، کشاورزان و کساني که در دل طبيعت زندگي مي کنند، بارها و بارها تجربه کرده اند؛ ولي با مقياسي کوچک تر و شهري. وقتي نمي توانيم گلستان داشته باشيم، چرا خود را از گل محروم نماييم؟
  با کمک تکنيک هاي گوناگون، با چگونگي ارتباط با دنياي درون خود – که هنوز متداول نشده– آشنا شويد تا نيازهاي ناشناخته درون خود را ملموس، و از سطح ناهوشيار به سطح هوشيار خود منتقل سازيد. در اين صورت است که مي توانيد با دنياي گياهان رابطه برقرار کنيد. زيرا آن هنگام است که زبان سکوت را فرا گرفته ايد.
  با چشم دل ببينيد و با گوش جان بشنويد. به خصوص براي افرادي که تنها زندگي مي کنند، نگهداري گياه در چهار ديواري خانه بدون حياط بسيار مفيد خواهد بود. مونس و همدمي که آزار رسان نيست. آسيب ها و زخم هاي عاطفي و رواني را نه تنها نمک پاش نيست بلکه مرهمي بي دردسر است. انرژي دهنده اي که توقع و انتظارات عصبي ندارد و شما را نمي آزارد. با شما مهربان است و همراه سکوتش دريايي از آرامش را به شما هديه مي کند.  شرايط نگهداري بعضي از گياهان آپارتماني
  فيکوس ، بنجامين ، آگلونما ، دراسنا، ديفن باخيا ، اسپاتي فيلم، تپوس، برگ انجيري ، فيلودندرون ، گوش گرگي يا سينگونيوم، سانسوريا و فيکوس الاستيکا ( فيلتوس) نام چند گياه آپارتماني است.


  فيکوس بنجامين
  شامل انواعي مانند بنجامين سبز، ابلق، سيلور، زعفراني، آمستر، شيدا، پرتقالي و مينياتوري است. اين گياه به مکاني پر نور نياز دارد که بهترين محل براي آن پنجره هاي جنوبي و نور غير مستقيم از پشت پرده است. آبياري اين گياه در تابستان بايد هفته اي دوبار و در زمستان هفته اي يک بار باشد. بنجامين در تابستان، يک روز در ميان احتياج به اسپري آب روي برگ هايش دارد تا رطوبت نسبي اش تأمين شود. مهندس مهدي بابايي، مسئول دفتر فضاي سبز شهرداري منطقه چهارده درباره شرايط نگهداري ساير گياهان آپارتماني چنين مي گويد:
  آگلونما گياهي بوته اي است. بهترين شرايط نوري براي اين گياه، پشت پنجره هاي شمالي و مکان هاي کم نور است. براي تأمين رطوبت نسبيِ، اين گياه در تابستان بايد هر روز اسپري آب شود و در زمستان هر دو روز يک بار. اما دراسنا که شامل دراسناي بلالي سبز، در اسناي بلالي ابلق، دراسناي پرچمي و دراسناي قرمز است، بايد پشت پنجره هاي جنوبي گذاشته شود تا از نور غيرمستقيم استفاده کند. اين گياه بايد در تابستان هفته اي دو بار آبياري شود. اما فاصله بين دو آبياري با توجه به شرايط دمايي بايد به گونه اي تنظيم شود که سطح خاک گلدان خشک باشد.
  ديفن باخيا يا سُم برگ از نظر شرايط نوري همانند دراسنا است، اما آبياري آن در تابستان هر چهار روز يک بار و در زمستان هر ده روز يک بار کفايت مي کند و رطوبت نسبي اين گياه در تابستان بايد يک روز در ميان از طريق اسپري روي برگ ها تأمين شود.
  پتوس يکي ديگر از گياهان آپارتماني است که شامل دو نوع سبز و ابلق است. اين گياه به نور حساسيت زيادي نشان مي دهد و حتي در محيط هايي با نور کم مي تواند به رشد خود ادامه دهد. آبياري پتوس در تابستان هفته اي دوبار و در زمستان هر ده روز يک بار کفايت مي کند اما به جهت حفظ طراوات و شادابي برگ ها بايد هر روز اسپري آب کم املاح انجام شود.

  اما نگهداري گياهان آپارتماني، مشکلاتي را هم با خود به همراه دارد. دو مشکل عمده اي که اکثر گياهان آپارتماني در تهران با آن مواجه هستند يکي وجود توده هاي متحرک سفيد رنگ با پوشش آردي به نام شپشک آردآلود است. اين حشره از شيره پرورده گياه تغذيه کرده و باعث افت گياه مي شود. شيوه مبارزه با اين حشره، استفاده از سموم تماسي مانند مالاتيوم، ديازنيون، گوزاتيون به صورت وتاول(پودر) به نسبت به يک قاشق مرباخوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) است که بايد روي سطح برگ ها و پشت آنها اسپري شود و در صورتي که مؤثر واقع نشود بايد دو هفته بعد تکرار شود. اما نکته اي که بايد به آن توجه کرد اين است که با عنايت به اين که اين حشرات از شيره گياهي تغذيه مي کنند، مي توان از سموم سيستميک نيز جهت مبارزه استفاده کرد.
  دومين مشکل، وجود کرم خاکي يا خرخاکي داخل خاک گلدان هاست که اين امر با توجه به وجود اين گياهان در داخل آپارتمان باعث کثيفي محل سکونت و بد منظر شدن اطراف گياه مي شود. روش مبارزه با اين مشکل استفاده از سموم سوين يا ليندين ( وتاول پودري) به نسبت يک قاشق مرباخوري در يک ليتر آب است. اين آب بايد به عنوان آب آبياري روي سطح خاک استفاده شود.
  بدون ترديد رعايت نکات علمي براي نگهداري از گياهان آپارتماني و فراهم کردن شرايط مناسب زيستي براي اين گياهان، تأثير به سزايي در رشد، پرورش، سبزي و طراوت آنها دارد، اما نبايد اين نکته را فراموش کرد که گياهان همانند ما انسان ها داراي احساسات و عواطف هستند و احساس ما را نسبت به خودشان به خوبي درک مي کنند. اگر ما ياد بگيريم که جمله هاي تأکيدي مثبت را براي خود نهادينه کنيم ، بهتر مي توانيم اين نعمت هاي الهي را باور کرده، با آنها ارتباط برقرار کنيم و بهره وري مثبت داشته باشيم.
  بياييد احساسات خود را به آزمون بگذاريم، امتحان کنيم و نتيجه اش را ببينيم. به طبيعت روي آوريم. اگر نمي توانيم باغ و باغچه داشته باشيم، سبزي هر چند کوچک را در گلدان هاي گلي به خانه هايمان دعوت کنيم. به اميد روزي که لطافت اين سبزي روح و روان ما را فراگيرد.
  منبع : زن روز
  در خلوت آغوش تو احساس منم در شیشه ترین عشق تو الماس منم

  وقتی که تو از رفتن خود می گویی پژمرده ترین شکوفه ی یاس منم

 15. 2 کاربر برای این پست سودمند از president.M عزیز تشکر کرده اند:


 16. #8

  پیش فرض

  سياگروس
  نام فارسي : سياگروس ( نارگيل زينتي)
  نام علمي: Syagrus weddeliana
  نام تيره: Palmaceae
  نام انگليسي: Baby cocos palm

  خصوصيات: در جواني فاقد ساقه ولي گياه مسن داراي ساقه اي بدون انشعاب كناري – اين ساقه نازك و پوشيده از الياف سياه رنگ – برگها مركب ، به طول 60-30 سانتي متر راست يا كماني با برگچه هاي باريك به عرض 4-3 ميلي متر – رنگ برگها سبز تيره در سطح فوقاني و آبي نقره اي در سطح تحتاني

  نور: سايه ( كم نور) تا متوسط

  دما: زياد ( گرم)

  آبياري: به ميزان متوسط

  خاك: خاك جنگلي يا مخلوطي از خاك برگ و تورب

  كوددهي: 2 گرم در ليتر هر هفته 1 بار از فروردين تا آبان ماه

  ازدياد: بذر در اوايل بهار

  عوارض و درمان: خشك شدن انتهاي برگ در اثر كم آبي و يا عدم رطوبت كافي در هوا مي باشد.

  نكته: 1) اين گياه هواي آزاد را نمي تواند تحمل كند . بنابراين نميتوان آنرا در تابستان در خارج از آپارتمان نگاه داري مي شود.
  2) آبياري بايد كاملآ منظم باشد.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 17. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 18. #9

  پیش فرض

  سونريلا
  نام فارسي : سونريلا ( مرواريدي)
  نام علمي: Sonerila margaritaceae
  نام تيره: Melastomaceae
  نام انگليسي: Pearl Plant

  خصوصيات: گياه علفي پاكوتاه ، برگها زيبا و بيضي شكل به رنگ سبز مسي كه بر روي شاخه هاي قرمز رنگ بر زيبايي آن افزوده مي گردد. سطح زيرين برگ ارغواني رنگ با لكه هاي نقره اي و گلها صورتي كه در پاييز در انتهاي شاخه ها ظاهر مي -گردد . حذف جوانه انتهايي براي بيدار كردن جوانه هاي جانبي و پر پشتي گياه الزامي است . اين عمل را هنگامي انجام دهيد كه شاخه ها دراز و فاصله بين دو برگ زياد شده باشد.

  نور: نيم سايه بهترين نور است و از نور مستقيم بيزار است.

  دما: زمستان ( حداقل 16 درجه ) و در تابستان ( حداكثر 24 درجه ) در دماي كم برگها ميريزد.

  آبياري: تابستان هفته اي 3-2 بار و در زمستان هفته اي 1 بار خام بايد مرطوب باشد.
  غبارپاشي: هفته اي 2 بار لازم است و ميتوانيد از رطوبت دايمي استفاده كنيد.

  خاك: ليموني و يا تركيبي از خاك برگ و كمي ماسه و دوستدار خاك قليايي است.

  كوددهي: 2 گرم در ليتر هر 2 هفته 1 بار از كودهاي مخصوص گياهان زينتي از فروردين ماه تا شهريور ماه

  ازدياد: ريشه دار كردن قلمه و كاشت بذر در بهار با حرارت 24-21 درجه و قلمه از شاخه هاي پاييني به طول 8-5 سانتي متر در بهار با حرارت 18-16 درجه و تقسيم بوته در اواخر بهار

  عوارض و درمان: لوله اي شدن برگها در اثر نور مستقيم آفتاب است . خم شدن برگها به سمت پايين در اثر كم آبي گياه مي باشد . پيچيدگي و كمرنگ شدن برگها در اثر گرمي هواست . گياه استواري خود را از دست داده كه در اثر ناكافي بودن تغذيه مصنوعي مي باشد.

  نكته: در صورت نياز گلدان را تعويض كنيد. گياهاني كه در حال استراحت زمستان اندام هوايي خود را از دست داده اند تغذيه مصنوعي نكنيد. به علت نياز شديد اين گياه به رطوبت آنرا به صورت گلدان جداگانه در كاشت گروهي استفاده مي كنند.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 19. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 20. #10

  پیش فرض

  سن سي ويرا
  نام فارسي: سن سي ويرا ( دراژا ، زبان مادر شوهر )
  نام علمي: Sansevieria trifasciata
  نام تيره: Liliaceae
  نام انگليسي: Mother in laws tongue

  خصوصيات : برگها بلند با حاشيه زرد رنگ به شكل سر نيزه و ارتفاع برگها به 1 متر ميرسد. اين گياه مناسب كاشت گروهي است . پس از بالغ شدن گياه از كنار برگها ساقه گلدهنده اي خارج مي شود كه گلهاي زرد و زيبايي در انتهاي آن قرار دارد.

  نور: به جهت ابلق بودن به نور بيشتري نياز دارد.

  دما: زمستان ( 16-10 درجه ) و در تابستان ( 24 درجه)

  آبياري: در زمستان هر 3 هفته 1 بار و در تابستان در هفته 1 بار گياه را بيش از اندازه آبياري نكنيد و زهكش را بازديد نماييد.

  غبارپاشي: به غبارپاشي احتياج نيست.

  خاك: ليموني بهترين خاك براي آنها از 2 قسمت خاك برگ پوسيده و 1 قسمت خاك لومي است.
  كوددهي: هر 3 هفته 1بار با كودهاي مخصوص گياهان زينتي

  ازدياد: جدا كردن پاجوش ، گرفتن قلمه با طول 8 سانتي متر ، قلمه برگ با طول 5/2 سانتي متر

  عوارض و درمان: برگها رنگ پريده مي شود كه در اثر ناكافي بودن نور است . زخمهاي قهوه اي در برگها در اثر گرمي و خشكي هواست . برگهاي جديد نرم و آبكي شده كه در اثر تغذيه بيش از اندازه است . برگها از قاعده مي پوسد كه در اثر باتلاقي شدن خاك است . برگها سياه و آبكي ميشود كه در اثر يخ زدگي است.

  نكته: تعويض گلدان 3 سال 1 بار مگر اينكه ريشه ها بسيار متراكم شده باشند و خاك گلدان را با دست متراكم نماييد و هميشه اندازه گلدان را متناسب با حجم ريشه ها انتخاب نماييد.

  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 21. یک کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: