گروهی از پزشکان محقق ایرانی با استفاده ازگیاهان دارویی و طب سنتی ایرانی، محلول جدیدی را برای رویش موی سر و رفع خارش، چربی و پوسته سر تولید کردند. ریزش موی سر مسئله شایعی هم در خانم ها و هم در آقایان است. تحقیقات جدید ارتباط بین حملات قلبی با ریزش مو را در آقایان و نیز ارتباط بین ریزش مو را با مقدار انسولین نشان داده است.
سخنگوی این گروه تحقیقاتی با بیان اینکه محلول گیاهی تولید شده محصولی کاملا بومی است، گفت: همه مراحل ساخت و تحقیقات این محلول گیاهی درایران انجام شده و الگوی گروه تحقیقاتی برای شروع کار، طب کوچه و بازار بود.
دکتر محمد بقایی درباره چگونگی ساخت این شامپوی گیاهی گفت: این گروه تحقیقاتی با بررسی بر روی پنج نمونه گیاه دارویی که اقوام مختلف ایرانی به طور مشترک از آنها برای رویش موی سر ، رفع خارش، چربی و پوسته سر استفاده میکنند، تحقیقات خود را آغاز کرد. با تحقیقات فراوان به این نقطه رسیدیم که طب سنتی و آنچه مردم سینه به سینه به نسلهای بعدی خود انتقال دادهاند، منشاء علمی دارد.
سخنگوی گروه تحقیقاتی گفت: گیاهان به کار برده شده دراین محلول درمانی، شامل نعناع فلفلی، مریم گلی، عصاره گزنه، رُزماری و بابونه است که با روش عصارهگیری الکلی با درصدهای معین، جداسازی شده و در فرمولاسیون به کار رفته است.
وی افزود: برای اینکه طب سنتی کشورمان را با علم پزشکی روز همراه کنیم، همزمان در طراحی اولیه این محلول گیاهی ، سازگاری بین این فرآورده و محصولات مشابه خارجی را از لحاظ قوام و شکل ظاهری انجام دادیم.

دکتر بقایی با تاکید بر این نکته که این محصول نتیجه کار مشترک با صنعت است، گفت: فرمولاسیون نهایی این محصول منطبق با پوست ایرانی طراحی شده است ، زیرا پوست مردم ایران حدود دو تا سه دهم با پوست افراد اروپایی متفاوت است و برای کسب رضایتمندی بیشتر مصرفکنندگان این عصاره الکلی را به شکل یک فرآورده متعارف و امروزی درآوردیم.
وی با اشاره به اهمیت تحقیقات در کشور گفت: همانگونه که برای تبلیغات بودجهای در نظر میگیریم تا تبلیغات ما را به فروش بیشتری برساند، هزینه در بخش تحقیق نیز ما را به فروش و سود بیشتری میرساند.
دکتر بقایی تصریح کرد: با تحقیقات هم میتوانیم مطالب جدیدی را به دنیای علم عرضه کنیم و هم میتوانیم از محصولاتی که در دنیا تولید شده است ، کپیسازی کرده و آنها را مجدداً در کشور آزمایش و بررسی کنیم، زیرا ممکن است کرمها و شامپوهایی که در دنیا بسیار مرغوب شناخته شده ، برای پوست ایرانی مناسب نباشد.