کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

   

جهت تبلیغات در پرشین فروم کلیک کنید

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 25 , از مجموع 25

موضوع: اخبار و تازه های صنعت مرغداری

 1. #1

  پیش فرض اخبار و تازه های صنعت مرغداری

  زیان تولیدکنندگان در صورت عدم صادرات
  گروه خبری: مرغداری
  دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشور از رشد 100 هزار تنی تولید مرغ در سال جاری خبر داد و گفت: امسال تولید مرغ به یک میلیون و 600 هزار تن می رسد.
  محمد یوسفی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پانا، با تاکید بر فراهم شدن زمینه صادارت مرغ اظهار داشت: مرغداران به منظور اقتصادی شدن تولید و کاهش هزینه ها مجبور به تولید این میزان مرغ هستند ولی با توجه به عدم فروش کامل مرغهای ذخیره شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام و وجود مرغ مازاد در کشورباید به دنبال صادرات تولیدات خود باشیم.
  دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشوربا بیان اینکه امسال نیاز چندانی به ذخیره مرغ نیست افزود: به نظرمی رسد ازهم اکنون ذخیره کافی برای ماه مبارک رمضان داشته باشیم.
  وی تصریح کرد: چنانچه زمینه صادرات مرغ فراهم نشود با افزایش قابل توجه تولید و کاهش قیمت روبرو می شویم که این امر زیان بالای تولیدکنندگان این بخش را به همراه دارد.
  یوسفی قیمت هر کیلو مرغ تولیدی کشورهای همسایه تحویل دربندر را 2 دلار و 20 سنت عنوان کرد و افزود: هم اکنون قیمت یک کیلو مرغ تحویلی به شرکت پشتیبانی امور دام بیش از این میزان ومعادل 2 هزار و 500 تومان است که این امر از رقابت پذیری تولید کنندگان ایرانی با خارجی می کاهد.
  وی با بیان اینکه هم اکنون مجبور به فروش مرغ تولیدی خود به قیمت 150 تومان کمتر از قیمت سال گذشته هستیم خاطر نشان کرد: علت کاهش قیمت مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، کاهش قیمت نهاده های طیور اعلام شده است این در حالیست که به جز ذرت قیمت سایر نهاده ها از جمله جوجه یک روزه نیز افزایش یافته است.
  دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ گوشتی کشوردر ادامه با ذکر اینکه هیچ نگرانی بابت تولید مرغ برای مصرف کننده در سال جاری وجود ندارد اظهار داشت: با توجه به ذخیره مناسب مرغ و شرایط مساعد تولید باید به دنبال گسترش زمینه تولید مرغ به خارج از کشور باشیم.
  itpnews

 2. یک کاربر برای این پست سودمند از mnikzadeh عزیز تشکر کرده اند:


 3. Left Ad Image/Code 1 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
  Right Ad Image/Code 2 needs to be placed here, no larger than 260 pixels in height.
 4. #16

  پیش فرض


  دام‌وطيور دومين سرمايه ملي ايران، بعد از نفت است

  رئيس شوراي نظام دامپزشکي خراسان جنوبي، دام و طيور را دومين سرمايه در ايران بعد از نفت دانست و گفت: به ازاي هر ريال سرمايه‌گذاري در اين بخش 20 ريال سرمايه بازمي‌گردد.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان جنوبي، محمود قربان‌زاده، پيش از ظهر امروز، در يك نشست مطبوعاتي افزود: اولين شوراي نظام دامپزشکي در سال 83 با حضور 66 نفر در خراسان جنوبي شروع به کار کرد.

  وي اظهار داشت: دومين شوراي نظام دامپزشکي در سال 87 با برگزاري انتخابات با 221 نفر عضو که 70 عضو دولتي و 151 عضو خصوصي داشت، کار خود را با 300 درصد رشد در بخش اعضاء شروع کرد.
  رئيس شوراي نظام دامپزشکي خراسان جنوبي از عضويت 68 درصد اعضاي شورا از بخش خصوصي خبر داد و گفت: در شوراي نظام دامپزشکي 68 نفر دکترا و 18 نفر کارشناس دامپزشکي، 6 نفر کمک کارشناس، 112 نفر کاردان دامپزشکي، 116 نفر تکنسين و 4 نفر کمک تکنسين فعاليت مي‌کنند.
  قربان‌زاده تعداد واحدهاي بخش خصوصي را شامل 32 واحد با اشتغال‌زايي 80 نفر عنوان کرد و افزود: اين بخش شامل 13 درمانگاه دامپزشکي، 7 داروخانه، يک مرکز پخش واکسيناسيون، 8 مرکز واکسيناسيون، يک آزمايشگاه و يک شرکت خدمات دامپزشکي است.
  وي تصريح کرد: هيأت رسيدگي به تخلفات صنفي در استان تشکيل شده است.
  رئيس شوراي نظام دامپزشکي خراسان جنوبي از جمله فعاليت‌هاي اين شورا را تشکيل تعاوني مسکن در سال 80 دانست و گفت: از مهم‌ترين فعاليت‌هاي اين تعاوني انبوه‌سازي 21 واحد مسکوني براي اعضاء و انبوه‌سازي در مسکن مهر براي 40 نفر از اعضاء است و با همکاري مسکن و شهرسازي زميني با زيربناي حدود 500 متر براي احداث دفتر شوراي نظام دامپزشکي استان در نظر گرفته شده است.
  قربان‌زاده عمده مشکلات اعضاي شوراي نظام دامپزشکي را تغيير کردن تعرفه‌هاي نظام دامپزشکي بعد از 11 سال دانست و افزود: يکي ديگر از اين مشکلات عدم امنيت شغلي و ارتباط مالي بين کارفرما و پزشک و ناظر است.
  به گزارش ايسنا، مسئول دفتر حوزه نمايندگي ولي‌فقيه در اداره کل دامپزشکي خراسان جنوبي نيز در اين نشست، فعاليت‌هاي اين دفتر را در حوزه‌هاي نظارت بر ذبح شرعي و مسائل فرهنگي عنوان کرد و گفت: از جمله فعاليت‌هاي ديگر دفتر، نظارت بر کشتارگاه‌هاي خارج از کشور براي گوشت‌هاي صادراتي به داخل استان است.
  حجت‌الاسلام محمدي افزود: نظارت دقيق بر ذبح شرعي در تمام کشتارگاه‌ها انجام مي شود و مسئولين ذبح شرعي در کشتارگاه‌هاي سطح خراسان جنوبي حضور دارند.
  وي تأکيد کرد: در سطح استان چندين جلسه آموزشي و آزمايشات متفاوت بين ذابحين طيور و دام سبک و سنگين برگزار شده است و براي اين افراد کارت ذبح شرعي صادر شده است.
  مسئول دفتر حوزه نمايندگي ولي فقيه در اداره کل دامپزشکي خراسان جنوبي از صادر شدن 130 فقره کارت براي ذابحين خبر داد و افزود: 3 کشتارگاه در سطح استان موجود است که در اين کشتارگاه‌ها 3 نفر روحاني مستقر هستند.

 5. #17

  پیش فرض


  قيمت تمام‎شده طيور ايران نسبت به ساير كشورها بالاتر است

  دبير علمي اولين كنگره بين‌المللي «صنعت مرغداري ايران و كشورهاي همسايه» گفت: متاسفانه از آنجاكه برگزاري اين كنگره در سطح ملي اعلام شد ما نتوانستيم هيچ فراخواني براي جذب مقاله داشته باشيم.
  به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پروفسور حسين نصيري‎مقدم هدف از برگزاري اين كنگره را با توجه به بحران اقتصادي جهان و رهايي از اين بحران ذكر كرد و گفت: مسايلي اعم از بهداشت، تغذيه و صادرات از ديگر هدف‎هاي اين گردهمايي است.

  وي با اشاره به اينكه مصرف تخم‌مرغ در جهان روبه كاهش و مصرف گوشت مرغ روبه افزايش است، بيان كرد: تخم مرغ به علت شرايط بهداشتي كمتر مصرف مي‎شود و گوشت مرغ نيز به دليل مبلغ سرانه آن و پخت راحت‌آن بيشتر مصرف مي‌شود.
  دبير علمي اولين كنگره بين‌المللي صنعت مرغداري ايران و كشورهاي همسايه در ادامه اظهار كرد: در كشور ما قيمت تمام شده طيور در مقايسه با ساير كشورهاي جهان بالاتر است.
  همچنين در اين كنگره ساسان سروري، مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ گوشتي خراسان رضوي گفت: از آنجايي كه بعد از صنعت نفت در كشور صنعت كشاورزي مورد اهميت است و همچنين در بخش كشاورزي كشورمان صنعت طيور مهم است، بايد اين كنگره در سال‎هاي قبل شروع به فعاليت مي‎كرد.
  وي خاطرنشان كرد: از سالي كه كشور در صنعت مرغ و تخم مرغ به خودكفايي رسيد بايد در پي شكل‎گيري اين كنگره مي‎بوديم و در حال حاضر خيلي عقب مانده‎ايم

 6. #18

  پیش فرض

  سرمايه‎گذاري‎هاي صنعت طيور نابود مي‎شود سبد غذايي ما از امنيت غذايي برخوردار نيست

  اولين كنگره بين‌المللي صنعت مرغداري ايران و كشورهاي همسايه با هدف بررسي مشكلات و چالش‌هاي اين صنعت و سرمايه‌گذاري در اين بخش در مشهد برگزار شد.
  به گزارش خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، عباس رجايي ـ رييس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي در اين كنگره بين‎المللي كه در محل سالن اجتماعات شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي شرق كشور برگزار شد، اظهار كرد: استانداردسازي محصولات و تضمين سرمايه‌گذاري‌ها مي‌تواند شرايط بهتري را براي كشور به دست آورد.

  وي با اشاره به اينكه براي انجام استانداردسازي بايد به چرخه توليد توجه شود، تصريح كرد: يكي از گرفتاري‎‏هايي كه در صنعت طيور وجود دارد، اين است كه سرمايه‎گذاري‎هاي صنعت طيور نابود مي‎شود.
  وي با تاكيد بر اينكه بايد كاري كنيم كه سرمايه‎هاي به وجود آمده بارور شود، تصريح كرد: بايد به سبد غذايي خانوار رسيدگي شود چراكه امروزه ما شاهد آن هستيم كه سبد غذايي ما از امنيت غذايي برخودار نيست.
  رييس كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: سازمان تجارت جهاني دنبال اين است كه صادرات در كليه كشورها به صورت برابر انجام شود.
  ‌همچنين در اين كنگره محمدعلي دلاور، عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي گفت: صنعت طيور از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و به راحتي امكان صادرات اين محصول به كشورهاي همسايه وجود دارد.
  وي حجم سرمايه‌گذاري كلان اين صنعت را حدود 4 ميليارد در سال عنوان و بيان كرد: با توجه به نرخ رشد جمعيت در ايران و به منظور سلامت بيشتر خانوار صنعت طيور قابل توجه است.
  نماينده مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: دولت با امكان تمهيدات و تسهيلات ارزان قيمت زمينه حضور را در بازارهاي صنعتي فراهم كرده است.
  به گزارش ايسنا - منطقه خراسان، دكتر محمد اسماعيل‌نيا - رييس سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي - در ادامه اولين كنگره بين‌المللي صنعت مرغداري ايران و كشورهاي همسايه، اظهار كرد: ما افتخار داريم كه توليد گوشت بدون آنتي بيوتيك را براي اولين بار در كشور شروع كرده‎‏ايم.
  وي با تاكيد بر اينكه تشكل‌هاي كارا يكي از مهمترين راهكارهاي سرنوشت‎ساز براي صنعت طيور است، خاطرنشان كرد: نقدينگي از مشكلات اساسي اين صنعت است به طوري كه نقدينگي و عدم تاثيرگذاري تشكل‌ها در تصميم‌گيري‎ها از مهمترين مشكلات پيش‌روي صنعت طيور كشور است.
  __________________

 7. #19

  پیش فرض

  داشتن قانون مدون به صنعت طيور کمک مي‌کند توليد بيش از مصرف از مشکلات صنعت طيور است

  معاون برنامه‌ريزي استاندار خراسان رضوي تاکيد کرد: براي توسعه کمي و کيفي و کمک به صنعت طيور با حضور تشکل‌ها، داشتن قانون ضروري است.
  به گزارش خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدمهدي مروج‌الشريعه در آيين افتتاح اولين کنگره بين‌المللي صنعت مرغداري ايران و کشورهاي همسايه که در محل شهرک فناوري صنايع غذايي و بيوتکنولوژي شرق کشور برگزار شد، اظهار كرد: خراسان رضوي به ترتيب در توليد مرغ و تخم مرغ 5/7 و 6/9 درصد از توليدات اين بخش را در کشور به خود اختصاص داده است.

  وي با اشاره به اينکه صنعت مرغداري در کشور سابقه‌اي کمتر از 120 سال دارد، تصريح کرد: کشور در سال‌هاي اخير در صنعت مرغداري به لحاظ نوع کمي و کيفي و ارتقاي سطح تکنولوژي، به پيشرفت‌هاي والايي رسيده است.
  وي جايگاه ويژه گوشت مرغ را در سبد مصرفي خانوار به دليل ارزان بودن آن نسبت به ساير فرآورده‌هاي پروتييني از مزيت‌هاي صنعت طيور دانست و بيان کرد: عدم امکان انتقال سريع بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام و کلسترول پايين اين نوع گوشت از ديگر مزيت‌هاي صنعت طيور است.
  معاون برنامه‌ريزي استاندار خراسان رضوي گفت: پايين بودن افت ضايعات گوشت مرغ در زمان کشتار و توليد فرآورده‌هاي مختلف از گوشت مرغ از ديگر مزيت‌هاي صنعت طيور کشور است.
  مروج‌الشريعه با تاکيد براينکه توليد بيش از مصرف در مواقعي از سال از مشکلات صنعت طيور کشور است، افزود: بالا بودن هزينه‌هاي توليد، نوسانات قيمت، ساختار فيزيکي واحدهاي مرغداري، نبود تشکل واحد در صنعت طيور، نبود سيستم اطلاع‌رساني در اين صنعت، عدم وجود کنترل‌هاي کيفي در تعيين درجات گوشت مرغ و نبود صنعت حمايت از صنعت مرغداري از ديگر مشکلات اين صنعت مهم اقتصادي است.
  وي با بيان اينکه تسهيل واردات مواد اوليه صنعت مرغداري مي‌تواند در کوتاه مدت مشکلات اين صنعت را حل کند، خاطرنشان کرد: ساماندهي تشکلات صنعت طيور در قالب يک مجموعه متمرکز، حمايت دولت در قالب صندوق حمايت از طيور، ايجاد و توسعه واحدهاي مرغداري صنعتي به جاي واحدهاي سنتي نيز از ديگر راه‌حل‌هاي حل مشکلات صنعت طيور در ميان مدت و بلندمدت است.

 8. #20

  پیش فرض

  توليد گوشت مرغ امسال به ‌1600 هزار تن مي‏رسد امکان صادرات مازاد توليد طيور در کشور فراهم است

  وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه بخش دامپروري 12 درصد توليد ناخالص ملي کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: 37 درصد از توليدات ناخالص بخش کشاورزي و 13 درصد از اشتغال پايدار کشور مربوط به بخش دامپروري است.
  به گزارش خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دکتر صادق خليليان در پيام خود به اولين کنگره بين‌المللي صنعت مرغداري ايران و کشورهاي همسايه که توسط دکتر محمد اسماعيل نيا، رييس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي در محل سالن اجتماعات شهرک فناوري غذايي و بيوتكنولوژي شرق كشور قرائت شد، اظهار كرد: تامين نيازهاي غذايي از ضروري‌ترين برنامه دولت‌ها است و با توجه به رشد روز افزون جمعت در دنيا به ويژه در کشورهاي در حال توسعه پيش‌بيني مي‌شود که بحران تامين غذا در آينده تشديد شود.

  وي با اشاره به اينکه در چنين شرايطي کشورهايي که در تامين مواد غذايي تلاش نمايند، از سطح مطلوب رفاه و امنيت غذايي برخوردار خواهند شد، تصريح کرد: تامين غذا از نظر کمي و کيفي و توسعه فيزيکي و اقتصادي امنيت غذايي منجر به افزايش اميد به زندگي خواهد شد.
  وزير جهاد کشاورزي در بخشي از پيام خود بخش دامپروري ايران را به عنوان تامين‎کننده پروتئين حيواني با اهميت دانست و يادآور شد: صنعت مرغداري در ايران سابقه‌اي بيش از 50 سال دارد و توليدات طيور علاوه بر تامين نياز داخلي، امکان صادرات را براي مازاد توليد فراهم آورده است.
  خليليان در ادامه عنوان کرد: بر اساس آخرين آمار منتشره توسط سازمان خواروبار جهاني (fao) جمهوري اسلامي ايران در توليد گوشت مرغ و تخم مرغ به ترتيب در رتبه‌هاي نهم و سيزدهم جهان قرار گرفته است.
  وزير جهاد کشاورزي بيان کرد: پيش‌بيني مي‌شود در سال جاري توليد گوشت مرغ و تخم مرغ به ترتيب بالغ 600 1 هزار تن و 750 هزار تن گردد.
  وي خاطرنشان کرد: باتوجه به جايگاه ايران در زمينه توليد گوشت مرغ و تخم مرغ در دنيا، تبادل اطلاعات و تجارب فني و همچنين فراهم نمودن زمينه تجارت منطقه‌اي با کشورهاي همسايه ضروري است.

 9. #21

  پیش فرض

  اغلب تاسيسات صنعت طيور ايران فرسوده استاحياي صنعت مرغداري نيازمند برنامه راهبردي بلندمدت است

  اولين كنگره بين‎المللي صنعت مرغداري ايران و كشورهاي همسايه صبح روز گذشته، بدون حضور هيچ يك از كشورهاي همسايه در مشهد آغاز به‌كار كرد.
  به گزارش خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، علي لاريجاني در پيام خود به اين كنگره بين‎المللي که توسط محمدعلي دلاور، نماينده مردم درگز در خانه ملت، در محل سالن اجتماعات شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي شرق كشور قرائت شد، گفت: صنعت طيور کشور با قدمت بيش از نيم قرن فعاليت و با همه پيشرفت و گسترشي که در اين صنعت طي سال‌هاي بعد از انقلاب اسلامي داشته است، به دليل عدم سرمايه‌گذاري اساسي و زيربنايي، اغلب تاسيسات و تجهيزات آن فرسوده و غيراقتصادي شده است.

  رييس مجلس شوراي اسلامي در ادامه اظهار كرد: به‌منظور ارتقاي بهره‌وري و دسترسي به يک راندمان توليد مطلوب در اين صنعت نيازمند بهبود شرايط موجود هستيم.
  وي تصريح کرد: از آنجاکه اين صنعت از اهميت و جايگاه ويژه‌اي در توليد برخوردار و قادر به تامين بيش از دو ميليون تن گوشت مرغ و يک ميليون تن تخم مرغ کشور است، مصرف سرانه ‌٨/٢١ کيلوگرم گوشت مرغ (يعني حدود ‌٣٤ درصد از نياز پروتئيني مصرفي روزانه مردم) از اين محل تامين مي‌گردد.
  وي در ادامه يادآور شد: به راحتي امکان صادرات اين محصول به کشورهاي منطقه وجود دارد و اين در حالي است که کشورهاي عربي همسايه ايران، سالانه بيش از يک ميليون تن گوشت مرغ از کشورهاي اروپايي و برزيل وارد مي‌كنند.
  رييس مجلس شوراي اسلامي در پيام خود آورده است: حجم سرمايه‌گذاري کلان و سرمايه در گردش بيش از ‌٤ هزار ميليارد تومان و همچنين اشتغالزايي حدود يک ميليون نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم از ويژگي‌هاي مهم و شاخص صنعت مرغداري در چرخه اقتصادي کشور است.
  لاريجاني عنوان کرد: از ويژگي‌هاي مهم ديگر اين صنعت مزيت نسبي توليد آن نسبت به ساير توليدات پروتييني دامي و تامين مواد ارزشمند غذايي و ارزان قيمت آن است که با توجه به نرخ رشد جمعيت در ايران و محدوديت منابع اوليه توليد و به لحاظ سلامت بيشتر، ضرورت تغيير الگوي مصرف از گوشت قرمز به سفيد و اهميت توجه بيشتر به ارتقاي بهره‌وري عوامل توليد در فرآيند توسعه صنعت طيور را بيش از پيش نمايان ساخته است و در اين رهگذر بسياري از کشورها به توفيقات قابل ملاحظه‌اي دست يافته‌اند که قابل توجه و تامل است.
  وي بيان کرد: جمهوري اسلامي ايران نيز علي‌رغم برخورداري از منابع بالقوه قابل توجه در بخش کشاورزي و دامپروري، به دليل وجود نارسايي‌هاي متعدد از جمله بهره‌وري پايين از عوامل توليد، ضعف در سياستگذاري و عدم کارايي واحدها و اعمال شيوه‌هاي غيرصنعتي توليد از نيل به هدف توسعه بازمانده است.
  وي گفت: با اينکه طي سال‌هاي اخير در راستاي توليد گوشت مرغ و تخم مرغ کشور اقدامات قابل توجهي صورت گرفته است و افزايش و رشد سريع مصرف سرانه گوشت مرغ از ‌٥/٧ کيلوگرم در سال ‌٧٠ به ‌٨/٢١ کيلوگرم در سال ‌٨٧ نمونه‌اي از روند توسعه در صنعت طيور کشور بوده ولي در اغلب واحدهاي اين صنعت عظيم، عملکرد در واحد سطح، کارايي و عوامل توليد و بهره‌وري بسيار پايين است.
  وي تاکيد کرد: احياي صنعت مرغداري نيازمند يک برنامه راهبردي بلندمدت است تا بتوان کليه مسايل مربوط به آن را در زمان مشخص بررسي و براي آن چاره‌انديشي كرد.
  رييس مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: دولت بايد با اتخاذ تمهيداتي، نسبت به تامين منابع و تسهيلات ارزان قيمت جهت راه‌اندازي اين صنعت و نوسازي تاسيسات و تجهيزات به منظور کاهش هزينه‌هاي تمام شده و افزايش توليد در واحد سطح اقدام و بدين ترتيب زمينه حضور در بازارهاي صادراتي فراهم شود.
  لاريجاني با اشاره به اينکه در اولين کنگره بين‌المللي صنعت طيور ايران که با حضور کشورهاي همسايه و با اهدافي به منظور معرفي قابليت‌هاي صنعت طيور ايران و شناسايي آنها جهت حضور در بازارهاي مصرف تشکيل شده است، خاطرنشان کرد: انتظار مي‌رود به مسايل مهم اين صنعت از قبيل مشکلات اقتصادي و صادراتي، بررسي عوامل موثر بر بهبود شاخص‌هاي توليد، ايجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا، کاهش قيمت تمام شده، افزايش بهره‌وري در زمينه‌هاي بهبود مديريت تجهيزات و تاسيسات، توسعه و ترويج و آموزش و ارتقاي دانش فني توليدکنندگان و توسعه عمليات بازرگاني پرداخته و با کسب راه‌حل‌هاي مناسب در اين زمينه انشاءالله در آينده نزديک شاهد رشد و افزايش توليد و ارتقاي کيفيت اين صنعت مهم اقتصادي باشيم.

 10. #22

  پیش فرض


  مرغ، تخم‌مرغ و میوه در صدر افزایش قیمت ها

  گروه خبری: مرغداری

  اعلام متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هقته منتهی به اول آبان‌ماه از سوی بانک مرکزی حاکی از آغاز دور تازه افزایش قیمت‌ها پس از افول شتاب آن طی یک ماه گذشته است. به طوری که طی هفته آخر مهرماه ماه، در گروه‌های مختلف مواد خوراکی تخم مرغ، برنج وارداتی، طالبی و انگور، گوشت قرمز و مرغ، قند، چای و روغن به افزایش قیمت تن داده‌اند.
  در گروه لبنیات قیمت پنیر پاستوریزه افزایش جزئی داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. قیمت تخم‌مرغ افزایش یافت و شانه‌ای 34 هزار و 900 الی 39 هزار ریال فروش می‌رفت.
  در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت پنیر پاستوریزه معادل 1/0درصد افزایش یافت. بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل 6/12درصد افزایش داشت.
  در این هفته قیمت گوشت گوسفند، گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ افزایش داشت.
  در هفته مورد بررسی نسبت به هفته قبل قیمت گوشت گوسفند معادل 1/0 درصد، گوشت تازه گاو و گوساله 7/1 درصد و گوشت مرغ 3/3 درصد افزایش یافت

 11. #23

  پیش فرض


  گزارش واحد مرکزی خبر از واکاوی وضع مرغداری های گیلان

  گروه خبری: مرغداری

  مرغداری های گیلان ، به تدریج در آستانه ورشکستگی قرار می گیرند .
  با اینکـه گیلان 630 مرغداری گوشتی دارد و با تولید 80 هزار تن گوشت مرغ ، پنجمین استان تولیدکننده این محصول غذایی در ایران است اما بررسی ها نشان می دهد وجود مشکلات ساختاری متعدد، مرغداری های گیلان را در مسیر ورشکستگی قرار داده است .
  بررسی ها حاکیست متناسب نبودن قیمت تمام شده مرغ با قیمت خرید ، تولید بیش از نیاز ( به علت صدور بی رویه مجوز برای تاسیس مرغداری ها و درنتیجه تولید بیش از نیاز مرغ ) نبود نظارت بر روند قیمت گذاری مرغ و مداخلـه کشتارگاه ها در این رونـد ، نبـود سردخانه نگهداری گوشت مرغ ، کافی نبودن حمایت های دولت و سامانه های بانکی و در نهایت وابستگی گیلان در زمینه تامین دان و دیگر نهاده های مورد نیاز مرغداری هـا به خارج استان و کشور ، هفت معضل بزرگی است که مرغداری های گیلان با آن دست و پنجه نرم می کنند .
  بهروز بیابانی صاحب یکی از کارشناسان مرغداری در شهرستان فومن ( غرب گیلان ) گفت، با بیان اینکه در فرآیند تولید و توزیع مرغ ، همه ، به جزء مرغدار که بیشترین زحمت را تحمل می کند سود می برند گفـت داشتن مرغداری درگیلان جزء ضرر و زیان نتیجه دیگری ندارد و اگر مرغداران گرفتار وام های بانکی و نگـران معیـشت کارگران نباشند ، از مدت ها پیش مرغداری ها را تعطیل می کردن .
  علی حکیم زاده صاحب یکی ازمرغداری های لنگرود ( شرق گیلان ) هم گفت درهفت ماه گذشته فقط در یک ماه قیمت خرید مرغ از مرغـداری ها بیش از هزینه های تولید بوده است که بی شک این امر جزء
  ضرر و زیان برای آنها نتیجه دیگری نخواهد داشت .
  او افزود سود اصلی فرآیند تولید و توزیع مرغ به جیب کشتارگاه ها و مرغ فروشی ها می رود درحالیکه تولید کنندگان مرغ فقط ضرر می کنند .
  و اما رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های مرغداران گیلان گفت : از آغـاز امسال تا پایان مهر ، فقط در مرداد قیمت خرید مرغ بیش از هزینه تمام شده تولید مرغ بوده است .
  حبیب اسدالله نژاد افزود درحالیکه براساس اعلام رسمی سازمان جهادکشاورزی گیلان ، هزینه تولید هر کیلو مرغ هزار و650 تا هزار و680 تومان است ، فقط مرداد امسال ، آنهم به علت نزدیک بودن ماه مبارک رمضان قیمت خرید مرغ از مرغداری ها به کیلویی 2 هزار و200 تومان رسید درحالیکه مرغداری های گیلان در 6ماه دیگر ، هر کیلو مرغ را بطور متوسط هزار و 420 تا هزار و 450 تومان به کشتارگاه ها فروختند .
  او افزود نتیجه این روند قیمت گذاری ، چیزی جزء ورشکستگی تدریجی مرغداری ها نیست و اگر مرغداری ها نگـران بازپرداخت وام های بانکی ، از دست دادن سرمایـه و معیشت کارگـران شان نبودنـد از مـدت ها پیش مرغداری های شان را تعطیل می کردند .
  رییس هیات مدیـره اتحادیه تعاونی های مرغداران گیلان می گوید صاحبان مرغداری ها در واقع به ناچـار و از ترس مصادره همه اموالشان به نفع بانک ها به فعالیت شان ادامه می دهند .
  حبیب اسدالله نژاد در ادامه افزود مرغداری ها نمی توانند مرغ تولیدی شان را بیش از 45 روز نگهدارند و پس از آن تلفات مرغ ها افزایش خواهد یافت و کشتارگاه ها با همین بهانه مرغ را به هر قیمتـی که بخواهند از مرغ دار می خرند و هیچکس هم نظارت نمی کند .
  او در ادامـه با اشـاره به اینکـه صدور بی رویه مجوز برای تاسیس مرغـداری ها یکی دیگر از مشکلات صنعت مرغـداری گیـلان است گفت تعداد مرغـداری ها در گیلان به حدی زیاد است که هم اکنون این واحد ها 35 درصد بیشتر از نیاز واقعی ، مرغ تولید و به بازار عرضه می کنند که این امر هم بی شک به علت فراوان شـدن عرضه ، به کاهش قیمت ها ، حتی بیش از قیمت تمام شده می انجامد .
  او می گوید اگر چه تولید فراوان مرغ باید به نفع تولیدکننده و مصرف کننده باشد ، اما جالب اینجاست که این امر اکنون نه تنها به ضررتولیدکننده است بلکه مصرف کننده هم در عمل سودی از آن نمی برد.
  اسد الله نژاد درتشریح این مسئله گفت زمانی تولید فراوان مزیت است که شرایط نگهداری و عرضه متناسب با نیاز فراهم و روند قیمت گذاری هم تحت کنترل باشد ، اما اکنون اینگونه نیست .
  او افزود هم اکنون اگرچـه مرغـداری ها زیاد تولیـد می کنند اما ناچارنـد آنرا به قیمت پایین به کشتـارگـاه بفروشند و کشتارگاه هم مرغ را به قیمتی بسیار بیشتر از آنچه که هزینـه می کنـد بدست مصـرف کننده می رساند و در نتیجه هم تولیدکننده و هم مصرف کننده متضرر می شوند .
  رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های مرغداران گیلان می گوید : کشتارگاه ها باید براســاس فرمول تعیین شده ازسوی وزارت جهاد کشاورزی ، قیمت خرید مرغ از مرغداری های را در رقم میانگین هزینه کشتار، بسته بندی و سود نهایی کشتارگاه که عددی معادل یک و 44 صدم درصد است ضرب کنند تا قیمت فروش مـرغ به مرغ فروشـی ها بدست آیـد ، درحالیکه قیمت کنونی مرغ عرضه شده به بازار بسیار بیشتر از قیمت قانونـی و واقعی آنست .
  اسدالله نژاد افزود: اگر قیمت هر کیلو مرغ زنده را هزار و600 تومان ( قیمت کنونی مرغ زنده در گیلان ) در نظر بگیریم این مقدار مرغ با محاسبه فرمول هزینه و سود کشتارگاه باید کیلویی 2 هزار و 304 تومان به مرغ فروشی ها عرضه شود درحالیکه براساس بررسی ها ، کشتارگاه ها مرغ را هر کیلو حدود 100 تومان گران تر از این قیمت به مرغ فروشی ها عرضه می کنند و مرغ فروشی ها هم با احتساب 10 تا 15 درصد سود مرغ را کیلویی 2 هزار و600 تومان به مشتری می فروشند . ( سرجمع 800 تومان گران تر از قیمت تمام شده مرغ ) .
  او می گوید با این محاسبه ، کشتارگاه ها و مرغ فروشی ها از هر کیلو مرغ به ترتیب حدود 300 و200 تومان سود می برند درحالیکه مرغدار فقط متضرر می شود .
  این تولیدکننده مرغ و نماینـده دیگر مرغـداری های گیلان در ادامه با گلایـه از ضعیف بـودن روند نظارت بر قیمت گذاری مرغ در کشتـارگـاه ها گفت سوال ما این است که چــرا تعزیرات حکومتی ، سازمان بازرگانی و سازمان جهاد کشاورزی بر عملکرد کشتارگاه ها نظارت کامل ندارند ، این منفصانـه نیست که همــه زحمت را مرغداران متحمل شوند و سود اصلی به جیب کشتارگاه ها ومرغ فروشی ها برود و مردم هم در نهایت متضرر شوند .
  اسدالله نژاد ، نبود توازن منطقی میان روند رو به رشد قیمت نهاده های مورد نیاز مرغداری ها ( از جمله دان ) و قیمت فروش مرغ زنده را یکی دیگر از علل زیان دهی مرغداری ها اعلام کرد وگفت درچند سال اخیر، قیمت نهاده ها بطورمتوسط 25درصد افزایش یافته است اما قیمت خرید مرغ زنده افزایش محسوسی نداشته است.
  او همچنین قدیمی بودن ساختار بسیاری از مرغداری های گیلان را یکی دیگر از مشکلات این واحدها دانست و گفت ساختمـان و سامانـه های گرمایشی ، سرمایشی و تجهیزات بسیاری از مرغداری ها قدیمی و فرسـوده است و این امر هزینه تمام شده تولید مرغ را بال امی برد و روند زیان دهی مرغداری ها را شتاب می دهد .
  او در ادامه نبود سردخانه نگهداری مرغ تولیدی مرغداری ها را یکی دیگر از مشکلات دانست و گفت : گیلان یک سردخانه پنج هزار تنی داشت که در برف سال 83 بطور کامل تخریب شد و هنوز هم بازسازی نشده است .
  اسدالله نژاد معتقداست اگرگیلان سردخانه انباشت مرغ داشته باشد مرغداری ها می توانند مرغ تولیدی شان را پس از کشتار در آن ذخیره کنند و در مواقع نیاز آنرا به قیمت مناسب در اختیار مشتری قرار دهند و از این طریق هم از فروش مرغ زنده زیرقیمت تمام شده جلوگیری و هم بازار مرغ با ثبات بیشتری اداره می شود .
  این درحالیست که مرغ مازاد بر نیــاز گیلان هم اکنون برای نگهــداری راهـی سردخانه های تهران ، اردبـیل آذربایجان شرقــی و قزوین می شود و در بسیاری ازموارد به علت شرایط نامساعد حمل و نقل و نگهداری ، از کیفیت آن کاسته می شود .
  رییس هیات مدیره تعاونـی های مرغـداران گیلان افزود برغـم وجود همه این مشکلات حمایت های دولت از مرغـداران که بخش مهمـی از غـذای مردم را تامین می کنند ناکافی نیست و مرغداری ها که در بازپـرداخت وام های شان با مشکلات حادی روبرواند با سخت گیری های فراوان نظام بانکی دست و پنجــه نرم می کنند و دولـت هم به مرغداری ها بویژه در زمینه نظارت بر روند قیمت گذاری ،تامین دان به قیمت مناسب ، پرداخـت تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد سردخانه و بازسازی روند تولید هیچ کمک قابل توجهی نمی کند .
  اسدالله نژاد تشکیـل کمیتـه تعیین قیمت مـرغ ( متشـکل از نمایندگان مرغداری ها ، کشتارگاه ها ، سازمان بازرگانی و مرغ فروشی ها ) ، ساخت دست کم 2 سردخانه با ظرفیت 10 هزار تن ، جلوگیری از صدور بی رویه مجـوز برای تاسیس مرغـداری ها ، افزایش کمک سامانه های بانکی به مرغداری ها برای به روز کردن فرآینـد تولید مرغ ، حذف واسطه ها درروند فروش مرغ ، تامین نهاده های مورد نیازبا قیمت مناسب و دست آخر فراهم کردن امکان صادرات مرغ را مهمترین راپلاگینارهای برطرف شدن مشکلات ساختــاری مرغــداری های گیلان دانست .
  در مقابل گراکویی صاحب یکی از کشتارگاه های بزرگ گیلان در کیسم آستانه اشرفیـه با بیان اینکــه فرمول تعیین قیمت حق العمل کاری کشتارگاه ها که جهاد کشاورزی مشخص کرده است غیرکارشناسانه و به ضــرر کشتارگاه هاست گفت: در فرایند کشتارمرغ به علت حذف پر و امعاء و احشاء 280 گرم از وزن هر کیلو مرغ زنده کم می شود اما فرمول قیمت گذاری جهاد کشاورزی این مساله مهم را در نظر نگرفته است .
  او گفت با اینکه فرمول جهاد کشاورزی را غیرکارشناسانه می دانیم اما آنرا رعایت می کنیم، اگر چه ممکن است کشتارگاه هایی هم باشند که برای جبران هزینه ها فرمول اعلام شده را رعایت نکنند.
  مقدم صاحب یکی دیگر از کشتارگاه ها در سیاپلاگینل هم به خبرنگار ما گفت : کشتارگاه ها براساس فرمول جهاد کشاورزی هم اکنون برای کشتار هر کیلو مرغ 490 تومان هزینه می کنند وفقط معادل سه درصد قیمت خرید هر کیلو مرغ زنده سود می برند و نمی توان آنها را به گران فروشی متهم کرد .
  اما نکتـه جالب توجه اینکه بررسی ها حاکیست برخلاف نظر صاحبان کشتارگاه ها ، این واحـدها مـرغ را بطور متوسط 100 تومان گران تر از قیمت کارشناسی جهاد کشاورزی به مرغ فروشی ها عرضه می کنند.
  گیلان پنج کشتارگاه مرغ دارد که تاکنون برای ایجاد اتحادیه اقدام نکرده اند .
  و اما معـاون بهبـود تولیـدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با پذیرفتن همه مشکلاتی که رییس هیات مدیره اتحادیـه تعاونی های مرغـداران گیلان مطرح می کنـد مهمتـرین راپلاگینار برطرف شدن این مشکلات را تقویت تشکل های زیرمجموعه صنعت مرغداری دانست .
  غلامی گفت : دولت باید با مجاب کردن بانکها به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت وبلند مدت به بخش خصوصی زمینه ایجاد زیرساخت های تقویت صنعت مرغداری را فراهم کند .
  این مقام مسئول می گوید : نه تنها باید با پرداخت وام به مرغداری ها آنها را در نوسازی فرایند تولید و ساخت سردخانه های مجهز برای انباشت مرغ تولیدی مازاد بر نیاز کمک کرد ، بلکه باید مرغداری ها را به سمتی جهت داد که بتوانند همه بخش های صنعت مرغ ، ازجمله تولید ، فرآوری و توزیع را به تنهایی اداره کنند .
  او معتقـد است دولت علاوه بر جبـران کاستی هایش در زمینه نظارت بر روند قیمت گذاری مرغ و جدی کردن برخورد با متخلفان ، می تواند با جهـت دادن به کشـاورزی گیـلان و توسعـه کشت محصولات قابل استفاده به عنوان غـذای طیـور ، در کاهش قیمت دان مورد نیاز مرغـداری ها و در نتیجه کاهش هزینه های تولیـد موثر باشد .
  غلامی در ادامه با اشاره به وابستگی گیلان در زمینه تامین دان مورد نیاز مرغداری ها گفت70درصد دان مورد نیاز کشور از خارج تامین می شود ، اما این رقم در گیلان صددرصد است . در واقع صددرصد دان مورد نیــاز مرغداری های گیلان از خارج از استان تامین می شود .
  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با پذیرفتن این مشکل که کشتارگاهها مرغ را به قیمتی پایین تر ازقیمت تمام شده ، از مرغدار می خرند و آنرا با سودی بیشتر از حد مجاز به مرغ فروشی ها می فروشند گفت : دولت باید با تقویت روند نظارت بر کشتارگاه ها از گران فروشی آنها جلوگیری کند .
  او همچنین با تاکید بر اینکه دولت باید زمینه صادرات مرغ مازاد بر نیاز را فراهم کند گفت اگر زمینه صادرات مرغ به قیمت مناسب و کیفیت مطلوب به کشورهای حاشیه خزر فراهم شود بخش زیادی از مشکلات مرغداری های گیلان برطرف خواهد شد .
  او افزود براساس بررسی ها بازار مرغ کشورهای حاشیه خزر هم اکنون از مرغ های چینی اشباع شده است .
  طباطبایی مدیرکل تعزیرات حکومتی گیلان گفت تعزیرات حکومتی فقط درصورتی می تواند وارد موضوع شود که شکایتی دریافت کرده باشد و تا زمانی که مرغدار یا سازمان جهاد و یا مردم به ما گزارش ندهند در موضوع دخالت نمی کنیم .
  روابط عمومی سازمان بازرگانی گیلان هم گفت باتوجه به اینکه قیمت حق العمل کاری کشتارگاهها را جهاد کشاورزی مشخص کرده است درصورتی می توانیم به موضوع بپردازیم که سازمان جهاد کشاورزی ما را از تخلفات کشتارگاه ها با خبرکند .
  در مقابل غلامی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان معتقداست نظارت برمیزان پایبندی کشتارگاه هــا به دستورالعمـل جهاد کشاورزی از وظایف ذاتی دستگاه های نظارتی است و این امر نیــازی به خبر دادن ندارد .
  کوتاه سخن اینکه بررسی ها نشان می دهد انباشت مشکلات متعدد بویژه در زمینه پایین تر بودن قیمت خرید مرغ زنده نسبت به هزینه کرد مرغداری ها و حمایت نکردن دولت از مرغداری ها و سختگیری های نظام بانکی در قبال این واحدهای تولیدی ، آنها را در مرز ورشکستگی تدریجی قرار داده است .
  هم اکنون بیشترین سود صنعت مرغداری گیلان به جیب کشتارگاه ها و مرغ فروشی ها می رود و این واحدها بدون اینکه دغدغه خاصی داشته باشند سود سرشاری می برند ، اما در مقابل مرغداری ها که تولیدکننده مرغ هستند و در این زمینه سرمایه گذاری کرده و تامین بخش مهمی از غذای مردم را برعهده گرفته اند ، نه تنهـا سـود نمی کنند ، بلکه متضرر هم می شوند و تنها به علت بدهی های سنگین شان به بانکهاست که به فعالیـت زیان ده شان ادامه می دهند و به اصطلاح معروف نه راه پس دارند و نه راه پیش .
  البته نباید فراموش کرد مردم هم از بی سامانی روند تولید و توزیع مرغ متضررمی شوند و دود این بی سامانـی به علت گرانی ناشی از فعالیت واسطه ها به چشم مردم می رود و تنها این کشتارگاه ها ومرغ فروشی ها هستند که از گرمای آتش فرآیند تولید مرغ بهره می برند .

 12. #24

  پیش فرض


  نقد، خبر، گزارش تصویری از کنگره مرغداری مشهد / رجایی مرد اصل 44 صنعت مرغداری / بحث شدید الحن سجادی با بخش خصوصی به همراه تصویر

  گروه خبری: مرغداری

  خودکفایی مطلق ایران در تولید مرغ و تخم مرغ
  در نخستین کنگره بین المللی صنعت مرغداری ایران و کشورهای همسایه در روز پنجشنبه در مشهد، راههای صادرات مرغ و تخم مرغ و مسایل مربوط به صنعت مرغداری مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفت.
  نماینده علی لاریجانی افزود : کشورهای عربی همسایه سالانه بیش از یک میلیون تن گوشت مرغ را از کشورهای اروپایی و برزیل وارد می کنند، در حالی که ما می توانیم بخش قابل توجهی از این نیاز را با ضریب سلامت بیشتر تأمین کنیم.
  وی حجم سرمایه گذاری کلان و در گردش صنعت مرغداری با بیش از 40 هزار میلیارد ریال در سال و اشتغالزایی حدود یک میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را از ویژگی های مهم و شاخص این صنعت در چرخه اقتصادی کشور ذکر کرد.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم در این نشست پیام وزیر جهاد کشاورزی را قرائت کرد که در آن با اشاره به سابقه بیش از 50 ساله صنعت مرغداری و جایگاه ایران در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در جهان در رتبه نهم و دهم، تصریح کرد: با توجه به این جایگاه فراهم کردن زمینه تجارت منطقه ای با کشورهای همسایه ضروری است.
  همین طور نیز نماینده صادق خلیلیان افزود: برگزاری همایشها و کنگره های مرتبط با صنعت طیور با مشارکت کشورهای همجوار این اهداف را محقق می کند.
  ضرورت استانداردسازی مرغداریها
  رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما گرفتار بحران غذایی جهان نیستیم، گفت: 95 درصد مواد غذایی مصرفی کشور در داخل تولید می شود.
  وی با بیان اینکه از مرز لطف آباد در خراسان رضوی 15 هزار تن گوشت مرغ، یک میلیون و 100 هزار تن تخم مرغ و چهار هزار تن گوشت از کشور ترکیه ترانزیت می شود، این امر نشان می دهد که ما باید در زمینه کیفی سازی، بسته بندی و صادرات تحرک بیشتری داشته باشیم.
  عباس رجایی افزود: هم اکنون با توجه به ظرفیتها و توانمندیهای صنایع غذایی داخلی ما می توانیم در زمینه مواد غذایی به خصوص مواد غذایی حلال به سوی صادرات آنها پیش برویم.
  این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شرط گسترش صادرات صنایع غذایی در کشور کیفیت مواد غذایی است که دولت نیز جهت رشد این بخش باید حمایتهای لازم را انجام دهد.
  وی با اشاره به اینکه باید یک ساختار مشخص برای صنایع غذایی کشور تدوین شود، گفت: به عنوان مثال ما در اوایل ماه مبارک رمضان کمبود مرغ داشتیم، اما هم اکنون بیشتر از نیاز کشور مصرف مرغ داریم، از طرفی در زمینه سیب زمینی کشور هم اکنون در مرحله زیان به سر می برد.
  به گفته رجایی، راه تعادل در صنایع غذایی تدوین یک برنامه سه یا چهار ساله است و در این قالب این صنایع باید خودشان را توانمند کنند و دولت نیز حمایت های لازم را از آنها انجام بدهد.
  وی با تأکید بر اجرایی شدن اصل 44 گفت: ما اعتقاد داریم همه بخشهای کشور باید توسط بخش خصوصی اداره و سرمایه گذاری شود و دولت در زمینه نظارت و اعطای تسهیلات و وام در این زمینه فعالیت کند.
  رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بهبود و استانداردسازی مرغداریها را ضروری خواند و گفت: اگر فقط به جای 10 قطعه در مترمربع، 14 قطعه تولید مرغ داشته باشیم، یعنی 40 درصد افزایش تولید داریم که جهشی بسیاری خوبی است.
  افزایش سالانه 100 هزار تن گوشت مرغ
  معاون بهبود امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این همایش گفت : طی چهار سال گذشته با وجود همه بحرانها و مشکلات، نه تنها در صنعت طیور افت تولید نداشتیم، بلکه سالانه حدود 100 هزار تن تولید گوشت مرغ افزایش یافته است.
  نظام الدین سجادی با اشاره به اینکه بر اساس سند چشم انداز 20 ساله ایران باید بزرگترین قدرت اقتصادی منطقه شود، افزود: در زیر بخش کشاورزی صنعت دام و طیور با 32 درصد ارزش ناخالص این بخش دارای اهمیت ویژه ای است، در عین آنکه از مزایا و ارزشهای خاصی هم برخوردار است چنانکه طی چند سال گذشته بخش کشاورزی از جمله دام و طیور شرایط سختی را به جهت وارد آمدن خسارات سنگین از ناحیه حوادث مختلف طبیعی و بحرانها اقتصادی متحمل شد، اما صنعت مرغداری به خوبی دوام آورد.
  به گفته وی، این در حالی بود که نوسانات قیمت دام و طیور در سطح کل دنیا که در برخی مقاطع رشد 200 درصدی نهاده های دام و طیور را در بر داشت و گاه شاهد افزایش 400 درصدی نرخ حمل دریایی این نهاده ها بودیم، از جمله این بحرانها بود، در عین آنکه طی سال 85 و 86 خشکسالیهای بی سابقه ای را داشتیم، اثرات و خسارات سنگینی را بر حوزه اقتصاد از جمله این صنعت در پی داشت.
  وی بروز بیماری هایی چون آنفلوآنزای مرغی را از دیگر مباحثی عنوان کرد که طی این چند سال صنعت طیور کشور را با بحران سنگینی مواجه کرد و موجب گردید تا فقط در یک مقطع زمانی دولت 38 هزار قطعه مرغ را از چرخه تولید و مصرف خارج و منهدم کند، در عین آنکه سرمای شدید سال 86 هم ضربات سنگینی را بر این صنعت وارد کرد و موجب تعطیلی کامل 80 واحد مرغداری در آن زمان شد.وی افزود: فقط طی سال 87 در سطح کشور 128 هزار تن گوشت مرغ مازاد بر مصرف توسط شرکت پشتیبانی امور دام از تولید کنندگان خریداری شده است که این خود نه تنها نشان می دهد افت تولید نداشتیم، بلکه از برنامه پنج ساله چهارم هم پیش افتادیم.معاون بهبود امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: با تهیه نرم افزار شبیه ساز، میزان تولید لایه های مختلف صنعت مرغداری تا 18 ماه بعد قابل پیش بینی است.
  سجادی اظهار داشت: با تشکیل مجموعه بانکهای اطلاعاتی و تهیه نرم افزار شبیه ساز پیش بینی تولید در لایه های مختلف صنعت مرغداری امکانپذیر شده است.
  وی مهم ترین مشکل مرغداری کشور را کمبود نقدینگی عنوان کرد و افزود: برای توسعه این صنعت در کشور و دستیابی به بازارهای جهانی باید تسهیلات کافی در اختیار این بخش قرار گیرد.
  سجادی به لزوم افزایش راندمان تولید در صنعت مرغداری تأکید و تصریح کرد: متوسط تولید مرغ در کشور در هر مترمربع سالانه 110 کیلوگرم است، اما در خراسان رضوی واحدی وجود دارد که این میزان را به 240 کیلو در مترمربع افزایش داده که این کار فقط با افزایش راندمان تولید مقدور است.

 13. #25

  پیش فرض

  نقد کنگره فوق: ( i.t.p )
  همش بلد هستن پول بگیرن – این جمله ای بود که بالای 80 درصد شرکت کنندگان در این کنگره در هنگام نقد کنگره اون رو به زبان می آوردن و متاسفانه 100 درصد غرفه داران که هزینه برگزاری این کنگره بعلاوه سود مجریان را متقبل شده بودن از نحوه چیدمان و امکانات غرفه خودشون ناراضی بودن و ترجیح می دادند با مبالغ پرداختی خودشون به همراه هزینه هواپیما و اقامت و ... سمینار منطقه ای در استان برگزار می کردند.
  جناب آقای سروری یکی از مدیران خوب ایرانی است که تلاش ایشون در اعتلای اتحادیه مرغداران خراسان رضوی جای قدردانی و تشکر دارد، مدیری که نام آن باعث شد تا شرکت کنندگان و غرفه داران با سابقه و پیشکسوت تنها دلیل حضور خود را دبیری ایشان بدانند. موسسه i.t.p در عین حال اینکه به ایشان و اهداف ایشان احترام می گذارد وظیفه خود میداند، آنچه در این کنگره اتفاق افتاد را از نگاه سوم مورد بررسی قرار دهد. این امر برای خود i.t.p سخت است چرا که مجری اطلاع رسانی کنگره فوق بود اما نقد های سازنده باعث می شود که در آینده به جای نگاهی اقتصادی تر، نگاهی سازنده تر به این گونه مسائل داشته باشیم. آقای سروری علی رغم تلاش خود، فراموش کردند که اجرای این پروژه را به شرکتی بسپارند که صنعت مرغداری و شان فعالان آن را بشناسد.مسائلی در این خصوص مطرح شده که گلچینی از نقد های جمع آوری شده از غرفه داران و شرکت کنندگان می باشد.
  1 – وضعیت توزیع کارت ها و پکیج ها با یک روش بسیار استرس زا انجام شد.
  2 – وضعیت غرفه ها و چیدمان آن ها و پراکندگی موکت های کف غرفه ها و کثیف بودن آن ها، هیچ کدام در شان نام بین المللی نبود و تمام غرفه داران این موضوع را یک توهین به نام شرکت خود می دانستند. درست است که ما در بخش دام وطیور مشغول به فعالیت هستیم اما افراد شرکت ها مهندسین و دکترهای برجسته ای هستند که باید نگاه مناسب تری به این موضوع می شد.اگر این کنگره مربوط به it بود، آیا مجری این جرات را داشت تا مثلا شرکت hp یا lg را در اینگونه غرفه ها بگذارد؟
  4 – اگر در این فصل ( پاییز ) و با آن وضعیت سقف (چادری پر از سوراخ) بارندگی می شد چه اتفاقی می افتاد؟
  5 – چگونه در زمان صرف ناهار باید 600 نفر بنشینند تا ارائه سرویس آغاز شود؟ مکدونالد هم نمی تواند چنین کاری کند که مجریان به آقای سروری وعده آن را داده بودند. همچنین محیطی که پارکینگ ماشین ها می باشد و پر از حشرات آزار دهنده می باشد چطور می تواند زمان ناهار را زمانی دلچسب بسازد؟ ناهاری که شامل برنج سرد، کباب سرد، جوجه سرد، نوشابه گرم، ماست پر از آب می باشد می تواند دانشجو و یا شرکت کنندگانی که برای 2 روز خود 65 هزار تومان پول پرداخت نموده اند را راضی نگاه دارد؟ غرفه دارانی که کارت ناهار برای آنها صادر نشده بود باید برای 2 روز 27 هزار تومان پرداخت می کردند یعنی روزی 13 هزار و 500 تومان. آیا زمان پول درآوردن از ناهار بود که چنین قیمتی رو تعیین شده بود؟ به نظر باید به شماره تلفن 124 زنگ زده می شد؟
  6 – لوح های تقدیری که به غرفه داران داده شد، ممهور شده با مهر امضای دبیر بود که نشان می داد دبیر برای امضا کردن اوراق وقتی نگذاشته است. همچنین این لوح ها مشخص نبود که از طرف کدام سازمان و یا کنگره ای داده شده است و تنها یک لوگو در بالای آن قرار داشت که معنی نداشت و برای گرفتن ایزوهای مدیریتی که مورد استناد قرار می گیرد، هیچ وجهه قانونی و مورد استنادی ندارد.
  7 – صندلی هایی که مخاطبین باید روی آن می نشستند به هیچ عنوان استانداردهای لازم را برای نشستن 2 ساعته برای پیگیری مطالب را نداشت و در کل محل برگزاری این کنگره بسیار غیر استاندرد بود و فضای کنگره بسیار پر نور بود و امکان دیدن مانیتور را کم کرده بود و مخاطبین اعتقاد داشتند که در مشهد محل های دیگری بود.
  8 – اعضای پانل به هیچ عنوان نمی توانستند فایل ها و پاورپوینتهای سخنران ها را ببینند که بتوانند در مورد آنها نظر بدهند.
  9 – علی رغم نام بین المللی و کشورهای همسایه، ترجمه هم زمانی وجود نداشت و کلاً سیستم ترجمه موجود نبود، چرا که فرد خارجی حضور نداشت و بر روی کارت های سینه، نامی به صورت انگلیسی چاپ و یا پرینت نشده بود.
  10 – مطالب ارائه شده بسیار دورتر از اهدافی بود که در 6 ماه گذشته اعلام شده بود و اطلاع رسانی گردیده بود.
  11 – زمان پرسش و پاسخ تنها برای 2 سئوال برای هر موضوع سخنرانی موجود بود این در حالی است که شخصی فقط برای مطرح کردن سئوال خود و برطرف نمودن مشکل خود هزینه هایی مانند هتل، هواپیما و ثبت نام را متقبل شده است . باید در چنین کنگره هایی فرصت پرسش و پاسخ در سالن های ویژه این موضوع برقرار گردد.
  12 – معمولا در پایان این گونه کنگره ها از حامیان مالی که رکن اساسی این گونه برنامه ها می باشند قدردانی شود. اما قدردانی از بعضی از آنها فراموش شد که جای هیچ گونه توضیحی را نخواهد داشت. باید یادآورد شد که لوح ها و یا تندیس های اینگونه کنگره ها با کمترین هزینه ساخته می شود و بین 2 یا 5 عدد ساختن از آنها زیاد فرقی نیست که بخواهیم نگاه اقتصادی خود را در این موضوع دقیق کنیم.
  13 – مباحث علمی مطرح شده در کنگره خوب بود اما بنا به نظرات جمع شده مبلغ حضور در کنگره نسبت به مطالب ارائه شده ارزش اقتصادی نداشت.
  14 – بنا به گفته غرفه داران، آنها سال دیگر در این کنگره شرکت نمی کنند و این آخرین کنگره مرغداری بوده که در مشهد برگزار گردیده است.
  15 – ظاهراً مازندران برای سال آینده اعلام آمادگی نموده است، مازندرانی ها باید بدانند که این کار، کار آسانی نیست و آبروی یک صنعت وسط است. آیا مازندران هم برای کنگره ای بین المللی می خواهد اقدام کند که هیچ برون مرزی در بین سخنران ها و مطالب مطرح شده نباشد؟
  شما می توانید در حین مشاهده عکس های زیر، گزارش تصویری آن را نیز مطالعه نمایید. با توجه به اینکه تعداد عکس ها زیاد می باشد، لطفا تا برگزاری عکس ها شکیبا باشید.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. غول صنعت غذایی و پدر صنعت نوین ایران کیست؟
  توسط parsman در انجمن دیدنی ها و شنیدنی ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29-11-13, 13:18
 2. مایکروسافت : باتری های xbox one را سه ساعت شارژ کنید و ۳۰ ساعت بازی کنید
  توسط arash sama در انجمن آرشیو مطالب قدیمی بازي هاي كامپيوتري
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19-08-13, 22:52
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 24-06-13, 10:53
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11-06-06, 05:38

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: