کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خبرهای جالب از خواننده های اول انقلاب

 1. #1

  Cool خبرهای جالب از خواننده های اول انقلاب

  میدونستید که ترانهء الله الله که اول انقلاب ساخته شد کار هاتف بود؟ میدونستی که سامی یوسف پسر بابک رادمنش هستش؟ میدونستید ابی و شاهرخ اولین آلبوم انقلاب را خواندند؟ ....نه؟ نمیدونستی؟ پس بیا کلی خبرهای جالب از خواننده های اول انقلاب دارم براتون:
  به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به سی سال پیش بر می گردیم و فعالیتهای هنرمندان عر صه موسیقی پاپ در آن سالها را بررسی می کنیم اما از زاویه ای متفاوت . در این گزارش به عملکرد کسانی می پردازیم که در آستانه انقلاب به خلق آثار موسیقایی پرداختند و جزو انقلابیون محسوب می شدند ولی به دلایل گوناگون پس از مدتی به خارج از کشور مهاجرت کردند و در آنجا به کار موسیقی ادامه دادند .


  در روزهای انقلاب نواری منتشر شد با نام از قیام تا شهادت که ترانه های آن را مسعود امینی سروده بود و یکی از خواننده های آن منوچهر سخایی بود
  . مسعود امینی جزو ترانه سرایانی بود که قبل از انقلاب سه بار به دلیل سرودن ترانه های سیاسی به زندان افتاده بود و تعدادی ازشعارهای انقلابی توسط وی ساخته شده بود . چند ماه پس از انقلاب دستگیر می شود و پس از مدتی هم از ایران خارج می شود .در حال حاضر در لس آنجلس به سر می برد و فعالیت محدودی دارد و پس از انقلاب جزو ترانه سرایانی می شود که کارهای سیاسی برضد نظام کنونی می سرایند .

  منوچهر سخایی خواننده قدیمی هم پس از انقلاب به خارج از کشور می رود و عضو گروپلاگین منافقین می شود و طی این سالها کم کم از صحنه موسیقی کناره گرفته است .

  در روزهای آغازین انقلاب آلبومی منتشر می شود که شامل ترانه های خوانندگان معروف پاپ آن دوره و چند سرود انقلابی است وحدت نام این مجموعه است که با عنوان فرعی پایان 2500 سال دیکتاتوری همراه است
  . ترانه های افرادی چون ابی - شاهرخ - پرویز و فرامرز اصلانی در این نوار قرار داده شده است . کارها حال و هوای انقلابی دارند . اما سرنوشت خوانندگان این آلبوم به این صورت می شود که به جز دو خواننده که در ایران می مانند خواننده هایی را که در بالا نامشان آورده می شود به مهاجرت تن می دهند .

  ابی چند ماه بعد از ایران میرود و طی این سالها ترانه هایی بر ضد حکوت ایران می خواند و همچنان هم به فعالیت خود ادامه می دهد .

  شاهرخ هم که چند کار انقلابی اجرا کرده بود به امریکا می رود و او هم جزو خوانندگان سیاسی می شود که بر ضد نظام فعلی ایران کارهایی را ارائه می دهد .

  پرویز هم پس از مدتی به خارج می رود و به کار آهنگسازی و خوانندگی می پردازد البته وی طی این سالها کم کار بوده است ومانند بقیه سیاسی خوان نشده است .

  فرامرز اصلانی دیگر خواننده ای است که به غربت می رود و در این سالها رویه آرام خود را در پیش گرفته و معدود آ لبومهایی را منتشر کرده و کار جدید وی علیرغم اینکه چند سال آماده انتشار است ولی هنوز پخش نشده البته قرار بود این کار در ایران به صورت مجاز منتشر شود که این مورد هنوز به مرحله اجرا نرسیده .

  آلبوم آزادی دیگر کاستی است که در آن دوران منتشر می گردد و صدای خوانندگانی چون داریوش - گوگوش - مرجان و ضیا در آن قرار داده می شود البته این نوار خوانندگان دیگری هم دارد اما آنها شامل این گزارش نمی شوند .

  داریوش اندکی پس از انقلاب از ایران خارج می شود و جزو اصلی ترین خوانندگانی می شود که بر ضد نظام کنونی ایران ترانه های فراوانی را اجرا می کند وی در حال حاضر هم به خوانندگی می پردازد و ساکن پاریس می باشد .

  گوگوش دیگر آوازه خوانی است که یکی از ترانه های وی را منتسب به این جریان می دانند . وی پس از انقلاب وقتی به ایران می آید دیگر نمی تواند از کشور خارج شود تا سال 79 به بهانه ساخت فیلم توسط به ظاهر همسرش مسعود کیمیایی از طریق بعضی عوامل وزارت ارشاد و تهیه کنندگان صاحب نفوذ از کشور خارج می شود و دوباره کار خود را شروع می کند . وی هم به جرگه خوانندگانی می پیوندد که کارهایی با مضامین سیاسی البته

  نه به عریانی خواننده های دیگر می خواند . وی در حال حاضر در آمریکا ست و کماکان کار خود را ادامه می دهد .

  مرجان پس از انقلاب مدتی را در زندان سپری می کند و نیمه های دهه 70 به همراه همسرش فریدون ژورک به خارج از کشور می رود . وی از لحاظ سیاسی به گروپلاگین منافقین تعلق دارد . چند سال پیش آلبومی از وی منتشر شد و در حال حاضر فعالیت مشهودی ندارد .

  ضیا که به گفته خودش در آن حوادث اسلحه به دست گرفته بود ولی پس از مدتی راهی ینگه دنیا می شود وطی این چند ساله جزو مجریان شبکه های تلویزیونی مضحک سیاسی قرار گرفته و از موسیقی فاصله گرفته است و در هیچکدام هم نتوانست به جایی برسد .

  البته مشخص است در دو آلبوم فوق بعضی از کارها که شاید برای انقلاب ساخته نشده اند هم قرار گرفته ولی به دلیل اینکه ار معدود کاستهایی هستند که همزمان با حوادث مربوط به انقلاب منتشر شده اند به آنها پرداختیم .

  در اوایل انقلاب کاستی به نام جنبش با صدای حبیب منتشر می شود که به عنوان هدیه نوروزی سال ۵٩ از آن نام برده شده
  و شامل کارهای انقلابی می شود . حبیب حدود پنج شش سال بعد از ایران می رود و کار خود را در غربت ادامه می دهد . وی به قول خودش چند سال کارهای تند سیاسی می خواند اما مدتی است که روند فعالیتهایش را تغییر داده و بیشتر این روزها کارهای عاشقانه و جوان پسند می خواند . وی یکی از معدود خواننده های قدیمی است که پس از انقلاب یکبار به ایران مسافرت کرد .

  خواننده ترانه الله الله که هنوز هم از صدا و سیما پخش می شود کار هاتف است که سه چهار سال پس از انقلاب به خارج از کشور رفت . وی طی این سالها جزو دسته ای بوده که ترانه های سیاسی زیادی هم خوانده و کماکان هم به خواندگی می پردازد .

  سرود معروف بهاران حجسته باد و ترانه وحدت ساخته اسفندیار منفردزاده می باشد که جزو کارهای موفق آن سالها محسوب می شوند . این آهنگساز چند ماه بعد به خارج از کشور می رود واز کسانی است که به مخالفت با نظام می پردازد . وی در طی این چند سال بسیار کم کار بوده است . او در مورد ترانه وحدت در مصاحبه ای گفت که نه من و نه سیاوش کسرایی مسلمان نبودیم ولی این ترانه را با صدای فرهاد ساختیم .


  در بین سرودهای انقلابی نام جهانبخش پازوکی هم در بین عوامل سرود معروف به لاله ی در خون خفته دیده می شود که در نیمه دهه 60 به خارج عزیمت می کند ودر این سالها به آهنگسازی و ترانه سرایی پرداخته است .


  دیگر خواننده ای که سابقه اجرای کار انقلابی را دارد امیر آرام است که پس از انقلاب از کشور می رود بعد به گروپلاگین منافقین می پیوندد و خواننده ی آنان می شود . وی در حال حاضر فعالیت محدودی در آمریکا دارد .
  می توان نام بابک رادمنش را هم در این سیاهه قرار داد که اوایل دهه 60 از کشور خارج شد . وی آهنگساز سرود معروف خلبانان است که در حال حاضر در انگلستان اقامت دارد و جزو پر کارها به حساب می آید . در ضمن وی پدر سامی یوسف خواننده معروف جهان اسلام هم هست ولی دوست ندارد در این مورد مانورداده شود و نکته دیگر اینکه از مصاحبه و نشان دادن تصویر خود هم فراری است و به همین خاطر هم با نام مستعار سالهاست که کار می کند .
  منصور تهرانی آهنگساز و ترانه سرای یار دبستانی هم در سال 66 به سوئد رفت و تا امروز در آنجا اقامت دارد . وی پس از انقلاب کماکان در عرصه فیلمسازی فعالیت می کرد و چند فیلم هم ساخت اما به دنبال ورشکستگی حاصل از این فعالیت از ایران خارج شد . هم اکنون در رادیویی در سوئد به کار مشغول است و فعالیت خاصی در ترانه سرایی ندارد ولی دو آلبوم با صدای خود منتشر ساخته که یکی از آنها سال 79 در ایران هم به بازار آمد . طی این سالها چند بار به کشور هم آمده است .
  مسعود فردمنش که سراینده سرود بلند آسمان جایگاه من است و مربوط به نیروی هوایی می باشد روز ورود امام به کشور یکی از مسئولان اصلی نیروی هوایی در فرودگاه بود و پس از انقلاب چند سال به کار خود ادامه می دهد اما نیمه دهه 60 به آمریکا مهاجرت می کند و دوباره وارد موسیقی می شود و همچنان هم به کار خود ادامه می دهد .
  به هر حال این افراد در بحبوحه انقلاب کارهایی را ارائه کردند که بعضی از آنها جزو انقلابیون هم محسوب می شدند اما به دلایلی از کشور خارج شدند . بعضی به دلیل تعطیلی موسیقی پاپ - برخی به خاطر اینکه عقایدشان با نظام کنونی سنخیت نداشت - عده ای با اینکه مخالف حکوت شاه بودند ولی با حکوت اسلامی هم مخالف بودند - تعدادی هم با اینکه در ابتدا جزو طرفداران بودند ولی تغییر عقیده دادند و راه دیگری را برگزیدند و بودند کسانی که به دلیل بی توجهی و ناملایمات مجبور به کوچ شدند .
  جالب است بدانید به خصوص هنرمندانی که در حال حاضر در خارج کشور هستند تمایلی به صحبت کردن در مورد فعالیتهای موسیقایی خود در ایام انقلاب ندارند و به همین خاطر بعضی از کارها هیچوقت معرفی نمی شود و نمی توان آن کارها را در این جور لیستها قرار داد .

  همچنین تعدادی از کارها به جز در همان دوران دیگر پخش نشده اند و اینکه هیچگاه طی این سالها یک مجموعه ای که شامل کلیه کارهای ساخته شده مربوط به آن دوران باشد به صورت رسمی و شناسنامه دار منتشر نشده و خیلی از قطعات گمنام باقی مانده اند . به جز چند کار معروف که هرساله از صدا و سیما پخش می شوند دیگر آثار هرگز به مرحله پخش نمی رسند .

  این گزارش بهانه ای بود برای یادی از هنرمندانی که 30 سال پیش کارهایی برای انقلاب ساختند و الان به هر دلیلی خارج از کشور به سر می برند چون نه در اینجا و نه در رسانه های آن طرف به این آثار پرداخته نمی شود


  زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!
  دیروز به تاریخ پیوست و فردا معما است.
  امروز ما هدیه ای است که باید قدر آنرا بدانیم
 2. 4 کاربر برای این پست سودمند از shahpoor عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: